| raduspace10 a întrebat:

Am o problema serioasa. Am 20 de ani si am fost plecat acum aproape o jumatate de an in strainatate o saptamana. Mama auzise de la o ruda de aplicatia Life 360. Pentru ca mama sa se simta bine, sa nu ii fie frica in legatura cu mine, eu fiind in strainatate, am acceptat sa descarc aplicatia aceea. Pentru cei care nu stiu, aplicatia aia transmite persoanelor care sunt in respectivul grup de pe aplicatie locatia ta in timp real. Ideea e ca m-am intors in tara si ghiciti ce, a inceput cu "Sa pornesti GPS"ul. Nu am bagat in seama chestia asta la inceput, mai ales ca era si perioada cu coronavirusul, am pus-o si pe seama ca i-o fi teama de cine stie ce nebun de o iesi pe strada fiind strazile pustii (cand mai mergeam sa fac o cumparatura etc.). Aparent a continuat si dupa. Si acum nu pot sa ies afara fara sa fiu localizat pe GPS. Mersai de exemplu azi cu masina, facui o depasire de ajunsai la 130 pe un DN (si nu, in mod normal de 110 nu sar in afara localitatii), se apuca acasa sa imi zica ca "mersai tare" (aplicatia arata si viteza masinii). Poate oi vrea si eu sa ma duc nu stiu pe unde, n-am chef sa stie mama pe unde sunt eu oricand si oriunde. Mai am un ghinion in plus: am si telefon cu baterie de 5000mAh, deci nu e ca si cum GPSul mi-ar descarca bateria imediat, ca sa zic "scot GPS-ul, nu mai am baterie ". In plus, aplicatia asta mai si arata cat % mai am baterie... Nu stiu ce sa fac sa nu scap de localizarea asta. Si mai exista o problema in plus: practic ii vad si eu ei locatia, deci nu e ca si cum doar ea imi vede mie, aparent nu pot sa ii zic ceva de genul " ma urmaresti " pentru ca practic si eu o pot urmari pe ea. Dar efectiv mie nu imi pasa pe unde este ea. Ideea e ca nu e ca si cum as face tampenii, dar imi este teama ca devine o obisnuinta si m-oi trezi localizat prin GPS si la 25 de ani de exemplu. Cum fac sa scap de aceasta aplicatie?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 20 ani iti dezactivezi aplicatia ca esti matur si poti raspunde pentru faptele tale

sau iti mai iei un telefon

| raduspace10 explică (pentru suntserios):

Esti matur, raspunzi pentru faptele tale, inteleg. Dar ce nu luati dvs in considerare este faptul ca varsta de 20 de ani nu e ca varsta de, sa zicem 25 de ani. La 20 de ani inca depinzi destul de mult de parinti. Daca parintii, de exemplu, iti taie "banii de buzunar", la 20 de ani se resimte serios efectul, pentru ca nu e ca si cum tu ai putea sa faci cine stie ce sume de capul tau, mai ales fiind la facultate. Si in cazul meu, ai mei imi dau destul de multi bani.

| Sofer a răspuns:

Își face griji pentru tine fiind plecat. Vorbește cu ea și ii spui "sunt ok mama". Șterge aplicația.

| Clytia a răspuns:

Foarte simplu, dezinstalezi aplicația din telefon și gata! Poate reacția ei nu va fi una plăcută, însă nu mai ești un copil ca să te monitorizeze și să te controleze ea cum vrea.