| ilink a întrebat:

..Am 12 ani, stau la bloc si din tot deauna mi-am dorit un caine. Pana la urma ai mei mi-au luat o pisica si m-am mai linistit(asta se intampla acum 3 ani si jum) Dar acu mi-a revenit dorinta si tata a zis ca mi-ar lua pe loc unul dar cu mama e mai complicat, Ea a spus ca daca ii aducem caine zbor din casa si eu si el. Cum pot sa o conving? mersi anticipat si funda pentru cei care raspund

P. S. eu vreau un bison sau ceva de talie mica

Răspuns Câştigător
| oareux a răspuns:

Sunt mai multe variante. Cea grea dar sigura: incearca sa ii explici mamei tale ca poti avea grija de el, ca ti-ar prinde bine un caine te ajuta sa fi mai responsabila si in plus s`a dovedit ca copii care au un animal de companie cresc mai sanatosi. Spune-i ca daca trece o zi fara sa il plimbi afara sau fara sa ai grija de el sa ti`l iabig grin

sau:

Spunele ca o sa inveti foarte bine anul asta, si o sa meriti ceva pentru ca te`ai straduit.Adu` vorba cat mai des de cat de mult iti doresti tu un caine.big grin

Sau:

Vorbeste cu prietenele tale sa iti ia cadou de ziua ta un caine. Daca o sa fie scump pune si tu bani la "propiul cadou". Cand va veni cu el acasa de ziua ta mama ta o sa fie nevoita sa il pastreze fiinda e cadou. Daca te intreaba daca tu le-ai pus NEAGA TOTUL. (stiu ca nu e bine. dar e pentru o cauza nobilalaughing) spune-i ca mereu vorbeai de un caine si ele ti-au luat pentru ca stiau ca va fi cadoul perfectbig grin

Alte ideii nu mai am.Oricum.succesc

:*

3 răspunsuri:
| Katyusha_4814 a răspuns:

Hi! Am patit si eu ca tine; imi doream mult un pechinez si l-am primit in cele din urma. Acum un an l-am luat si acum vreau cu orice pret sa scap de el. E o grija in plus, sa-i schimbi apa, sa-i dai si mancare. Trebuie sa il scoti la plimbare sa isi faca nevoile dimineata si la pranz sau seara daca nu vrei sa ii fac un nou model covorului din sufragerie. Sunt zile in care vrei sa dormi mai mult si trebuie sa scoti cainele la plimbare si uite cum pierzi o ora-doua de somnic. Mai vii obosit seara si nu iti mai arde nici sa mananci, iar cainele pur si simplu iti latra in cap «scoate-ma la plimbare!». In plus ai sa te plictisesti repede de el. Nu poti intra cu cainele in majoritatea magazinelor, nu mai vorbesc de baruri, resaturante, cafenele. Eu zic sa te mai gandesti daca vrei sa te condamni la o viata de sclav in favoarea cainelui, pentru ca fara sa vrei esti sclavul lui. Si in plus, un caine este si el o viata si nu il poti da de colo-colo, pentru ca nu iti mai place sau te-ai plictisit.
Sper ca ti-am fost de folos happy.

| Andre a răspuns:

Pai e o responsabilitate foarte mare un caine si eu imi doresc mult un catelus dar prietena mea are de 4 ani un bichon si acum s-a imbolnavit exista multe boli de la caine dar in fine daca stateai la casa mai ziceam lasa cumparati un papaga; hamster sau pesti iar daca iti doresti chiar asa poti sa ii spui ca o sa ai mare grija de el si o sa ii faci curat si ca te vei descurca ffff bine in continuare la scoala si tot asa iti urez succes si trimite-mi un mesaj cu ce ti-a zis si ia id meu ca sa discutam mai multe daca vrei stela_stela_cool@yahoo.com si pupa catelul din partea mea iubesc caini!love struck

| Ctynnaa a răspuns:

Degeaba ii explici, ca maicata si taicatu tot pe a lor o tzinwinking. Si intr-un fel au dreptatebig grin. Daca iti doresti un caine atat de mult, nu trebuie decat sa te duci tu sa cumperi unul... Cand il vor vedea, numai au ce sa iti facahee hee... Dar cu riscul sa fii pedepsitabig grin Sper ca te-am ajutat cat de cat. daca ascultzi de sfatul meu, felicitari:* Esti curajoasa:*:*