| Marianahsvvd a întrebat:

Am o mare problema (in ghilimele) și sunt curioasa dacă cineva se regăsește in aceeasi situație… deci, gândurile mi-au pus mari bariere in toată viața mea de pana acum doar prin simplul fapt ca m-am identificat cu ele… de exemplu, eu ma consider o fire deschisă și foarte vorbăreață, îmi place in acest mediu al socializări și al interacțiunii, urasc când nu vorbesc sau când nu fac ceea ce-mi propun.
Și asta se intampla doar când îmi vin gânduri, ma fac sa nu mai pot face acel lucru care, in mod voluntar l-as fi făcut dacă nu interveneau, mai ales ca de a lungul timpului am fost prea axata pe a ma critica fără a avea motiv și știu ca-i vina mea..doar ca..nu suport sa fiu considerată ceva ce nu sunt, adică numai dacă cineva îmi zice ca-s o fire retrasa înnebunesc, tocmai fiindcă urasc acel mediu, simt ca nu ma reprezintă și ma face sa nu ma regăsesc. Când nu ma gândesc la nimic e totul perfect, cum îmi vine un anumit gând cum stau sa-l analizez fără sa vreau și nu mai pot face nimic în acel moment.
Știu ca e complicat, poate pare simplu de rezolvat, dat uneori mi-e atât de greu…singura perioada când m-am simțit perfect a fost perioada in care eram foarte deschisă, știam ca-s foarte îndrăzneața și totul s-a transformat intr-o mare depresie când am avut și eu o emoție ca orice om și m-am criticat pentru acea emoție câte era provenita dintr-un gând absurd.
Și mi-a rămas in subconștient și uneori ma controlează. Vreau sa fie bătut in cuie ca sunt o fire deschisă etc etc ceea ce chiar sunt și ma face sa ma simt perfect, nu știu de ce încă ma controlează uneori gândurile.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mergi la un psiholog, cateva sesiuni si va fi ok. Si ignora specimenele care spun ca psihologii nu sunt utili, doar pentru ca nu au prins ei pe cineva bun nu inseamna ca e adevar universal.

| Skiddycarp63901 a răspuns:

Citește "puterea prezentului" de eckhart tolle. Este exact ce ai nevoie, subiectul ei fiind "controlarea mintii"