| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine. sunt ff timida. cand eram mica, era de inteles. dar acum am 17 ani si nu cred ca e normal sa fiu asa. pur si simplu, sunt apatica mereu si nu gasesc nici un subiect de discutie. mi-e greu si sa ma angajez, si sa imi gasesc prieteni sau un iubit. sunt destul de draguta si as fi putut sa am multi prieteni dar nu am reusit din cauza asta. mi-as dori sa pot sa am si eu subiecte interesante de discutie si sa glumesc cu cei din jur. si multi ma cred proasta din cauza asta. stiu ca o sa-mi ziceti sa incerc sa ma schimb singura si sa fiu mai vorbareata, dar degeaba. am incercat

9 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Poate chiar faptul ca te concentrezi prea mult pe dorinta de a te schimba te impiedica sa o faci.Adica iti doresti prea multe de la inceput.Si eu sunt asa, si stiu ca nu poti deveni deodata vorbareata, mai ales daca timp de multi ani ai fost timida si inchisa in tine.Ideea e ca asta nu e neaparat un lucru rau.Vei gasi oameni care vor vrea sa te cunoasca si asa. Poate asta e personalitatea ta.
Probabil totul porneste de la lipsa increderii de sine, asta e intr-adevar destul de greu de schimbat de una singura.Incearca sa te aranjezi putin inainte sa iesi din casa, poate asta iti va da mai multa incredere in tine si macar incearca sa fii mai zambitoare, uita-te in ochii oamenilor, adica incearca sa nu mergi cocosata sau uitandu-te in jos...

| Dariusuu a răspuns:

Nu ești singură fată de genul acesta, cunosc câteva fete ca tine.
Să nu-ți pese cum te crede majoritatea adevărul este că puțini te văd cum ești tu cu adevărat.
Ăsta e felul tău de a fii, ai grijă de tine.Fii tu însuți.

| Snejok a răspuns (pentru Dariusuu):

Eu incerc sa nu-mi pese parerile din jur, sa fiu eu insuti dar totusi ma afecteaza criticile, comentariile pe seama mea

| MeConstantine a răspuns:

Este interesant ca intrebrile tale imi vin direct pe mail si tot ce iti pot spune este ca daca vei alege sa iesi din carpacea ta va fi mult mai bine.
Eu consider ca in timp ai ajuns sa te inchizi si astfel sa nu mai vezi tot ceea ce iti poate oferi viata. De multe ori cand intram intr-o stare, ajungem s ne complacem in ea si cu timpul ea ne acapareaza.
Primul sfat ar fi sa te descoperi pe tine si exact ce poti sa faci si asta poti face daca faci putina introspectie. Apoi nu incerca s intrii in discutiile altora ci incearca sa le creezi tu ca sa fii epicentrul. Daca spui ca esti desteapta asta inseamna ca orice ar fi iti poti crea foarte repede prieteni pentru ca detii informatii de care ceilalti au nevoie. Incearca sa nu mai dai importanta sa castigi atentia altora ci mai degraba ce sa faca ceilalti ca sa o castige pe a ta.
Eu tot ce pot sa-ti spun este ca pana la 17 ani ma plimbam singur, eram inchis si stiam ca pot mai mult. La un moment dat am decis sa ma schimb, sa acord importanta celorlalti dar mai ales mie, sa imi gasesc stilul meu de a ma inbraca, stilul meu de a merge, stilul meu de a fi si de a porni discutiile si pentru faptul ca eram destept am facut asta foarte usor. Astfel mi-am facut foarte multi prieteni si nu exista zi in care sa nu imi fac prieteni noi. Am avut foarte multi, de circumstanta sau nu au fost prietenii mei si asta chiar conta.
Acelasi lucru pot sa zic si despre tine inainte de a face ceva de anvergura trebuie sa gasesti calea spre a fi tu si ceilalti sa-si doreasca sa ajunga la tine.
Nu este greu si iti pot intinde o mana deci hainde paseste inainte happy

| Misteriosulboschet a răspuns:

Nu te descuraja! Timiditatea poare fi o virtute. Daca cineva te place te place te place pentru cea ce esti.

| SufletRapus a răspuns:

Nu incerca sa te schimbi pentru faptul ca prietenii tai sunt niste cretini si nu te inteleg cu adevarat. O persoana timida niciodata nu o sa te tradeze, nu o sa te barfeasca si mereu este aproape de tine cand ti-e greu. Eu cred ca persoanele timide sunt cei mai buni prieteni pe care ii poti avea. Crede-ma uneori e mai bine sa taci decat sa debitezi numai prostii. Probabil ca ai prieteni care fac glume de prost gust si sunt grosolani, nu incerca sa fi ca ei. Si eu sunt timid si uneori asta m-a ajutat mult. Adevarati prieteni sunt aceia care te inteleg si sunt langa tine indiferent cum ai fi tu. Nici eu nu sunt prea vorbaret si nici foarte simpatic dar am o prietena frumoasa care a stiut sa aprecieze sufletul meu si faptul ca nu vorbesc mult si prost ci putin si atunci cand trebuie. Nu lasa ca prieteni sa te schimbe, pentru ca esti o persoana minunata asa cum esti tu si poate pe ei asta ii deranjeaza si te fac proasta din invidie. Dumnezeu ne-a creat pe fiecare asa cum a crezut El ca e mai bine si fiecare suntem speciali in felul nostru, nu trebuie sa ne schimbam pentru nimeni. Sper ca ai sa intelegi si tu cat de speciala esti si sa nu schimbi nimic la tine.

| bianca12deea a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu, trebuie doar sa capeti mai multa incredere in tine si sa fii deschisa la orice discutie, poate asta te v-a ajuta sa fii mai vorbareata si mai "cu tupeu". Succes!

| Snejok a răspuns (pentru bianca12deea):

Da eu inteleg ca trebuie sa fiu mai vorbareata, mai deschisa lumii dar cu greu se primeste

| bianca12deea a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu, trebuie doar sa capeti mai multa incredere in tine si sa fii deschisa la orice fel de discutii, asta te v-a ajuta sa fii mai sociabila si mai "cu tupeu", cum se spune. Succes! happy