| Licurici_7465 a întrebat:

Am primit un mass de la un idiot cu un link care cica ar fi fost o poza.asa scria...am dat click, am salvat, si am luat teapa ca era viruscryingSi acum mi s-a trimis in lista de mess de vreo 4 ori. mi-am luat foarteee multeee injuraturi caci ei credeau ca am facut'o intentionat!sad
Am antivirus Avira, am scanat pc-ul dar mass-ul tot se trimite singurstraight facePlease, help me!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.faravirusi.com/......E2%80%9D/, ai mai multe solutii de dezinfectare. Succes!

| jabiilord a răspuns:

In functie de versiunea virusului uite aici cateva tutoriale:
http://www.tutorialepc.ro/......g-zip.html

http://www.tutorialepc.ro/......o-php.html

| CosteaVlad a răspuns:

Şi eu am păţit-o acum 10 minute, sau mai bine zis era să o păţesc. Aşa zisa "poză" după ce se descărca şi dădeai dublu click pe ea nu se deschidea instantaneu, ci apărea un mic avertisment în care era precizat faptul că sursa programului nu a fost verificată, şi te punea să confirmi dacă îl execuţi sau nu. Iar voi mapeţilor aţi dat "Run", şi aţi permis programului să se execute. Automat atunci când vezi avertismentul ăla te prinzi imediat de faptul că este vorba de un fişier putred, şi în niciun caz de o poză. Sau mai nou la voi şi pozele sunt executabile?!
Iar în altă ordine de idei, acest "virus" cum îi ziceţi voi nu este altceva decât un rahat de progrămel (nici măcar virus nu e), care odată executat (dat dublu click pe el) iniţiază un proces ce are programat să execute anumite acţiuni pe via Yahoo Messenger. Atâta tot. Poate fi finalizat cu un Ctrl+Alt+del -> Processes -> selectare proces în cauză -> End Process.
Primele 3 răspunsuri pe care le-am citit din start m-au făcut să-mi scadă calciu: @Lesia, "singura iesire a fost sa-mi schimb windows-ul" - Aoleu mamăăă, dacă de la rahaturi de asta reinstalaţi XP-u' mi-e milă de voi, pe bune. @Gloss, Nod 32 am şi eu şi crede-mă că nu-i neapărat să detecteze progrămelul ca şi virus, pentru că nu e virus. @OvITpU, degeaba reinstalează mess-ul pentru că acel proces funcţionează independent de YM, şi nu va rezolva absolut deloc problema în acest fel.

| CosteaVlad a răspuns:

@mirceabondar, "nu dau nume de cine l-a facut imp e ca stiu", ne bucurăm că ştii cine l-a făcut, şi mai ales cum l-a făcut, iar în acest caz ar fi fost super dacă ai fi venit şi cu o soluţie de rezolvare a problemei, nu numai să-ţi etalezi minunatele tale cunoştinţe în materie de viruşi.
În altă ordine de idei, nu am "studiat" progrămelul pentru că chiar n-avea niciun rost să-mi complic existenţa cu el. Toate "progrămelele" de acel gen pe care le-am mai luat şi eu de-a lungul timpului, dacă nu erau vizibile la procese, apăreau la start - run - msconfig - startup, şi chiar dacă erau ascunse sub "svchost" sau alte procese esenţiale de sistem, puteau fi debifate şi oprită astfel executarea lor odată cu pornirea windows. Categoric că ele vor rămâne în sistem, dar odată ce nu se vor mai executa nu vor mai face nicio acţiune în PC.
"creeaza o copie in system32 sub un alt nume", ok, şi copia aia nu poate fi ştearsă prin nicio metodă? Eu ş-aşa am 2 windows-uri instalate în PC. În cel mai rău caz pot intra din celălalt SO, din D, apoi şterg cu totul system32 din C:/ windows, şi dupa aia îl pun la loc luându-l cu copy-paste din D, şi am rezolvat problema, dacă în alt mod chiar nu se poate, deşi nu cred că în registry nu e o intrare sau ceva care ţine de activitatea acelui "injector" cum îi zici tu.
De fiecare dată când am avut o astfel de problemă am căutat pe google despre rezolvarea ei, pe diverse forumuri, şi de cele mai multe ori rezolvarea ei a constat în ştergerea unui fişier din windows, oprirea unui proces, sau ştergerea unei chestii din registry, şi de aia nu am crezut că ar fi ceva complicat şi în acest caz.
"App vlad_bv faza cu tie mila de ei ma face sa cred ca te crezi mare informatician." Mi-e milă de ei săracii să stea o juma de zi să-şi instaleze iar windows-ul, şi mie-mi plâng de milă cand trebuie să fac chestia asta, că până instalez iar toate programele pe care le-am avut, şi alte 1000 şi una de chestii, mă ia naiba, la asta m-am referit, de unde mama melcului ai dedus tu că-s mare informatician, sau că mă cred, nu ştiu. Şi ca să-ţi răspund şi la întrebare, nu, nu mă cred mare sculă-n basculă nici pe partea de PC/info nici pe partea de viruşi, dar tot ceea ce vroiam eu să zic a fost că sunt şi probleme care apar, dar care pot fi rezolvate şi prin alt mod în afară de reinstalare de xp.
Poate că ai dreptate cu tot ceea ce ai spus, dar ţi-am zis, vino şi cu soluţii de rezolvare a situaţiei, nu numa cu idei că ştii despre uluitoarea complexitate a acestui virus, că n-ai ajutat pe nimeni cu nimic în acest fel.
Eu măcar am venit cu o posibilă soluţie de rezolvare, care poate că so fi dovedit ea ulterior a fi foarte idioată, dar asta e big grin.
Şi-mi cer scuze pentru că i-am făcut pe ăia 4 "mapeţi" şi pentru că mi-a fot milă de ei laughing, dar după 12 noaptea îmi funcţionează şi mie procesoru la o capacitate mai redusă, ce să-i faci laughing. Aşa că tot am o scuză. tongue big grin
Deci tongue

| sti a răspuns:

Foloseste programul asta, sterge toti virusii de mess http://www.idownload.ro/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=33&lid=4578

| Dobitoc a răspuns:

In primul rand avira nu e bun ca antivirus [parerea mea] ia-ti nod32, si in al doilea rand mai bine reinstalezi windows-ul! sper ca ti-am fost de folos

| PeAcE a răspuns:

Gasesti aici niste solutii:http://www.umbluliber.com/uncategorized/cum-sa-scapi-de-virusul-foto/.La matusa mea a functionat si ea era foarte ingrijorata ca trebuie sa isi reinstaleze pc-ul dar a facut asa cum scrie acolo si a scapat de virus. Sper ca te-am ajutat.

fundita, plz;;)! Ms!

| Elle a răspuns:

Auzi era ceva cu "foto big grin si o adresa de afcebook'?

| tyberyiu a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema fa asa dai ctrl+alt+del apoi process si scrie in lista aia pe acolo si infocard si dai end task si nu vei mai avea nicio problema

| OvITpU a răspuns:

Salut.
Strege messul si instaleaza-l din nou
O zi buna

| primaru a răspuns:

Restarteaza windows singura seansa

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Si eu am patit asa...
singura iesire a fost sa-mi schim windows-ul
pa))

| Vali_1342 a răspuns:

Reinstaleaza Yahoo! Bafta!