| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena(colega)care e terorizata pur si simplu de parintistraight face tatal e vitreg si nici unul nu fac nimic in casa mama sa nu are servici sta totata ziua la cafeluta la TV sau la calculatorstraight facesi ea trebuie sa ii faca cafeaua micu dejun sa gateasca sa...deci e disperata si noi nu putem sa facem nimic dati'mi va rog frumos si mie sfaturi poate reusim sa o ajutam cumva.Merci anticipat:*

Răspuns Câştigător
| Raluca1724 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea sau cu parintii ei, cel mai bine. Eu mai inteleg sa-i ajute sa faca lucrurile astea, dar chiar sa le faca totul si ei sa stea la odihna?

11 răspunsuri:
| Rioko a răspuns:

Pai... ar trebui sa stea cat mai putin acasa sau sa plece cateva zile si sa vada si "parintii" ei (pun in gilimele pentru ca nu prea se comporta asa din cate zici tu) ca e greu pentru un copil sa faca atata treaba.
Alt ceva nu stiu! Succes!

| Klara a răspuns:

Saraca fata. Nu vad ce te bagi tu in viata ei straight face

| Klara a răspuns:

Nu, nu la Raluca ma refer, ci la Gabriela. Chiar nu vad ce rost are sa te bagi in viata fetei...sad

| asdgfhresry a răspuns:

Pai voi puteti doar sa ii spuneti sa doarma la voi in weekend, sau sa vorbiti cu mama ei ca asemenea comportament este inadecvat pentru o mama. Nu e normal ca o mama sa stea ca vaca sa se indope in timp ce fata ei o serveste. Cine se crede? regina serbiei? Sincer tot ce puteti sa faceti este ori sa vorbiti voi cu mama ei, ori prietena ta sa vorbeasca cu maicasa... ar fi bine daca ati aduce-o la voi sa isi mai ia o pauza si sa sufere si maicasa putin...si asa cafeaua dauneazabig grin

| Dorian_3315 a răspuns:

Cu toate ca intentiile tale sunt bune gandeste-te la ideea asta profund adica Dumnezeu nu da greutati celor care nu le pot duce asta e drumul prin viata ei tatal meu spunea (tata e divortat de mama dar ne viziteaza odata pe luna ) :"in viata exista o infinitate de drumuri pana la sfarsit dar doar unul te duce spre fericirea adevarata iar acesta este drumul prin spini nu multi inteleg asta dar daca va ganditi bine ce spun eu este adevarat nu toti vor fi de acord cu mine... cat despre ajutor din partea vostra fiti dragutecu ea si imbunatati-ti ziua cum puteti sti-ti voi fetele... cam atat sper ca nu am fost plictisitor

| daddu a răspuns:

Sunati la protectia copiiilor, desii nu cred ca au ce sa le faca parintilor, Cel putin incercati sa nu o necajiti la scoala.

| Raluca1724 a răspuns:

Klara, daca te referi la mine, eu am incercat doar sa ajutwinking

| mmiizzaas a răspuns:

Buna.Cred ca puteti doar sa o sprijiniti moral, sa nu o abordati mereu cu intrebari de genul : Ce te-au mai pus sa faci? Ar fi bine ca o mama de-a voastra(daca are o relatie bunicica cu mama colegei tale)sa incerce sa ii atraga atentia "mamei" ca nu face bine ceea ce face.BAfta! Astept sa-mi spui ce s-a mai intamplat.

| marialina a răspuns:

Sa va duceti si s-o ajutati sa le zica adevarul
e totusi o adolescenta trebuie sa-si traiasca viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Klara eu ma gandeam ca poate reusesc sa o ajut nu m-am bagat deloc in viata ei. si pentru cei care au zis sa vorbim cu mama ei nu se poate.nu asculta caci am uitat sa va zic ca mama ei a pus un program pe comp sa vada toooot ce vorbeste colega mea si tot ce face la comp cat e ea plecatastraight face

| alleks a răspuns:

Protectia copilului este deschisa, sau exista multe drumuri in viata happy