Întrebare recomandată | madalinbb19 a întrebat:

Am o foarte mare problema, pot spune ca trec printr-o poveste : in liceu aveam o fata in clasa pe care nu o placeam dar dupa terminarea liceului a intrat brusc in inima mea (prin iunie) ok toate bune si frumoase am devenit din ce in ce mai apropiati ea avea iubit pe atunci de cares-a despartit tot atunci (el a mers in alt oras la facultate)si am ajuns foarte buni prieteni (eu imi doream mai mult de atat) lunile au trecut vorbeam cu ea si ea cu mine mai mult decat vorbea cu iubitul ei, eu mam tot apropiat de ea practic o placeam asa de mult si intr-o zi m-am hotarat sa ii spun ceea ce simt pentru ea, i-am spus ca o plac si daca ar vrea sa fim mai mult decat prieteni. bineinteles raspunsul a fost "ar fi pacat sa stric o prietenie asa frumoasa pentru 2-3 luni de relatie " eu i-am spus ca poate sa o strice, dar ea a raspuns "chiar nu vreau ", atunci parca a cazut cerul peste mine. Cum nu sunt genul sa insist am inceput sa o ignor chiar spunandu-i ca vreau sa nu mai vorbeasca cu mine deoarece vreau sa o uit (era un sentiment asa ciudat in acelasi timp o uram dar si o iubeam, spre rusinea mea am si plans crezundu-ma un ratat)au trecut ca 2 saptamani cand vorbeam foarte rar si eu nu vorbeam foarte frumos cu ea, desi ea vroia sa mai fie ce a fost odata insa eu in continuare vorbeam urat pana cand spre prostia mea am raspuns la apelul ei si am inceput sa vb iarasi cum o faceam inainte insa cu unele intepaturi pe care le faceam cu ea despre situatia penibila in care am ajuns...ok acum ca suntem si la aceeasi facultate spre drum la facultate am incercat sa o mai ating insa ea dadea semne de respingere, desi am incercat sa o uit nu am putut si iar am reaprins sentimentul pentru ea, ea cel mai probabil isi va gasi prieten in facultate si va dati seama cum ma voi simti eu cand ii voi privi NICI NU VREAU SA IMI IMAGINEZ.Culmea sortii este ca de fiecare data in ultimele zile cand mergeam cu ea cu masina si luam pe cineva la ocazie de atatea ori o persoana luata la ocazie ba ma intreba daca este iubita mea (raspuns:nu este colega mea), dar cel mai rau a fost alaltaieri cand o doamna ma intreaba daca suntem prieteni(iubiti) eu iarasi i-am raspuns ca suntem doar colegi dar doamna insista ca nu se stie niciodata ce va rezerva soarta ...va dati seama ca fata era in dreapta mea, parca aia ne cunosteau povestea si incercau sa ma enerveze pe mine. Acum intrebarea este ce sa fac? chjiar nu mai stiu ce sa fac sunt asa stresat si depresiv din cauza asta, NU MAI POT

Răspuns Câştigător
| BPAndrei a răspuns:

In cazul tau numai timpul poate rezolva problema. daca am inteles eu bine tu ai inceput "relatia" mai serios in timp ce ea se despartea practic de fostul iubit. oamenii sunt extrem de sensibili in momentele acestea, prin urmare reactia ei la ce i-ai spus tu era de asteptat. ea nu s-a atasat de tine ca de un iubit, ci de o persoana caruia se poate confesa. este adevarat ca in o mare parte din aceste situatii se ajunge la o relatie de iubire, dar nu este neaparat necesar. cat despre ce poti face in continuare? daca tii intr-adevar la ea, accept-o asa cum este ea, ofera-i timp sa inteleaga ceea ce simti tu pentru ea. nu sunt fata, dar nu fac diferente intre sentimentele fetelor si a baietilor. in esenta suntem la fel. cat despre treaba ca lumea va vede ca pe un cuplu cand sunteti impreuna, este pur si simplu un lucru pe care oamenii tind sa il spuna despre un baiat si o fata care stau impreuna. ar trebui sa te simti bine la aceste remarci. nu ura o persoana pentru ca nu este ceea ce vrei tu, iubeste la ea ceea ce iti place, arata-i-o si poate, in final, o sa ai de castigat. si chiar de ar fi sa aleaga pe altcineva, este alegerea ei, si tu trebuie sa o respecti. o sa mai gasesti si alte fete, adevarat, nici una nu o sa mai fie ca ea, dar fiecare fata este speciala in felul ei.

21 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

La prietenie e bine sa se raspunda cu prietenie si daca mai mult de atat nu se poate nu trebuie sa fortate lucrurile ca nu se ajunge nicaieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i din nou ca o placi si chiar pentru acele 2-3 luni de relatie, puteti dupa aceea sa fiti din nou prieteni. Dar ei nu-i place de tine? Ai intrebat-o?

| madalinbb19 explică (pentru anonim_4396):

Nu am intrebat-o dar presupun ca nu ma place ...asa ca nu mai prea are rost sa visez a fi cu ea ...asta e viata fiecare are dreptul sa placa pe cine vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreab-o cand isi va face un iubit daca va fi mai important decat tine si daca zice nu inseamna ca nu vrea sa inceapa o relatie cu tine din cauza ca te place prea mult si ii ieste frica sa nu te saturi de ea fiindca astfel iti va oferi totul, pe cand asa fiind doar prieteni se protejeaza de o eventuala suferinta. da e posibil si chiar sa nu te placa asta mai observi si tu din priviri gesturi. cel putin se vede ce nu vrea sa te piarda.chiar si dupa ce i-ai zis ca o placi vrea sa fie la fel deci ceva o tine. eu zis sa insisti.chiar si facand-o geloasa ca daca are ceva pentru tine nu va suporta sa te vada ca incepi sa ai sentimente pentru alta fata si astfel va ceda.dar sa fii sigur ca te crede ca incepi sa simti pentru aia sa nu suspecteze ca e un joc.

| CarlSagan a răspuns:

Ori insisti ori o lasi balta.Chestia asta cu sa ramanem prieteni e o prostie. Putine cazuri exista, dar exista! Eu iti zic sa incerci sa fii indiferent! Las-o asa, vei da de o femeie mai calumea ca ea, fii sigur de asta la cate femei sunt in lume! Capul sus si nu mai vorbi cu ea!

| madalinbb19 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri...o sa dau funda dupa mai multe raspunsuriwinking

| madalinbb19 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! o sa dau funda la cel mai potrivit si voi evalua raspunsurile voastre.

| madalinbb19 explică:

Vreau sa va spun ca problema principla este ca nu o pot uita deoarece ea ma suna chiar si de 2 ori pe zi si vrea sa mergem in diverse locuri impreuna ...chiar nu o inteleg, dar de acum in colo o voi refuza, faza este ca si la banchet ea este cea care ma invita la dans, ce sa zic sunt intr-o situatie cat se poate de ciudata

| anonim_4396 a răspuns (pentru madalinbb19):

Du-te cu ea unde-ti cere, incearca sa o iei de manawinking si daca retrage mana spune-i : macar atat. Cu timpul visul ti se v-a implini. Daca nu o bagi in seama relatia dintre voi se v-a raci.

| dIeZz95 a răspuns (pentru anonim_4396):

+1

| ADI86 a răspuns:

Raspunsul meu iti va deschide mintea, insa citeste cu atentie si incearca sa intelegi ca si cum nu te-ai afla in situatia ta:
In primul rand, fetelor de o anumita varsta, mai ales cea despre care vorbesti tu (la facultate) sunt deseori foarte confuze cand vine vorba de a lua anumite decizii.
Pentru ca vorbiti mult, de obicei, chiar si la telefon, iti spun, ea simte ceva pentru tine, insa nu stie ce. Exista o atractie intre tine si ea, reciproca, insa ea nu doreste sa dea curs acestei atractii tocmai pentru ca tu ti-ai aratat vulnerabilitatea sentimentala fata de ea.
Genul de fata despre care povestesti tu nu este unul prea bun, nu vreau sa jignesc sau alte chestii, insa ea prefera, de obicei, ca si partener "de joaca" baietii care par INABORDABILI, care se lasa greu cuceriti. Ei bine, aici ai nevoie de ceva "scoala". Insa, dupa ce vei "absolvi scoala de care vorbesc eu", fosta ta colega ti se va parea ceva infim si foarte usor de neglijat - ca si iubita/prietena sau cum doresti tu sa ii spui. happy Nu pot decat sa iti urez succes la facultate (e mai important sa faci ceva bun cu viata ta decat sa incerci sa chinui viata altuia) si cand vine vorba de fete/femei ar trebui sa iti dai seama ca tu tocmai ai schimbat macazul - de la liceu la facultate... aici vei vedea cat de bine poate sa fie daca esti cu capul pe umeri si daca pastrezi bine anumite puncte de vedere cand iesi cu fetele: nu bea prea mult, nu fuma etnobotanice, nu te da in figuri, nu te imbraca aiurea, nu fi neglijent cu corpul tau, nu fi "mereu-ascultatorul", fii doar tu insuti, insa imbunatateste-ti comportamentul in prezenta unei femei, asta insemnand sa fii putin mai elegant, mai putin interesat de acea persoana si tot asa...winking

| Francescuta9 a răspuns:

Pai daca nu vrea sa fie cu tine, nu o presa sau va fi mai rau.Nu incerca s-o uiti si gandeste-te la momentul potrivit cand vrea ceva,sa ii oferi.(ex:ii e frig,da-i haina ta etc. laughing

Sa incerci sa te apropii de ea dar sa nu observe.
Daca isi gaseste alt iubit, indura si incearca sa fi prieten cu ea.Mi s-a intamplat ca un prieten pe care il placeam, s-a despartit de iubita lui pentru ca a vazut ca tot voiam sa fiu prietena/amica cu el si a reusit sa inteleaga cat il plac.
Daca nu merge, reia metodele tale.

Sper sa te descurci, funda?

| Vladero a răspuns:

"Stii, eu te plac şi te iubesc" aşa am procedat şi eu acum 4 luni cu o fată de pe stradă care pur şi simplu habar nu aveam despre ea. Şi după 2-3 zile ne-am făcut iubiţi. Fundă?

| XeitaR a răspuns:

Hei, am avut o problema asemanatoare exceptand faptul ca am 16 ani dar totusi am intalnit o fata(printr-un transfer) care la inceput mi s-a parut cea mai urata din clasa dar pe semestrul 2 cand am inceput sa o cunosc m-am indragostit de ea. Povestea e putin diferita dar seamana, cand voiam sa-i spun ca o plac s-a gasit cineva sa ma ia de langa ea pe motiv ca are ceva sa-mi spuna...simteam ca innebunesc... dupa nu am mai avut curajul sa ii spun, am considerat ca poate aceea persoana a aparut sa "ma salveze" si cine stie. Continuand cu asemanarile la un moment si ea a inceput sa ma respinga si atunci am decis sa renunt la ea dar nu puteam. In final ceea ce am facut a fost sa incep sa vorbesc cu o fata cu vreo 2ani mai mare ca mine, de prin liceu, nu am avut o relatie fiindca nu ma interesa asta scopul era sa o fac pe acea fata geloasa astfel cand ea trecea ne vedea imbratisati sau tinandu-ne de mana, am preferat sa nu exagerez. Am facut asta 2saptamani(in care eu si ea nu am mai comunicat, nu nimic), dupa care m-am intors la ea am incercat sa o iau in brate gen test final si de atunci a devenit mult mai accesibila dar dupa cum spuneam povestea s-a terminat in aceea zi cand ma hotarasem sa-i spun fiindca incet incet incepea din nou si am decis sa termin. In orice caz sfatul meu e sa nu mai vorbesti cu ea o perioada si sa face tot posibilul sa te vada cu alte fete pentru a realiza odata ce simte ea de fapt. La final zic sa o rogi sa te ajute pe motiv ca te intalnesti cu o fata si vrei sa ii spui ceea ce simti si sa iti dea sfaturi, chesti. Ajunge-ti impreuna la asazisul loc de intalnire unde, cand ea se intoarce sa plece o iei de mana si ii mai zici o data ce simti(de data asta ultima oara) si ca totusi sa faceti o incercare. Dupa parerea mea ar trebui sa mearga, isi va da seama ca ti la ea si iti va da o seansa. Acum faci ce crezi tu dar eu iti recomand ceea ce ti-am scris mai sus. Bafta!winking

| Daniela019960 a răspuns:

Nu o forta, poate are vreun dubiu despre tine sau poate te place doar ca prieten...Fii gentelman, prietenos daca iti cere ceva nu fii agresiv...Aaa si aproape uitasem cere-ti scuze (exemplu:spune-i ca poate te-ai grabit putin la asta si ca iti pare rau)Alceva nu cam stiu, e grea situatia!

| Aillyn a răspuns:

Dificila situatie...

| dianangogo2 a răspuns:

Grija la ce spui, in situatia in care esti se poate intampla orice.
Daca ea da semne de respingere las-o un timp sa vada cum ii e fara tine, asta poate o va face sa realizeze ca te place. Sau ai putea sa ii faci niste cadouri dragute care ar putea sa-i aminteasca mereu de tine cum ar fi: un ursulet, un colier, o bratara..etc
Sper ca te-am ajutat, Funda!

| CaltanPaul1979 a răspuns:

Fi pritenos cu ia alta cale nu prea vad

| Супермэнка a răspuns:

Pai,parerea mea este ca tu ii esti foarte apropiat.
Si ea stie ca,daca voi o sa fiti impreuna,la un moment dat va veti desparti.
Probabil ea nu vrea sa te piarda, si de aia nu vrea ca voi sa fiti impreuna.
Tu incearca sa ii arati prin fapte sentimentele tale fata de ea.
Caci iubirea e un sentiment care se traieste, care se arata prin fapte, gesturi, mimice.Demonstreaza-i cu adevarat ca o iubesti, fara sa ii spui, doar arata-i.
Daca te-ar ajuta cu ceva sfatul meu, funda))
si mult succes cu prietena ta))(L)♥

| iGoRr a răspuns:

Mda... Fii amabil cu ea, ca niste colegi cum erati pina acum.
Acum 4-5 luni in urma m-am indragostit si eu de o colega (am stat si intr-o banca timp de un an), am asteptat momentul potrivit pentru ai spune tot ce simt pentru ea, dar in fine si-a gasit alt partener. Nu a avut cine stie ce mare relatie undeva vreo luna...toata vara am avut un loc de munca (la sat) si nu prea am avut timp sa ma intilnesc cu ea sa vorbim si cind un an nou scolar, o vad din nou cu alt cineva.
Dupa acel moment, doar colegi si rare ori vorbim - de obicei chiar foarte rar.
Poate toate aste este spre bine si in cazul meu, si al tau...

| ariana2grande a răspuns:

Ei bine las-o balta daca nu te place nai cei face eu cred ca nu te merita de loc daca se comporta asa cu tine si nu te indispune traiesteti viata din plin uito o vei puita uita cu ajutorul vorbind cu alte fete fa-ti prietene noi. Sper ca te-am ajutat