| Juliebelle a întrebat:

Am o problema cu care ma confrunt cam mereu, sunt draguta, arat destul de bine, sunt cuminte, ma imbrac bine dar cu toate astea nu am incredere deplina in mine, in special cand vine vorba de baieti, sunt mai timida, mai linistita de fel.am incercat sa ma schimb, sa fiu mai nebuna dar nu reusesc si din cauza asta am avut multe de pierdut.Nu sunt asa numai cand vine vorba de baieti, ci mai mereu, prieteni, scoala... Ce sa fac? funditalove struck

Răspuns Câştigător
| A2895 a răspuns:

Well... Asta esti TU! Si nu poti sa te schimbi impunandu-ti "acum vreau sa fiu extravaganta", " acum vreau sa fiu linistita", "acum vreau sa fiu crazy" etc.
In plus nu trebuie sa lasi niciodata un esec sa-ti afecteze increderea in tine. Daca esti timida asta nu insemna ca ai de pierdut. Un baiat trebuie sa te placa pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vrei sa pari a fi. Si surprinzator, multi baieti prefera fetele linistite.
Nu trebuie sa-ti spuna nimeni ce sa faci sau sa te indrume. Fii tu insati!

3 răspunsuri:
| Spintecatorul a răspuns:

Esti o fata cuminte, si asta este bine pentru ca nu multe fete mai sunt cuminti in zilele astea, eu zic ca esti bine asa cum esti.

| ZeYa a răspuns:

Zici ca nu ai "incredere deplina" in tine, asta inseamna ca te apreciezi macar un pic. Incearca sa vezi lucrurile bune pe care le posezi si sa te accepti asa cum esti, banuiesc ca ti-au mai zis si altii ca esti draguta daca ai spus ca "arati destul de bine", asculta-i, este o parere din exterior si te poate ajuta sa-ti consolidezi farama aceea de incredere pe care o ai, dar nu uita: cheia este la tine! Chiar daca te ajuta, nu trebuie sa depinzi tot timpul de cineva, ca sa ai incredere in tine, trebuie sa reusesti TU, si asta doar "hranindu-ti" resursele pe care le ai deja. Doar tu detii controlul asupra gandurilor tale, asa ca gandeste cum ti-e tie mai bine.
Tot ce trebuie sa faci este sa nu renunti la lupta, chiar daca e grea.
Bafta!

| LUuuuci a răspuns:

Da nu-i nici 1 rau ca esti timida laughing, daca asta ti-e felu nu trebuie sa fi altfel decat asa.Stiu ca acum e la moda sa te afirmi sa fi in centru, eu iti zic sa fii doar tu asa cum esti nu trebuie sa iesi in evidenta. dar pe tine cred ca te streseaza faza cu timiditatea la baieti big grin, incearca sa nu te emotionezi cand vorbesti cu cineva sa duci o discutie la capat si sa incerci sa o conduci tu.Sa nu te rusinezi daca te abordeaza vreunu chiar cu vorbe dinalea mai smecheresti si sa nu incerci sa-i dai peste nas.Stiu ca increderea in tine o capeti si din parerile care le au cei din jur despre tine, dar asta conteaza mai mult sau mai putin.Incearca sa socializezi cat mai mult atat cu fete si baieti si vei vedea ca vei fi mai sigura pe tine.