| deya95 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati... mi-a intrat un virus pe facebook si trimite link-uri ca si cum ar fi d la mine dar nu sunt...please help FUNDITA!

12 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Virusul NU poate intra in contul TAU de facebook! Virusul a aflat (nu spart) parola de la contul tau si in cel mai fericit caz trimite in numele tau mesaje, virusul poate fi in PC-ul tau sau in alt PC de unde iti acceseaza contul. In cel mai rau caz poate fi un hacker care iti acceseaza contul si trimite linkurile. Ai Antivirus cu licenta? Are firewall? Cred ca nu ai nici antivirus, dar sa ai firewall!

Cum se rezolva:
1) Instaleaza cat de repede poti un antivirus bun cu firewall (blocheaza accesul virusilor si hackerilor la PC-ul tau, fara asa ceva oricine ce se pricepe poate intra la tine in PC si face ce vrea).
2) scaneaza-ti apoi PC-ul de virusi si sterge tot ce gaseste!
3) schimba parola de la facebook si sa nu fie una de genu: 12345678, sau 1234asd, foloseste $ in loc de s si @ in loc de a si alte combinatii de-astea ca sa nu poata fi aflata de orice program de afalt parole (nu se numeste "spart" de parole, parola nu se sparge, doar se afla, geamul il spargi tu apoi de nervi...).

Cum sa nu se mai intample:

1) scaneaza cel putin o data pe luna tot harddiskul de virusi
2) nu instala orice program de **** care ti-l da nea nu stiu care pe mess si nu da click pe toate linkurile acelea care le primesti pe facebook
3) tine firewallul deschis tot timpu si nu intra pe site-uri XXX ca te acolo faci la virusi de trebuie sa reinstalezi windowsul sau unii asa periculos incat pot arte PC-ul (serios, acei virus modifica tensiunile din sursa si in loc de 12 V iti baga 12, 00001 V in PC si se arde).
4) Foloseste parole cat mai solide! (cu cifre, cu litere mici si mari, cu caractere speciale dar noteza-le pe o foaie de hartie care doar tu sa stii unde o ti)

Sper ca te-am putut ajuta! Bafta!

blogul meu: http://start-the-fun.blogspot.com/

Răspuns utilizator avertizat
| Broadband a răspuns:

Am patit treaba asta..si ca sa scap de el reinstall windows happy niciun antivirus nu putea sa-l stearga

| nicusor95 a răspuns:

Asta de fapt nu e un virus.se numeste malware.l-ai primit cumva, ai intrat pe vreun link.nu mai conteaza cum l-ai luat:P.descarca de pe net anti malware bites de pe linkul asta http://www.softpedia.com/......81598.html instaleaza programul, dai o scanare la tot sistemul, stergi toate fisierele care o sa apara acolo si dai un restart :P te descurci u:P

| Metempsihoza a răspuns:

Fa-ti alt cont

| fiosel a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema, si a trebuit sa resetez compu, dupa aceia a disparut

| Alinuu24 a răspuns:

L.am avut si eu, nu am facut nimic, a iesit singur.

| rudfy a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel trebuie doar sa te duci in stanga ecranului unde sunt toate aplicatiile si sa dai pe X din dreptul aplicatiei care trimite linkurile. Bafta!

| Ady192 a răspuns:

Incearca sa cauti pe facebook bitdefender safego si sa dai o scanare...

| deya95 explică (pentru Ady192):

Imi spune ca totul e perfect

| cine11a a răspuns:

Hi,hi. virusul se poate sa fie si la tine pe PC. incearca sa faci un contact nou si la adresa pune aaaaaa@aaaa.aaa
Poate virusul incearca sa trimita in ordine alfabetica si daca ajunge la o adresa pe care nu o trimite se blocheaza. mult succes

| madalincml a răspuns:

Intra pe profilul tau, dai click in dreapta postarii ca si cum ai vrea sa o stergi si selectezi Revoca Drepturile de Publicare pentru...(aplicatia care posteaza)
sau
tot de acolo selecteaza Inlatura...( numele aplicatiei)
altceva nu poti face