| GulubuntzBudulush a întrebat:

Am niște întrebări

1. Știe cineva desene animate de pe Minimax dinainte de anul 2009?
2. Își mai amintește cineva promoul cu oamenii ăia năsoși de pe Minimax?
3. V-ar plăcea ca vechile desene de pe Minimax să fie date la televizor?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Tot nu știu dacă Animax avea animeurile dublate în engleza sau erau subtitrare după original...

Bun, acum să-ți spun și ce vrei:
1. Wikipedia știe.
2. [romoul cu oameni] nu înțeleg...
3. Ala cu Bibi și poveștile maghiare și încă ceva le-am văzut anul trecut din întâmplare pe Minimax... nu mai am postul decât cu plata și nu mai știu ce mai dau.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Promoul cu oameni cu nas lung adică ăsta https://www.youtube.com/watch?v=-l2i-dQHiv8 și da animeurile erau subtitrate după original însă erau și câteva dublate, iar la A+ toate erau după original mai puțin Țestoasele Ninja și Mary Kate & Ashley și parcă încă unul care erau din engleză pentru că erau desene din Occident.

38 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eram mare fana Minimax. Ma uitam la zambetul lui Sharon (am spus ca e preferatul meu). Apoi ordinea e urmatoarea:
-Simsala Grimm (Fratii Grimm-si pe Youtube m-am uitat recent la ele)
-Povestirile lui Hans Christian Andreson
-Marcellino
-Franklin (broasca testoasa)
-autobuzul magic
-Arthur
-ceva cu un porcusor caruia ii spunea bunicul lui povesti (nu mai stiu cum se numeste)
-Marele caine rosu Cliford
-Micul George (eram foarte mica cand il difuza, a fost o perioada scurta)
-povesti din folclorul maghiar
-Marsupilami
-vaca si puiul
-aventurile lui Nils Holgerson
-Flipper si prietenii sai
-Maya si Miguel

Si era un serial dupa care eram absolut innebunita, H2O, ala cu sirenele. Nu mai stiu daca pe Minimax il difuzau dar vai cat am iubit serialul ala laughing

Cred ca unele mai sunt difuzate (nu stiu, nu m-am mai uitat la tv) dar ar fi super daca le-am gasi pe toate pe Youtube happy

| GulubuntzBudulush explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc. Cum să-ți explic o parte din seriale copilăriei tale o să le găsești pe canalul Desene de Vis pe Youtube, însă să știi că unele nu au fost publicate însă pentru că șeful nu le-a descărcat.
P.S. Porcul de fapt era Piggley WInks, vaca si puiul erau pe cartoon Network, iar H2O erau un serial pentru adolescenți pe Jetix și nu se mai difuzează momentan niciunul (poate Simsala Grimm dar după 12 noaptea doar pe un program, iar Mrsupilami e o serie nouă nu la fel de reușită)

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Marsupilami

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vaca și puiul era pe CN, iar H2O pe Jetix.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catrice):

A trecut prea mult timp, nu mai stiu cum erau.

| aumih16 a răspuns:

Inainte de 2009! da erau destule! zambetul lui sharon! autobuzul magic! misterele din providence! rollie pollie ollie! etc! la jetix fox kids devin nostalgic cand stiu ce desene erau! tutenstein super robot monkey team hyperforce go team galaxy! astea doua cel putin! le urmaream mai ales dupa scoala! ca atunci erau difuzate! in rest prin weekend majoritatea! copiii de la 402! spioanele! etc! la cartoon network iarasi devin nostalgic cand imi amintesc de johnny bravo vaca si puiul eu sunt nevastuica 2 caini stupizi etc! astea le-am prins cand a venit rds la noi prima data! dupa aia au fost si dublate toate! ma rog eu eram la gradinita in acea perioada! in fine de aia zic spun nici jetix fox kids numai sunt ce au fost mai ales ca acum e disney channel in locul lui am urmarit cat eram in perioada liceului deja da dupa aceea gata! da nici cartoon network numai este ce a fost! candva! odata!

| Yurisa a răspuns:

Ah da tin minte oamenii aia nasosi :)) erau multi si nu aveau nume: https://www.youtube.com/watch?v=7-vJnmrP9u8
astia nu?
In reclame e si desenul/filmul cu soldatul de jucarie care s-a indragostit de o balerina. Tin minte vag, dar nu mai stiu cum se numea

Imi placeau mult Familia Traznita (il gasesc pe Youtube daar e in maghiara si eu nu vorbesc maghiara :))), 90 de zile in jurul pamantului, Zambetul lui Sharon, Spartacus si soarele dincolo de mari, o lume disparuta, franklyn, mai era un desen cu un elefant, simsala grimm, Arthur, Miss Mallard, Mihaela, filmele cu Barbie, Bravo Huckle, Flipper, autobuzul magic, povestiri din cripta...
Ar fi o idee foarte buna sa le difuzeze din nou

| GulubuntzBudulush explică (pentru Yurisa):

De fapt cel mai probabil luna asta o să le găsești, te anunț eu când le postez, cu condiția să te abonezi la Desene de Vis.

| Yurisa a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ma abonez acum boss :o

| Justme1997 a răspuns:

Minimax mi s-a parut cel mai slab dintre canalele pentru copii, parca toate erau de preșcolari. As vrea Jetix si Fox Kids inapoi

| GulubuntzBudulush explică (pentru Justme1997):

Până pe la 2009 serialele erau chiar bune. Acum s-a stricat. Era un canal bun, avea și violență, avea blocul Maxistrefa și să nu-mi spui mie că îi arăți Zâmbetul lui Sharon la un preșcolar.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Justme1997):

Era bun Jetix, dar și vechiul Minimax (nu porcăria de acum) ar fi fost bun.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Da nici Bibi&Tina nu sunt de 10-12 ani laughing

NU STAI NU ASTA
Ma refer la alea cu Bibi când era copil rolling on the floor

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

10-12 ani nu înseamnă preșcolar.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Că tot ești fană poftim un link cu filmul Bibi si Tina
https://www.youtube.com/watch?v=2NEMTuqwWCo

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Da știu am modificat acum ca am încurcat desenele.
Alea de care am spus după cam sunt de preșcolari.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Am văzut filmele pe Minimax anul trecut, mulțumesc rolling on the floor

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Nu chiar de preșcolari, sunt destul de imature, dar cred totuși că nu sunt de preșcolari din moment ce personajul este la gimnaziu, doar așa cred. Și e făcut de germani poate asta le plac lor.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Eu nu le-am văzut însă am văzut un mic top.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Oricum canalul e mult mai nașpa decât era înainte. Înainte mai vedeai mai multă acțiune pe canal. Vedeai și probleme din viața reală. Alcool, SF, Știință.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Mă gândeam doar dacă poți șă răspunzi la întrebări fără comentarii sunt curios, rpspunzi apoi comentezi, că dacă răspunzi la întrebări primești o fundă gratis.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu mai știu detalii, au trecut multi ani rolling on the floor
Minimax era fain după 10 seara când devenea Animax XD

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

După 8 seara, mai întâi devenea A+ apoi după 2007 a devenit Animax, IKo Entertaiment eu știu bine.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Dădeau Familia Trăznită era un fel de nuștiu cum să spun o familie comună un fel de gen de desene animate care prindeau bine și la cei mari și la cei mici (nu prea mici că erau referințe la alcool, tutun și fete). Era un desen Cum merg lucrurile? ăla era cu fizică te învăța de scripeți de nuștiuce era bun pentru școală. Mai era unul cu un urs koala Bliny. Dădea seriale cum ar fi Skippy și odată a dat un film ceh classic (un fel de Româniafilm dar de la cehi)

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Aveam acces la TV seara târziu rolling on the floor și am avut Minimax la distribuitor după 2004-2005 știu doar ce dădeau din acea perioada încoace nu și înainte.

FoxKids și CartoonNetwork de dinainte de 2005 erau faine

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Omg chiar uitasem de promoul ala
Nici nu mai știam ca Ashley&Kate erau pe Minimax... deja ma simt bătrână

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Dar chiar câți ani ai, mă scuzi dacă te-am supărat.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

25 lol... au trecut muuuuuuulti ani de atunci laughing
Ceva gen erau și părinții când eram copii cu [pe vremea mea eu vedeam Miaunel și Balanel& Lolek&Bolek] - ultimul l-am văzut când eram copil de școală primara dar nu mai știu dacă pe TVR sau tot pe Minimax...

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

25 nu mi se pare mult de loc pur și simplu ești în floarea vârstei nu ești bătrână nici părinți tăi probabil nu sunt bătrâni, pur și simplu a trecut timpul, adică pe bune erai doar un copil, eu încă sunt unul și da le știu și pe astea mă uitam cu verișorul, pe unde mai apucam, mai aveam casete, acasă nu prindeam Minimax. Și să ști că erau șmechere alea cu Lolek și Bolek (și jocul lor m-a învățat engleză, da).

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Dacâ mi te-ai abona la canal (promit să mă abonez la canalul tău dacă ai unul pe la Youtube) o să mai primești o fundă la următoarea întrebare.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Ce floarea vârstei nai nici 30 de ani.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Eh cand ești înconjurat de pusti 19-22 maxim cam începi sa te simți rolling on the floor

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Sunt mulți mai mari și apropo dacă ai intra pe Desene de Vis Youtube și te-ai abona îți mai dau o fundă și data viitoare garantat promit.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

16 ani ă?