| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie insuportabila cu mama! Sunt adolescenta, si vreau sa am mai mult spatiu, mai mult timp cu prietenii.Mama insa ma suna la fiecara pas si ma intreaba unde sunt, si daca ma duc cu o prietena la magazin, care apropo este la cativa metri de casa, ma intreaba de ce nu am sunat-o ca sa-i spun.Niciodata nu ma lasa sa ma duc altundeva decat in perimetrul pe care ea mi l-a rezervat cand nu este acasa, cum spune ea NICI UN PAS DIN CURTE.Nu-mi da voie sa ma duc intr-un parc care este peste drum de casa, nu-mi da voie sa ma duc la stadion care este vizavi cu casa, NU-MI DA VOIE SA FAC NIMIC.Ea spune ca grija ei nu se cumpara nici nu se vinde, dar as vrea sa ma mai lase sa respir un pic. Daca este sa vorbim de tata, el este in totalitate de acord cu mama, si daca ma vede ca stau cu vreun baiat, care poate sa fie si colegul meu de clasa, ma cearta.Ok, poate sunt zile in care se poarta un pic mai bine cu mine dar apoi revine la atitudinea ei normala.Eu mereu o intreb de ce nu este ca parintii prietenei mele, dar ea imi spune ca nu o intereseaza acei parinti ca mereu o sa fiu un copil pentru ea, si de fiecare data incheie conversatia de genul asta cu un pupic.Nu vede ca am crescut? Cer doar un simplu sfat, si scuzati-ma ca v-ati irosit timpul pretios ca sa cititi intrebarea mea

3 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

E ceva normal.Totul pana se va obisnui ca ai crescut si ca incurand vei deveni matura.La adolescenta, parintii sunt mult mai vigilenti deoarece este varsta cea mai periculoasa pentru copiii lor.In rest nu ai de ce sa iti faci griji pentru asa ceva, toti trecem.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| akaMarian a răspuns:

Paai, pentru inceput si mama mea a fost la fel. Nu vrea sa patesti nimic. Mai ales pentru ca esti singurul lor copil. Te protejeaza, ar trebui sa vorbesti din cand in cand cu ei problemele tale. Nu, numai ca vrei sa iesi afara. Spune-le ce simti.