| aleealexia000 a întrebat:

Am o relatie cu un rrom de un an, dar părinților le displace asta ...de ce sunt atât de rai oamenii cand vine vorba de rromi adică de ce românii se cred superiori rromilor?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gandesti gresit. Rromii isi pastreaza traditia lor. Adica se casatoresc rromi cu rromi. De aici reiese parerea parintilor tai. Nu stiu daca ti-ar place sa intri in gasca lor, cu obiceiurile pe care le au. Vei vedea pe pielea ta.

| aleealexia000 explică (pentru darrio2007):

Sunt romanizati, adică nu mai tin la tradițiile astea, incluzând căsătoria de cand sunt mici

| Freya1 a răspuns:

Nu toti țigani sunt la fel, dar o mare majoritate nu sunt vazuri bine din cauza prostiilor pe care le fac.Foarte multi nu au scrupule, educatie, se ocupă cu ilegalități, Nu vor sa muncească, nu ii respecta pe alti si nici de cum nu isi prea respecta femeia.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru că majoritatea rromilor nu își văd de treaba lor și fac contra moralității. Nici nu mai pun la socoteală că 90% din ei n-au gram de educație sau respect față de societatea care i-a acceptat și le-a acordat drepturi depline. Eu locuiesc într-o zonă a Bucureștiului plină de rromi. Mie care îi văd zilnic cum se comportă nu ai cum să-mi schimbi părerea. Ăștia parcă au venit printr-un portal din Neanderthal. Caută scandal 24/7 cu toată lumea. Ieri spre exemplu eram în Profi să cumpăr ceva de mâncare iar două femei din această etnie menționată anterior erau cu doi copii de mână. Stăteau lângă rafturi și le ziceau la copii " uite mamă români spurcați, spune, români spurcați ". Toată lumea adică noi românii ne uitam la ei și nimeni nu le-a zis nimic pentru că nu voia nimeni scandal. Deci cine în fața cui a fost mai superior în gândire?! Ieri în trafic un rrom la volanul unui Ferrari mi-a tăiat fața mie și la alți șoferi. Când l-am claxonat a oprit mașina în mijlocul șoselei și s-a dat jos cu alți 3 indieni și veneau la mine să ne batem pentru că l-am claxonat. N-au educație, nu-i duce bibilica de fel la lucruri bune iar la ei orice problemă se rezolvă cu pumnul. Și este valabil la mai bine de jumate din rromi pentru că așa sunt educați. Din cauza asta lumea are o părere proastă despre ei. Și nu suntem doar noi românii ci toată Europa. Sau am uitat deja că Franța îi implora cu bani numai să plece din țara lor?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toată că știu niște rromi de toată stima și care au haz și respect, trebuie sa subscriu ceea ce a zis deja sirius. Umblu de multiple ori pe săptămână printr-un cartier majoritar rrom și adesea sunt surprins negativ. Cu toate ca bunicii mei care stau acolo in acel cartier mereu au ajutat rromi(desi nu ar fi trebuit)ei tot au avut obrăznicia sa sară gardul si sa fure de la noi. Găsesc pe stradă țigări, seringi, sticle de bere... trist. Un limbaj care lasa de dorit si un caracter mult prea vulcanic și șmecheros.
Eu incerc sa văd binele din oameni, dar nu este o exagerate sau un mit ca din pacate majoritatea rromilor, din diferite cauza care nu ne intereseaza pe noi, au un comportament si o reputație nu tocmai model.
În plus, nu poți spune ca sunt discriminati, exista de exemplu regula celor 2 rromi pe clasă. Eu muncesc sa intru la liceu cu nota 9 și ceva, iar cineva pe baza cetateniei rrome intră la acelasi liceu cu mine cu 8. Deci... au ocazia la educație.

Cum am spus, cunosc și rromi super de treabă, dar sunt puțini, și pot înțelege de ce sunt prejudecați. Nu ai ce sa ii faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*Corectură: etnie rromă, nu cetățenie.

| Hxjsjdheksdixn a răspuns:

Nu trebuie să-ți peste de parerea ta. Fii puternica si fugi cu el daca ești majora, daca ești minora vorbește cu părinții tăi si pune-l pe iubitul tău sa vorbească cu părinții tăi în realitatea sau Face Time

| aleealexia000 explică (pentru Hxjsjdheksdixn):

Sunt minoră, la fel si el ...cu părinții s-a înțeles bine pana cand m au trimis la o scoala departe de casă și am zis ca nu imi place...ei au interpretat cum au vrut si au crezut că nu îmi place acolo pentru că nu îl pot vedea, dar nu e asa, iar acu nici sa nu audă de el

| Hxjsjdheksdixn a răspuns (pentru aleealexia000):

Uite... vorbește cu ei. Nici ai mei nu ma lasa sa stau cu iubitul meu, dar il iubesc si mna...