| Andreea7262678 a întrebat:

Am o mica faza gen efectiv nu mai imi suport parintii mereu trebuie sa ma compare cu altii si imi zic ca o sa ajung maturatoare pe strazi daca nu invat de fi mereu ma cred mai jos decat toti

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In felul acesta te stimuleaza sa inveti cât mai bine. Numai că tu intelegi cam pe dos sfaturile lor. Ca atatia altii din ziua de azi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am trait si eu astfel de momente.E nasol, dar ai incredere ca va fi bine.Cel mai probabil, asa inteleg parintii tai ca trebuie sa te motiveze, folosind exemple negative cu ce se va intampla daca nu inveti si nu le faci pe plac, tratament pe care la randul lor l-au primit de la buncii tai.Este un cerc vicios pe care il poti rupe daca planuiesti si tu sa ai copii si esti constienta de efectele negative pe care le are asupra lor.Dar pana atunci, tot ce poti face e sa intelegi ca nedreptatea si comparatiile nu vin dintr-un loc rau, ci vin numai din grija si iubirea pentru tine.Eu sunt sigura ca daca ar sti sa te motiveze intr-un fel sanatos ar face-o, dar ei nu stiu.E foarte dificil sa te afli in rolul de parinte, fiind limitat/a de experienta pe care la randul tau ai trait-o si alegi sa o dai mai departe, crezand ca asa e bine, asta e singurul mod corect, ca doar a functionat la atatea generatii, nu? Parintii niciodata nu te vor desconsidera in sufletul lor, ci sunt si vor fi mandri de tine in sinea lor, chiar daca nu o arata si prefera sa ofere vorbe din acestea mai dure, tocmai ca sa nu cada in extrema cealalta, in care te protejeaza/cocolosesc prea mult si tu risti sa ajungi pe carari nu prea ok.

Ca regula de viata, retine ca tu trebuie sa te compari doar cu tine cea de ieri, de acum o saptamana, o luna, un an etc. in niciun caz cu ceilalti din jurul tau deoarece nu este deloc productiv, ci duce la competitie nesanatoasa si asocieri eronate, iesite din proportii, care risca sa te afecteze mai tarziu, in viata de adult.Fiecare adolescent e diferit in felul sau, iar comparatiile chiar nu isi au rostul. Sper ca tot mai multi parinti sa inteleaga asta, macar pe viitor, daca acum nu.

| Hyperion7 a răspuns:

Stai chill, nu ești singura
Majoritatea aud macar o data așa ceva, partea tristă e că nu există cale de mijloc, ori o iei la nebuni, ori le faci pe plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa cred majoritatea părinților! Din punctul meu de vedere părinții greșesc când își compara copiii cu alții și le amintesc mereu de viitor pentru ca orice se poate întâmpla și nu are rost sa îi spui în permanență copilului ca trebuie sa învețe când o grămadă se angajează pe pile! Nu este vina, tu te străduiești! Straduirea trebuie sa fie apreciată altfel copilul se descurajează!