| anonim_4396 a întrebat:

Am niste probleme cu nervii. Ma enervez rapid si pentru nimic, pur si simplu imi tare tandara imediat. As dori, daca puteti sa imi recomandati o carte prin care sa ma educ astfel incat sa nu mai reactionez primului impuls.

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

In primul rand citeste ce ai scris si corecteaza inainte sa pui o intrebare.
In al doilea rand asa e firea ta, cauta si tu carti psihologice despre diferite tipuri de temperamente si avantaje / dezavantaje si cum poti folosi in avantajul tau si nu impotriva ta.
Si in al treilea rand iti recomand un psiholog daca crezi ca ai probleme grave.
Ca o concluzie, toti avem diferite temperamente, altii se enerveaza mai repede, altii nu prea. Daca crezi ca ai o problema, cel mai ok ai vorbi cu ai tai si sa te duci la un psiholog.