| Anablondyi a întrebat:

Am o scurgere vaginala transparenta si putin gelatinoasa. A-ti putea sa imi spuneti ce inseamna sau din ce cauza imi apare? E putina cam de2 ori pe zi maxim.

4 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Acea scurgere transparenta si putin gelationoasa se numeste secretie vaginala. ( de regula fiind descrisa ca fiind un lichid alb-galbui eliminat de vagin). Este produsa de membrana vaginului si de glandele din zona genitala. Este normala, la fel ca mucoasele nazale sau bucale. Primele secretii apar la cateva saptamani inaintea primului ciclu. Scopul secretiei vaginala este de a pstra membrana interna a vaginului umeda si te protejeaza impotriva infectiilor. Daca te simti incomoda din cauza secretiei poti purta protej-slip.

Secretia vaginala este nesanatoasa atunci cand isi schimba culoarea sau mirosul in mod considerabil, iar aceasta situatie se prelungeste mai multe zile.
Cred ca asta este esentialul despre secretia vaginala. Pentru mai multe raspunsuri poti da un searh pe google.

| prizeFTW a răspuns:

Acea secretie vaginala apare inainte sa-ti vina menstruatia.Nu este nicio problema, nu te ingrijora.

| Lauraaai a răspuns:

Nu iti face griji. E ceva normal sa ai scurgeri vaginale. Iti apare din cauza ciclului.

| TeoPentrucavreau a răspuns:

E perfect normal, e din cauza surplusului de hormoni. Cu timpul se va regla si nu vei mai avea nimic.