| Cretzule a întrebat:

Am o problema! Cineva mi-a trimis un link si eu am intrat(scria ceva de facebook)si imi trimite diverse mass-uri ci acel link! help

Răspuns Câştigător
| matraguna1 a răspuns:

Cand intri pe linkul respectiv iti apare un pop-up in care tb sa instalezi ceva. De ce ai instalat? cea mai mare greseala. Daca nu stii ce-i cu linkurile trimise mass, nu le deschide. E cel mai simplu mod de a lua virusi. Din cate stiu e o aplicatie care ruleaza in background. Da ctrl+alt+ del, in Task Manager, si vezi ce programele ruleaza. Tre sa fie pe acolo. Daca reusesti sa il depistezi. II dai end task si vezi cum merge mai apoi.

11 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ti-a dat un mic virus, de acum incolo sa nu crezi ca tot ce zboara se si mananca.winking

| JustMusic a răspuns:

E un virus daca nu ai anti virus instalat trebuie sa reinstaleni windosul

| koool a răspuns:

Da o scannare la pc, cu antivirusul NORMAL.

| Cretzule explică:

Http://ow.ly/......ttp?/27gE2 asta l-am primit de la una care e tot virusata

| Cretzule explică:

@danco nu stiu daca tu sti mai multe ca mine in domeniul IT, respectiva care mi-a dat linkul mi-a spus ca sunt niste poze si chiar nu am stiu ca e virus.Sunt om si gresesc big grin

| Cretzule explică:

Gata am rezolvat cu antivirusul mersi mult

| sorinake a răspuns:

Detalii despre linkul in cauza si cateva din spammurile pe care le primesti. sa determinam cauza si sa gasim solutia necesara

| sorinake a răspuns:

Pksurvivor incearca http://tutorialepc.ro/wp-content/download/devirusare%20jusched.rar

asta ar trebui sa rezolve problema ta. anunta-ma te rog daca ai rezolvat cu un privat. sper ca ti-am fost de folos

| cornculapte a răspuns:

A fost un virus, nu trebuia sa dai click pe el. Sa stii de acum inainte. Foloseste un antivirus si scaneaza-ti calculatorul ca sa-l devirusezi.
@danco, "mass" vine de la "mass message"(mesaj in masa) care se refera la acelasi lucru ca "group message" (faimosul gm.).

| danco a răspuns:

Ca idee generala de la unul priceput catre unii dintre voi, de regula copii mici habarnisti: Nu se da click pe aproape niciun link. Riscati sa va virusati. Smecherii profita de existenta oamenilor stupizi care dau click in nestire pe orice reclama sclipitoare ce apare pe ecran ca sa isi raspadeasca virusii. Si nu se zice "mass". Suna prea idiot! Se zice "mess". Provine de la "messenger", nu exista "massenger".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezolvare virusului o gasesti aici: http://blogger-warning.blogspot.com/......ce_28.html