| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Sunt la liceu in a 9-a. Mi-e frica de majoritatea orelor. Dimineata nu pot sa mananc nimic pentru ca ma simt foarte rau. Pot doar sa stau in pat. La scoala am doar un coleg din generala care mi-e prieten, in rezt nu prea cubosc pe nimeni. Nu mi-e de asta, dar la scoala mi-e frica de note cel mai rău. Nu pot sa invat dimineata, am emotii mari. Am dat test la mate si am luat 4, desi eu eram chiar bun si in examen am avut 9.75. Dar pur și simplu imi era frica si aveam emotii asa de mari incat am gresit tot. Vineri deja nu mai puteam de cat de rau imi era si am stat acasa. La romana ne asculta azi din tot ce ne-a predat plus teme si explicatii ce ne-a mai dat profa.
Incerc pe cat de mult posibil sa maschez asta la scoala sa nu ma fac de ras. In plus mai simt si ca nu respir destul si cred ca e din aceeasi cauza, ca sunt emotionat. Nu pot sa stau singur in locuri straine. Daca nu cunosc pe nimeni pur si simplu mi se face rau. Nu stiu cum am rezistat pana acum.
Am vorbit cu mama si I-am spus ca nu ma simt bine, dar a zis sa merg. Deja am lipsit vineri si ce sa fac, sa stay acasa sI sa nu mai merg deloc? Va rog ajutati-ma. Inca nu I-am spus ca mi-e frica de tot ce e in liceul ala, in afara de informatica und3 ne-a luat mai usor si chiar stie sa predea profesorul. Nu ne-a speriat ca la celelalte materii, din prima zi sa discutam depsre bac.
Deci va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Coma21 a răspuns:

Eiii, usurel, mai ai putin si faci atac de panica. Toti am trecut prin asta, calmeaza-te. Oricat de aiurea ar suna, du-te si bea o bere, chiar ajuta in situatii de genu, ma rog, bea mai putin daca vezi ca incepe sa te ia de cap laughing, ideea nu e sa te imbeti ci sa capeti putin curaj. Cauta-ti un prieten ceva iar daca esti singur in clasa cauta o activitate gen... facebook, telefon, ceva sa-ti distraga atentia.

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!