| anonim_4396 a întrebat:

Am o secretie albicioasa ca albusul de ou de 1 an si 2 luni si nu mi -a venit menstruatia. Par pubian abia a inceput sa creasca si par auxiliar nu a inceput. Sanii au inceput sa creasca. Imi poate veni menstruatia chiar daca nu am par la subrat si nici sanii care abia au inceput sa creasca si par pubian care abia a inceput sa creasca? Dau funda. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia vaginala apare, in medie, cam cu 2 ani inaintea menstruatiei. E adevarat ca sunt fete care o au doar cateva luni inainte de prima menstruatie, dar sunt altele care au aceasta secretie 24-30 de luni inainte de menarha. Iti poate veni menstruatia chiar daca pilozitatea este minima. Depinde mult de cati ani ai. Oricum,. nu e cazul sa te ingrijorezi sau sa astepti menstra. va veni cand va veni, nu exista nici o metoda si nici o necesitate de a estima momentul aparitiei.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru Brigaela):

Am 12 ani!

| Brigaela a răspuns (pentru Adinutzzaa):

E ok, te dezvolti normal, o sa apara si menstra, nu neaparat imediat.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru Brigaela):

Daa cu siguranta nu o sa apara maine sai altcandva. Cand corpul meu va fi pregatit. Dar eu am ceva cu sangele. Cand al vad imi vine sa lesin.

| Brigaela a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Stai linistita, menstruatia este ceva normal, nici o femeie nu lesina de la vederea sangelui menstrual.

| anonim_4396 explică (pentru Adinutzzaa):

Nu știu dacă mă crezi, dar tot așa, era o fată care se plângea că nu i-a venit menstruația vreodată și a doua zi a postat pe TPU că i-a venit.
Poate veni oricând, primele indicii sunt niște dureri de burtă (ca un fel de pumn mai discret) și uneori tensiune la nivelul abdomenului. Nu e musai să fie prea proeminente, diferă de fată în parte.
Și nu... n-ai de ce să leșini. Și eu am fobie de sânge, dar nu îți fixa asta în cap. Gândește-te, dacă vrei să fixezi ceva, că-s tipuri diferite de sânge, lucru ce e adevărat.
Altfel erau multe femei la ospiciu până acum. Și nu prea am auzit să intre vreuna din cauza menstruației.

| Adinutzzaa a răspuns:

Am uitat sa mentionez varsta. Am 12 ani impliniti in iulie.

| RomanianAviationAcademy96 a răspuns:

Buna! Aceasta secretie albicioasa, si poate putin suparatoare la miros laughing, apare inainte cu cateva luni inainte de prima menstruatie. Asa ca nu te impacienta, fiecare organism are caracteristicile proprii, sa fii pregatita la tine cu un absorbant in caz de orice. O zi buna iti doresc! :*