| Aηηy a întrebat:

am o problema destul de grava. Nu mi-a venit menstruatia de 4 luni si 2 saptamani si am aproape 16 ani. Mie prima data mi-a veit pe la 14 jumate. Ce imi recomandati? dau fundita! astept sfaturi.
credeam ca daca nu iti vine menstruatia la timp nu iti cresc sanii dar mie mi-au mai crescut putin.

Răspuns Câştigător
| eme a răspuns:

Ar fi bine sa mergi si la doctor, dar daca nu esti insarcinata nu ar trebui sa-ti faci griji.Am avut si eu probleme de genul asta si doctorul mi-a spus ca nu trebuie sa-mi fac griji.Pana la 18 ani o sa apara dereglari de genul acesta, corpul nefiind ajuns la maturitate.

Sper sa fi sanatoasa. pup

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deja este o amenoree mare care trebuie sa te ingrijoreze, Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta sa te duca la ginecolog (doar ecografie daca esti virgina).

| kiss1 a răspuns:

Buna'
Propunerea mea este sa mergi cit mai urgent la o consultatie la ginecologul.De ce?
Nimic nu provoaca o teama mai mare in inima oricarei femei decat o menstruatie intarziata. Exceptand, bineinteles, situatia in care incearca sa conceapa un copil. Astfel, sarcina este primul lucru la care ne gandim atunci cand menstruatia nu vine tocmai la timp. Dar oare este ea singura cauza posibila?

Iata 10 cele mai frecvente motive pentru care menstruatia ta nu a aparut la timp:

1. Stresul
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.

Incearca sa gasesti singura sau impreuna cu doctorul tau metode prin care sa te relaxezi si sa reintri in programul normal al menstruatiilor.

2. Boli
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.

3. Modificari in program
Schimbarile in programul tau obisnuit iti pot zapaci ceasul organismului. Acest lucru este valabil mai ales daca schimbarile sunt majore, de exemplu incepi sa lucrezi noaptea in loc sa lucrezi ziua sau viceversa.

4. Medicamente
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.

5. Kilogramele in plus
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.

| cristina a răspuns:

Pai si atunci de ce esti speriata?
stai linstita esti mica are timp sa se reglezewinking
deci nu-ti face probleme si oricum nu are treaba cu saniiwinking
pup
funda?

| roxy_2350 a răspuns:

Fugutza la doctor...

| claudia_7744 a răspuns:

Tiai inceput viata sexual? nu prea inteleg daca nu tiai inceputo de ce iti intarzie atat de mult.adica pana acum a fost regulat? pentru ca am o verisoara careia ii venea o data la 3 lunistraight face nu prea e normai mai cun un caz la o prietena cand era mik ii venea prea des.la 2 saptamanastraight facea fost la doctorul ginecolog si i-a dat un sirop iar verisoara mea nu stiu cred ca din cauza ca ii venea asa greu a avut o problema un chist ovarian sau ceva de genu care bine inteles sa eliminat cu un tratament tot dupa un consult ginecologic! eu zic sa nu stai chiar daca esti mica si poate iti este rusine sa mergi la ginecolog(si mie imi era aiurea ceara m fost pentru prima data la ginecolog martibig grin)nu se intampla nimic acolo aiurea. poti cauta daca te face sa te simti mai bine o doctora ginecolog:p! pup ai grija de tine si nu sta asa pentru inceput vorbeste cu mama ta!

| fleurs a răspuns:

Pericol!
se pare ca esti deja insarcinata, cresterea sanilor este aproape o certitudine iar la timpul care s-a scurs se pare ca nu se mai poate face nimic, decat o nastere usoara la termen.
imi pare rau sa spun asta, se intampla din neglijenta sau nestiinta

vorbeste cu mama ta, consulta un medic si ai grija de sanatate,

daca doresti sa mai vb scrie pm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari!