| Zazy a întrebat:

Hey, TPU. Știu ca am mai tot întrebat asta pe aici, dar incep usor usor sa ma ingrijorez. La 11 -12ani pentru prima dată au inceput sa-mi "înmugurească" sânii. (fetele știu ce zic). Si de atunci pana acum, la 14 ani (voi implini 15 peste 2 luni) au ramas in acelasi stadiu. Doua boabe de porumb... :/ sad Menstruatia mi-a venit tarziu, la 13 ani jumate, aproape 14. Ma ingrijorez, pentru ca nu stiu cat de normala e chestia asta. Am constientizat ca ma dezvolt mai greu, dar am nevoie de o explicatie precisa. vor mai creste? sad si daca stiti, cam dua cat timp dupa venirea menstruatiei se mai dezolvta sanii? deja am un an de cand mi-a venit menstruatia...

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca femeile din familia ta au sanii mari(mama, bunica, matusa, surorile), o sa semeni si tu cu ele. Sper ca te-ai mai linistit.

| Zazy explică (pentru anonim_4396):

Mama are sanii foarte mari, bunica din partea mamei are insa nu asa de mari, si celealta bunica din partea tatalui are. Faza este ca nici nu am vreo sora mai mare sa vad daca ea are...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazy):

Poate esti si slabuta, incearca sa te ingrasi un pic, asa vor mai creste si sanii.Si fii linistita, bucura-te ca esti sanatoasa, nu sta totul intr-o pereche de sani la o fata/femeie.Sunt sigura ca ai alte calitati pentru care sa fii apreciata, plus ca ai timp sa te mai dezvolti inca. happy

| annempx a răspuns:

Sigur iti vor creste in caz ca mama sau bunica ta are sânii mari, tu ii vei avea la fel, dar este ...putin...ingrijorator faptul ca ti-a venit menstruatia asa tarziu, dar depinde si cat de dezvoltată esti.

| VasilicaPuscas a răspuns:

Buna zazy, e ingrijorator cum la 14 ani (APROAPE) nu ai sanii mari. Dar e ok, pentru fiecare boaba de porumb exista un soarece care o apreciaza. Nu iti face griji, soarecele tau va aparea in curand! Mult succes!

LR.

| Zazy explică (pentru VasilicaPuscas):

Ce 14 ani ca peste 2 luni fac 15... sunt ingrijoarata rau, m as duce la medic dar mi e rusine.

| Emmaem1 a răspuns:

Nu ai de ce să mergi la doctor, pentru că nu este nimic în neregulă, nu toate fetele sunt înzestrate cu sâni :-)) mai așteaptă până la 18 ani mai este timp, poate să-ți crească și în ultimul moment adică pe la 17 ani. Şi eu am sâni foarte mici, deşi menstruația mi-a venit de la 12 ani iar acum am 16, am fost și eu complexată, dar cu timpul m-am obișnuit și oricum cine te iubește, te iubește aşa cum ești. Pupici kiss