| Snejok a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine. sunt ff timida. cand eram mica, era de inteles. dar acum am 18 ani si nu cred ca e normal sa fiu asa. pur si simplu, sunt apatica mereu si nu gasesc nici un subiect de discutie. mi-e greu si sa ma angajez, si sa imi gasesc prieteni sau un iubit. sunt destul de draguta si as fi putut sa am multi prieteni dar nu am reusit din cauza asta. mi-as dori sa pot sa am si eu subiecte interesante de discutie si sa glumesc cu cei din jur. si multi ma cred proasta din cauza asta. stiu ca o sa-mi ziceti sa incerc sa ma schimb singura si sa fiu mai vorbareata, dar degeaba. am incercat

4 răspunsuri:
| Snowfall a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc in vreun fel dar nu cred ca te poti schimba. De multe ori timiditatea tine de temperament, iar acesta tine de conformatia sistemului nervos si de structura somatica a fiecaruia. Ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu asta, oricum nu e un defect, persoanele mai timide avand unele calitati de care cei mai "tupeisti" nu dispun, si pana la urma mai bine ai mai putini prieteni dar adevarati decat multi dar cu care nu ai multe lucruri in comun.

| mihaelacm a răspuns:

Probleme cu parintii ceva sau fii mai curajoasa

| Snejok explică (pentru mihaelacm):

Asta-i si problema curaj, indrazneala nu-mi ajunge......Sunt timida si nushtiu cum sa trec peste ea

| AtateaConditii a răspuns (pentru Snejok):

Du-te la psiholog, si fa ce zice psihologul. Daca nu scapi de timiditate nici asa atunci lasa pe seama timpului, o sa iti dai seama ca lumea e asa nasoala ca nu ai de ce sa iti fie teama si ca nimanui nu ii pasa de tine ci doar de ei insasi. Cand tie teama gandes-te ca oricum trece si uita si nimeni nu o sa iti aminteasca : hey mai stii cand te-ai facut de ras atunci? Nimeni nu are vreun scop sa te faca sa te simti prost decat daca iti sunt dusmani.