| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am o stare de nimic, si nu reusesc sa ma regasesc. Simt ca nu am incredere in mine, nu prea imi reuseste nimic, tot timpul gandesc negativ, nu prea mai vreau sa vorbesc cu nimeni, nu am incredere in nimeni, toti oamenii sunti cu 2 fete si pe interes. Nu vreau sa fiu dramatic, dar asa ma simt eu acum. Si nu ma consider o persoana proasta, adica nu sunt prost.

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Ceva specific perioadei adolescentei.
Astea trec, trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine.
Incearca sa ai un scop in viata, fixeza-ti niste obiective si lupta sa le atingi.
O sa vezi ca dupa ori ce relizare si ai mai multa incredere in tine.
Probabil ai si prea mult timp liber sa te gadesti la asta.

| MarianAlexandru22 a răspuns:

Când suntem în perioada adolescenței așa sunt toți oamenii. Nu ți fa griji. Și eu am trecut prin asta. Nu mă suportam, aveam impresia că toți sunt mai buni și mai puternici decât mine. Credeam că toți pot reusii sa faca anumite chestii pe care eu măcar nici nu le visam. Dar uite că am trecut peste acea perioadă. Adolescența și pubertatea sunt de vina, dar pentru o perioadă lungă de timp. O sa îți revii si o sa îți placă de tine. happy

| ssilverrsstonee a răspuns:

E adolescenta... Cu bune si rele, toti trecem prin ea. Si da, toti simtim asta, dar o percepem diferit. Eu inca nu am realizat cand am inceput sa ma impac cu mine. Doar. asteapta. Nu nega ceea ce simti, nu sta degeaba. Fa orice, gaseste lucruri care iti fac placere, oameni langa care te simti bine. Citeste! O carte te poate ajuta enorm. Te vei regasi, cu toate ca toti spun asta si pare imposibil, vei afla ca e. Normal ca nu esti prost, sunt atatea lucruri care se invart in mintea ta, in tine, atatea sentimente, idei si ganduri, chiar minuscule, dar multe sunt neclare si tu insuti esti inca neclar. Nu ai cum sa gandesti doar pozitiv, insa trebuie sa cauti mereu si o parte buna, chiar daca e stupida sau imposibila. Doar asteapta. Timpul rezolva tot happy