| IerurașDeCiocolataAlba a întrebat:

Salut, TPU Incepe Scoala sad Si desigur ca parintii mei (poate si parintii voștri) Mi-au facut observație in legatuca cu invațatul la școala... Azi mi-au spus ca trebuie sa invat mai mult, dar eu nu am avut probleme cu școala, gen sa raman corigent\repetent. Am obținut mereu premiul 2 sau 3 cu medii decente adica premiul 2 cu 9.17 si premiul 3 cu 8.94. Nu inteleg cat de mult vor ei sa invat? Sa stau toata ziua cu nasul in carte? Ei cand imi fac Obsevație mai mult ma demoralizeaza decat sa ma motiveze sa invat mai mult, adica imi spun ca daca nu invat carte o sa ajung un nimenisad

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu stiu in ce clasa esti, dar pentru intrarea la liceu este destul de importanta media generala. Trebuie sa inveti constant ca pe clasa a 8a sa stii foarte bine romana si matematica pentru examen. E important sa inveti, ia incearca sa iei medie mai mare.
Mie, sincer, mi se pare putin ciudat sa iei premiul 2 cu 9.17. Nu stiu la ce scoala esti, dar cand am facut eu, premiul 2 insemna o medie de aproximativ 9.80, cu 9.17 erai cam pe locul al 8-lea, al 9-lea.
Invata acum in gimnaziu, pentru ca la liceu nu vor mai conta notele si va fi mai lejer.
Pana in clasa a 12a trebuie sa te intereseze cel mai mult scoala.
Fa-ti un program bine pus la punct. Am observat ca parintii fac observatii atunci cand observa ca fiul lor pune pe prim-plan altceva decat scoala. De exemplu, cand ajunge de la scoala, in loc sa-si faca temele si sa invete pentru maine, iar mai tarziu sa faca alte activitati extra-scolare, el decide sa faca invers, sa lase pe mai tarziu temele. Incearca sa faci prima data lucrul pentru scoala, iar apoi alte activitati.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Eh, spun si ei sa fie spus. Tu invata cat poti si aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi și tu ce faci toată ziua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca-le carnetul de note in fata si pleaca ~5 ore de acasa.
Daca nu vor inceta, baga-le ca altii se drogheaza etc. la varsta ta iar tu ai medii mari etc.

| mihaicelsfant a răspuns:

Asa erau si parintii meilaughing acum parinti vor sa iei note cat mai mari sa fi primul in clasa. nu ai ce sa facilaughing

| Uvox a răspuns:

Nu este adevărat ca daca nu înveți ajungi un nimeni.
Întotdeauna o sa fi cineva.
Cineva care are un serviciu de cacao, merge cu transportul in comun, are datorii la banci, cand deschide gura spune tampenii, care se chinuie de pe o zi pe alta si care regreta aproape zilnic ca atunci cand putea să se preocupe de viitorul lui a ales să se preocupe de ce credea in mod eronat că este mai important atunci.
Părinții tai pot sa spuna cate in luna si in stele, tu alegi.