| Lacrioara7889 a întrebat:

Am o problemă destul de gravă cu colegii de cand mi-am apărat o colegă că îşi băteau joc de ea. Şi am vrut s-o apăr că îmi este prietenă iar eu nu suport ca cineva să rădă din cauza greutăţii ei.
Eu nu judec oamenii după cum arată ci după cum se poartă.
Ea este o fată foarte timidă şi sensibilă, o dată au răs de ea iar eu tot aşa mereu am apărat-o de un coleg mai răutăcois.
Pe mine mă urăsc unii dentre ei de şi nu m-am puratat niciodată urăt cu ei. Eu am avut probleme şi înainte şi cu alţi colegi din 1-4, 5-8 şi acum la liceu din cauză sunt foarte timidă.
M-am certat foarte rău cu colegii mei că nu înţeleg de ce fac anumite diferenţe, cine se cred ei şi nişte băieţi din clasă au încercat să mă lovească. Am vorbit cu dirigintele iar el doar a ascultat opinia colegilor şi ei au spus că eu sunt cea rea. Eu am încercat doar să rezolv problema cu ei ca între colegi, nu m-am purtat urăt cu ei.
Ei vorbesc cu urăt cu mine şi colega mea dar noi nu putem face prea mult că ei sunt mulţi şi răutăcioşi.
Cănd am întrebat de ce să tac în faţa lor, ei au răspuns pentru că sunt şmecheri şi au început să arunce cu lucruri în noi două şi rădeau de pozele colegei mele.
Ei spun de mine că sunt urătă şi arăt precum un băiat dar eu nu cred asta pentru că am haine frumoase mereu, port haine noi, am părul pe jumătate vedete, nu sunt foarte machiată doar cu rimel puţin far şi luminator, am părul lung în scări deci nu înţeleg cum să arăt precum un băiat?
Au început să rădă de mine şi chiar m-au spus dirigintei că sunt bisexuală.
Fetele şi acum fac mişto de mine că sunt bi şi mă simt prost că au spus altora bărfe urăte despre mine şi neadevărate.
Voi ce părere aveţi despre colegii mei?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Problema este că nu colegii sunt vinovați pentru purtarea lor, ci părinții, dirigintele, societatea noastră în general.
Din păcate, nu se poate face nimic pentru remedierea situației decât dacă se ajunge la violență fizică.
Sau eventual, căutați să faceți amândouă, cursuri de autoapărare.
Ei, oricum până la terminarea liceului nu se vor schimba.
Succes la școală!

| Lacrioara7889 explică (pentru romeo78):

Mulţumesc de răspuns mă bucur că mai sunt şi oameni care înţeleg asfel de probleme.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa o convingi sa vorbeasca cu parintii ei, sa o duca la un nutritionist si va primii un plan de mancar, care o va pune la regim de slabit, dar intr-un mod sanatos, fara sa se infometeze.
Ce poti face tu direct pentru ea, este sa incerci zilnic sa o scoti la o alergare, macar 30-40 minute pe zi, ca metabolismul va incepe sa arda si va slabi.
Cat privesc colegii tai, ignora-i, ca nu merita sa pleci urechea la barfa copiilor invidiosi sau prosti.

| Sofer a răspuns:

Foarte răutăcioși colegi tai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| EuAMG a răspuns:

Dacă toți spun asta, te-ai întrebat dacă nu cumva au dreptate? colega ta daca e grasa ar trebui să slăbească sa nu mai aibă ăștia motiv sa se ia de ea.tu poate trebuie să îți schimbi aspectul și oamenii cu care stai sa fii mai ușor acceptată de restul colegilor...pe scurt dacă ești prietena cu ciudata/grasa/proasta clasei restul te vor vedea și pe tine exact la fel.incearca să fii obiectivă cu tine acum vb aia "daca nu îi poți învinge alăturate lor"

| romeo78 a răspuns (pentru EuAMG):

Minte îngustă, că nu pot spune altfel, dacă copiilor le lipsesc cei 7 ani de acasă, părinții lor sunt absenți din educație, ce trebuie să se schimbe fetele?
Sau, ești incult ca și acei copii, având același apucături?

| EuAMG a răspuns (pentru romeo78):

Fata draga eu îți spun mereu realitatea nu incerc sa te fac o luptătoare a dreptății... vrei sa fii populara fii cum îți spun eu

| Anonim1225 a răspuns (pentru EuAMG):

Deci eu nu cred ca ea trebuie sa se schimbe din cauza ca ceilalți ii fac atat rau si sa faca ce ii sugereaza colegii. Ei trebuie sa se schimbe nu ea. Ea nu a gresit cu absolut nimic si nici prietena ei. Nu contează ca e grasuța.