| Manaila968 a întrebat:

Am o nelamurire teribila, de ce colegii mei de clasa ma resping si nu ma accepta asa cum sunt? Eu am incercat sa ma comport frumos cu ei si sa ii respect si ei nu ma accepta, astazi am vrut si eu sa intru in grup cu colegii mei de clasa pe Whatsapp si ei au zis ca nu ma baga, eu cu ce am gresit? Ultima oara am jignit un coleg de clasa si dupa aceea mi-am cerut scuze si el nu m-a iertat si nu mi-a acceptat scuzele, eu sunt intotdeauna etichetat de colegii de clasa si respins, ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sunt0anonima a răspuns:

Bună! Îți înțeleg problema. De multe ori e greu să ne integram intr-un colectiv, iar atunci când ceilalți nu ne accepta este și mai greu. Trebuie, pentru început să înțelegi că nu vei reuși niciodată să fii pe placul tuturor! Mereu voi exista persoane nemulțumite, dar până la urmă ceea ce contează e părerea ta despre tine, și modul în care le percepi tu atitudinea celor din jur. Oamenii sunt foarte răi de multe ori și poate, fără sa își dea seama, ei te-au rănit. Cel mai bine ar fi sa încerci sa îți faci un grup restrâns de prieteni(2-3 persoane de incredere). Ai sa vezi ca mai mult contează calitatea decât cantitatea. Dacă vrei, putem vorbi mai multe în privat.

1 răspuns:
| Allemando a răspuns:

Să-ți găsești un alt colectiv din care să faci parte, dacă ai tăi colegi nu recunosc valoarea ta. Dacă vrei să mai discutăm, în privat.