| anonima_6497 a întrebat:

Am o tema la istorie. despre 9 mai 1977 19954 si 1950 ma ajuta si pe mine cineva cu un referat va roog. URGENT! scuze categoria x_x

1 răspuns:
| Rill a răspuns:

9 mai 1877:Mihail Kogalniceanu, ministru de externe, a declarat independenta Romanaiei.
9 mai 1950: "În urmă cu 58 de ani, pe 9 mai 1950 se făceau primii paşi pentru crearea Uniunii Europene. La Paris, ministrul de Externe francez, Robert Schuman prezenta o declaraţie în care îndemna Franţa şi Germania, în principal, dar şi celelalte state europene să-şi pună laolaltă producţia de oţel şi de cărbune, pentru a crea "prima fundaţie concretă a unei federaţii europene". 35 de ani mai târziu, la Summit-ul de la Milano, liderii europeni au hotărât să sărbătorească ziua de 9 Mai drept Ziua Europei. În 1986, a fost ales şi imnul Uniunii Europene "Oda Bucuriei" din Simfonia a IX-a de Ludwig van Beethoven. Ziua de 9 Mai este un simbol al Europei, alături de moneda unică, euro, de steagul şi de imnul Uniunii Europene. Tot astăzi, România celebrează şi momentul istoric de la 9 mai 1877, când Principatele Unite şi-au declarat independenţa faţă de Imperiul Otoman."