Întrebare recomandată | july00 a întrebat:

Am observat ca majoritatea tinerilor de 12, 13, 14 ani chiar si 11 ani..nu mai sunt virgini\ virgine,fumeaza,de drogheaza, fetele raman insarcinate si tot felul de lucruri din astea. si ma intreb cate o data din ce cauza se intampla toate astea? si nici eu nu sunt foarte mare, am aproape 15 ani,dar nu ma prea gandesc la lucrurile astea, intr-adevar si eu am fost tentaata sa fumez si am fumat cateva saptamani si pe urma am realizat ca nu am nici un beneficiu si am numai de pierdut..am avut un prieten la care tineam foarte mult si pot sa zic ca il iubeam, pana cand mi-a cerut sa o fac cu el..si nu am vrut si s-a despartit de mine,bineinteles nu trebuie sa sufar dupa el ca e un prost si asa mai departe. inca mai tin la el, tot timpul ma gandesc la el si cate o data imi doresc atat de mult sa il vad in fata mea si sa il intreb de ce aa vrut sa se foloseasca de mine, ca asta a vrut.voi ce parere aveti despre lucrurile astea?
Nu va bateti joc.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai astazi curiozitatea troneaza la loc de cinste, daca in ziua de azi la 12-13-14 ani nu ai iubit/nu ai facut/sex/nu fumezi esti luat in evidenta si catalogat cum e mai rau, iar daca un om matur vine si critica/te invata ca nu e bine ce faci la varsta frageda, esti etichetat ca fiind incult/incuiat si cate si mai cate... exista o vorba cu un efect puternic."Nu e prost cine cere/e prost cel care da" asa si cu voi tinerii care cadeti in pacate mult prea devreme.iar baietii vor sa bifeze/sa se laude si tot asa, puterea e in mana fetelor avand puterea sa refuze actul sexual pana la varsta decenta si fiind pregatita din toate punctele de vedere..este un subiect bine punctat de tine si un semnal de alarma..iti doresc sa fii tare si sa ai puterea sa refuzi de a fi "salteaua" cuiva, iar in momentul care esti decisa sa faci acest pas, sa ai varsta la care regretele sa nu aiba loc in mintea ta si persoana cu care o sa o faci sa fie demn de tine si sa te iubeasca.
O zi frumoasa sa aihappy

| july00 explică (pentru caramela):

Ai dreptate. Multumesc, si eu iti doresc o zis frumoasa!

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o gândire rațională, bravo!
Lipsa de comunicare, informare duc la aceste rezultate negative din viața lor.
Pa, pa.

| VacaCuCabina a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Tu esti chiar proasta, raspunzi, dar nu-l faci pe cel care a pus intrebarea sa inteleaga. Faci tot posibilul sa raspunzi dar nu ajuti cu nimic. apropo..lipsa de comnuicare rolling on the floor? sa fim seriosi...esti de-a dreptul paralela.

| july00 explică (pentru VacaCuCabina):

Heii,fara injuraturi! si-a spus parerea doar..las-o in pace., daca nu ai un raspuns la intrebarea mea nu ai ce comenta aici, te rog frumos sa nu ii critici pe altii, ca nu esti perfect sau perfecta!winking

| VacaCuCabina a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Toate aceste lucruri se intampla din cauza ca tinerii din ziua de azi sunt tot mai curiosi, atrasi de tot felul de anturaje, pornografia de pe internet influenteaza din nou multi adolescenti. July, tu spui ca si tu ai fumat pentru un timp foarte scurt. De ce ai inceput sa fumezi? Oare nu au fost anumiti prieteni de-ai tai fumatori care te indemnau sa incerci sa vezi cum este, sau poate i-ai vazut pe toti ca fumeaza si "ai vrut sa vezi ce simti"? La fel se intampla si cu cei care sunt innebuniti de pornografia de pe internet si vor sa vada si ei cum este sa o faci cu cineva, cat despre prietenul tau care a ales sa se desparta de tine din cauza ca tu nu ai vrut sa ai un act sexual cu el..hm..este rau ca inca te mai gandesti la el.

| mona a răspuns:

Daca ar gandi toate fetele ca tine poate nu s-ar mai intampla atatea prostii[fumat, sex, sarcini nedorite]

| july00 explică (pentru mona):

Nu ar fi rau. dar asta este.

| cosmin1211 a răspuns (pentru mona):

Sarcinile nedorite sunt facute din neglijenta si nestiinta copiilor si mai ales din dezinteresul adultilor, ca daca s-ar face cursuri despre droguri, fumat, sex si toate astea nu ar mai ajunge copii la 12 ani cu BTS si luand droguri numai pentru ca e "cool". Dar asta e tineretul e prost si pe adulti nu ii intereseaza.

| mona a răspuns (pentru cosmin1211):

Asa e, ai dreptate

| heise a răspuns:

Nu ai niciun beneficiu. Decat probleme. Mie mi se par o prostie, o mare prostie. Bine, cu o parte din ele sunt de acord, fiindca viata o traiesti asa cum doresti. Dar oamenii ar trebui sa se gandeasca mai bine inainte sa dea cu piciorul intr-o piatra.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Este adevarat ca exista multe perosane de genul asta, doar ca nu toti sunt asa, mai sunt si oameni seriosi care isi apreciaza prietenii si nu profita de pe urma lor, doar ca inca nu ai dat tu peste astfel de persoanewinking
Cat despre prietenul tau, eu nu cred ca ti-a fost vreodata prieten daca s-a despartit de tine pentru ca nu ai vrut sa o faci cu el, a vrut doar sa profite de tine.
Eu numesc o persoana "prieten" atunci cand stiu ca pot avea incredere in el/ea, atunci cand stiu ca ma pot baza pe ajutor si sprijin din partea lui, sa stiu ca ii pot spune ceva fara sa imi fie teama ca va rade de mine sau ca va spune ciuva, din punctul meu de vedere o astfel de persoana o pot numi "prieten"
Intr-adevar daca ne ghidam dupa acest criteriu avem putini prieteni, dar asta nu inseamna ca, cu restul persoanelor din jurul nostru care nu se incadreaza in acest criteriu nu putem vorbi pentru ca sunt superficiali si materialisti, doar ca trebuie sa stim cum sa vorbim cu ei, eu pur si simplu ii consider colegi, cunostinte, sau amici cu care rad, vorbesc si glumesc la scoala, in timpul liber sau in alte circumstante, practic nu ii implic in viata mea personala.
Asa ar trebui sa faci si tuhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te felicit pentru modul de gandire.Bravo tie.Parintii si anturajul,ca si lipsa de gandire a multor adolescenti, duce la dezastre, apoi isi dau cu pumnii in cap, cand este prea tarziu.Cel care nu te-a inteles, inseamna ca nu te merita.Mult noroc sa ai.

| july00 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc. la fel!

| MrAnderson a răspuns:

Adolescenta a fost pentru mine un mister, chiar si pe vremea cand eram adolescent.

E vorba de foarte multe lucruri...neglijenta parintilor, influenta din media, anturajul etc.

Copiii din ziua de azi iau niste decizii ale caror consecinte nu sunt capabili inca sa le suporte. Beau fara sa stie ca pot muri, fac sex neprotejat fara sa fie capabili sa creasca un copil samd.

Evolutia ne-a adus aici.

| mariukka a răspuns:

Nu chiar toti sint asa. bine ca ai refuzat totusi prea repede ai inceput viata asta cu relatii nu sexuale

| july00 explică (pentru mariukka):

Nu mi-am inceput viata sexuala.tu nu cred ca ai inteles ce am spus.

| MissVamp a răspuns:

Parintii sunt de vina, ca nu stiu ce fac copii, cand copilul intra pe usa la 2 noaptea ce ii fac? ii zic:,, Trebuia taica sa stai mai mult" si fumeaza si se drogheaza pentru ca se cred interesanti si nu au ce face decat sa deschida cartea si sa invete ca multi dau bacu' anul asta si stau numai in discoteci si seimbata chiar nu vad ce e de castigat, isi distrug sanatatea viata si viitorul. Gandim la fel? thinking

| july00 explică (pentru MissVamp):

Cam da. esti fata sau baiat?

| MissVamp a răspuns (pentru july00):

Fata... kiss

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru MissVamp):

Parintii nu sunt de vina, pe la varsta la care copiii se apuca de vicii sunt suficient de maturi ca sa-si dea seama ca este rau ce fac, ei doar se omoare de buna voie pentru o smecherie falsa.

| DubstepQueen a răspuns:

Parintii sunt de vina. Poate nu le dau prea multa atentie si nu isi dau interesul pentru copilul lor.
Totodata este si vina copiilor ca nu asculta de parinti si nu se gandesc la viitor. Fetele care o fac, desi stiu ce consecinte are asta, gandesc numai si numai in prezent(valabil si pentru cei ce se drogheaza si care fumeaza).

| Havok83 a răspuns:

Buna july, vreau sa-ti spun k si eu am fost aproape in aceeasi situatie, adica nu am incercat sa fumez si nici nu voi incerca, am avut o prietena si ea voia sa o facem dar eu am refuzat-o deoarece constientizez k e mult prea devreme, asa ca acel baiat de care spui tu voia doar nopti lungi asa mai departe.Si eu sunt baiat nu spun k nu-mi place sa admir fetele in toata splendoarea lor si asa mai departe dar am invat sa ma abtin.Asa k poti avea si alti baieti intro relatie dar cel mai bine ar fi ca tu sa ii pui o mica conditie.Sa nu faca nimic pana nu cadeti amandoi de acord. Sper ca ti-am fost de ajutor.Iti doresc tot binele din lume si ai grija pentru ca lumea din ziua de azi e foarte perversa.

| Crisss22 a răspuns:

Pai baietii vor sa o faca cu tine. deoarece doar asta isi doresc pentru ca ei nu vor avea niciodata de suferit daca tu ramai gravida. Pentru ca tu o duci nu el. Asa sunt vremurile de acum. Si nu ai ce face. Dar ai grija nu cade in plasa chestiilor de genu' asta ca ei vor doar sa profite de tine mai ales daca esti virgina ca sa se laude.

| july00 explică (pentru Crisss22):

Da ..stiu ..nici nu mai vreau prieten ..pana acum am refuzat 3 si ii destul de hreu sa ii refuzi, adica ma simt prost, da aste e!

| Crisss22 a răspuns (pentru july00):

Refuzai si fa asta cand iti doresti si cand simti tu, nimeni nu te obliga. Nu esti nevoita sa faci asta. Decat sa fii supusa mai bine esti sngura.

| july00 explică (pentru Crisss22):

Da stiu asta. Apai am eu timp de astea oh go on nici nu ma mai gandesc la lucruri din astea.:*

| Crisss22 a răspuns (pentru july00):

E bine asa. ai de facut o scoala in continuare din cate am vazut ai aproape 15 ani. mai ai timp de chestiile astea :*.

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Crisss22):

Care vremuri de azi, baietii au instinctul de inmultire de cand au aparut oamenii.

| Crisss22 a răspuns (pentru AlexCătălin21):

Si ce asta inseamna sa obligi? Inainte nu se facea asawinking.

| ŞtefanaTCK a răspuns:

În ceea ce îl priveşte pe prietenul tău aka ex-ul... nu aş sări să spun tocmai că a vrut să se folosească de tine.
Ai 15 ani şi tind să cred că el e ceva mai mare. sper să nu mă înşel.
Ideea e în felul următor: băieţii (pentru că nu le putem spune încă bărbaţi) au anumite nevoi. Nivelul de testosteron din sânge se joacă în permanenţă cu mintea lor odată ce începe acea perioadă numită pubertate. Într-adevăr că a greşit enorm propunându-i unei fete de 15 ani să întreţină relaţii sexuale cu el, însă la ei grijile şi responsabilităţile pe care ar trebui să şi le asume înainte, în timpul şi după contactul sexual nu sunt aşa de mari. Probabil nu este conştient încă ce presupune mai exact pierderea virginităţii la o fată. Noi suntem delicate, noi oferim acest dar cuiva special în care ne punem toată încrederea şi de la care avem nişte aşteptări realiste. Plus că mai sunt şi metodele contraceptive cu care tot noi trebuie să fim foarte atente. Sunt multe responsabilităţi pe care trebuie să ni le asumăm pentru ca să nu avem de suferit apoi.

Părerea mea despre ce spuneai mai sus cu privire la adolescenţii care se droghează/fumează/nu mai sunt virgini este că le lipseşte informaţia. Le lipseşte în primul rând o educaţie sexuală corectă şi sănătoasă, le lipsesc informaţii cu privire la riscul consumului de droguri sau tutun, în special la o vârstă atât de fragedă.
Copii din ziua de astăzi nu folosesc accesul pe care îl au la atâta informaţie în scopuri cât de cât folositoare pentru sănătatea lor ţinând cont că îşi asumă riscuri pe care nu ştiu dacă şi le pot asuma. Adolescenţilor le lispeşte simţul critic şi nu incearcă să îşi facă o părere proprie asupra anumitor lucruri pe care le fac informându-se mai întâi din surse corecte.
Spre exemplu îi aud pe cei ''mari'' că vorbesc despre senzaţiile pe care le ai după ce consumi un joint în spatele blocului şi, cum băieţaşii din cartier tint spre absolut adică tind să ajungă observaşi şi admiraşi de cei ''mari'' se apucă de fumat marijuana şi, cei norocoşi ajung să fie doar ameţiţi puţin, dar alţii ajung prin camera de urgenţă a spitalului. Si uite aşa din vorbă în vorbă, copii de 11-12 ani ajung să consume tot felul de substanţe din dorinţa de atenţie.
Pentru că în ziua de azi nu se mai atrage atenţia celor din jur cu ce ai în cap ci cu ce chestii extreme eşti dispus să faci. happy
Am încercat să răspund în mare cam la toată întrebarea ta, dar cred că m-am pierdut în detalii în unele părţi. Dacă mai ai nelămuriri nu ezita să mă întrebi. happy
O zi frumoasă!

| flore45 a răspuns:

Draga mea eu cred ca nu trebuie sa ne mai mire absolut nimic deoarece in zilele noastre e un dezastru total. Parerea mea e ca acest baiat nu merita nici macar sa fie prezent in mintea ta deoarece tot rau iti face. Trebuie sa intelegi ca el a vrut sa isi bata joc de tine apoi trecea la urmatoarea fata. In privinta unei relatii eu iti zic sa astepti momentul cand vei fi pregatita si cand vei gasi persoana potrivita.

| DeeaDiduu a răspuns:

Parerea mea e ca nu e bine sa facem lucruri din astea, si de multe ori parintii sunt de vina pentru ca nu dau copilului o educatie corespunzatoare sau ii rasfata prea mult ceea ce poate duce la aceste fapte.

| 12faly56 a răspuns:

In legatura cu fumatul si bautul tinerii din ziua de azi o fac in primul rind din teribilism, sa fie in rind cu colegii smecheri si in al doilea rind din curiozitate asa ca: fhingher wech.iar in ce priveste pe prietenl tau, la lada de gnoi, nu tea iubit niciodata daca ti-a cerut asta. vroia sa fi pe lista victimelor lui.

| Madycu a răspuns:

Buna... Treaba este ca toti se gandesc ca daca fumezi, bei si multe alte chestii ai un avantaj ..adica ei cred ca este ceva bine cu care sa te lauzi si cineva ii va admira.insa nu este adevarat toate lucrurile acestea sunt o prostie. poate si prietenul tau a vrut asta pentru a se lauda. Sper ca te-am ajutat!

| DaDiSk a răspuns:

Anturajele..Era asta noua. vor sa para tari fumînd etc..Asa zisi prieteni te indeamna sa faci tot felul de lucruri. Oameni care nu stiu cum sa isi aleaga prieteni si asa sunt prieteni cu tigani, boraturile planetei

| KellyNitraBB a răspuns (pentru DaDiSk):

Ce tot aveti cu tiganii? pana la urma sunt si ei oameni, recunosc sunt unii care fac tot felul` de prostii, ai auzit la stiri de vre`un tigan care sa isi lase copilul aruncat la gunoi sau prin scari? numai la romani ai sa vezi asa ceva! ei fac cate 6-7 copii chair daca sunt saraci dar niciodata nu ai sa auzi ca o sa faca asa ceva. Un roman daca intra intr-o familie de tigani, il primeste cu drag, mananca bine cozonaci placinte prajituri ciorbe de toate, il distreaza....se simte bine, dar un tigan daca intra la romani, il barfesc pe la spate il face sa se simta prost, eu am avut mai multi iubiti romani si ma duceam la ei de revelion era o plictiseala de muream ascultam doine, melodii d`alea populare de tarani era plictiseala mare si la 2 noaptea ne culcam. Un fost iubit chiar mi-a spus ca ar vrea si el sa fie tigan sa se simta bine sa aiba de toate pe masa sa danseze sa fie bucuros.....sunt mandra ca sunt tiganca ca am frati milosi, buni si ca am avut niste parinti care m-au crescut cum trebuie sa fiu in pas cu lumea sa fiu miloasa si buna cu oamenii.
Nu te supara ca ti-am spus, dar m-am tot saturat ca lumea sa spuna despre tigani ca sunt cei mai borati din lume dar nu este asa.

| cosmin1211 a răspuns (pentru KellyNitraBB):

Buahh tiganii, buahh bozgorii, buahh rusii, ne-au distrus taraaaaaa. Sa plece. Cum poate sa stea cand mie mi-a distrus tara?crying

| KellyNitraBB a răspuns (pentru cosmin1211):

Noi ne-am distrus tara nu ei

| DaDiSk a răspuns (pentru KellyNitraBB):

Asculta Parazitii-Mesaj pentru Europa! Si uitate in jur

| VacaCuCabina a răspuns:

Toate aceste lucruri se intampla din cauza ca tinerii din ziua de azi sunt tot mai curiosi, atrasi de tot felul de anturaje, pornografia de pe internet influenteaza din nou multi adolescenti. July, tu spui ca si tu ai fumat pentru un timp foarte scurt. De ce ai inceput sa fumezi? Oare nu au fost anumiti prieteni de-ai tai fumatori care te indemnau sa incerci sa vezi cum este, sau poate i-ai vazut pe toti ca fumeaza si "ai vrut sa vezi ce simti"? La fel se intampla si cu cei care sunt innebuniti de pornografia de pe internet si vor sa vada si ei cum este sa o faci cu cineva, cat despre prietenul tau care a ales sa se desparta de tine din cauza ca tu nu ai vrut sa ai un act sexual cu el..hm..este rau ca inca te mai gandesti la el pentru ca nu merita.

| RuxandraV a răspuns:

Gandeste-te ca ai doar 15 ani si mai ai inca multe de invatat. Acei copii isi distrug copilaria si viata facand ce fac. Aici e in primul rand vina parintilor sau a adultilor care ar fi trebuit sa aiba grija de ei. Ceea ce fac ei nu reprezinta normalitatea, ba dimpotriva. Faptul ca nu fumezi si nu ti-ai inceput viata sexuala la 15 ani e un lucru normal si obisnuit. Nu esti inca destul de matura pentru a face asemenea lucruri. Poate nu crezi asta acum, dar in 3 ani vei vedea lucrurile in diferit.
Cat despre acel iubit care s-a despartit de tine doar pentru ca nu ai vrut sa te culci cu el, nu ar trebui sa suferi dupa el. Vei gasi un baiat care sa te iubeasca si sa te respecte indeajuns de mult incat sa nu te preseze sa iei decizii pe care le vei regreta apoi si sa astepte pana cand vei fii pregatita. Acel baiat te va astepta indiferent de cat dureaza. Nu ar trebui sa ii oferi ceva atat de pretios niciunui alt baiat, cu atat mai mult unuia care vrea doar sex si nimic mai mult.
Esti un copil normal, sa stii. Doar traieste-ti viata si bucura-te de varsta pe care o ai. Nu fa nimic din ce stii ca vei regreta, si nu lua decizii pripite.
Iti doresc succes si sa ai parte de o viata minunata.winking

| SufletzelRanith a răspuns:

Eu as zice sa nu te mai gandesti la el. toati baietii se gandesc la asta... acum te gandesti ca era mai bine cu el dar daca o faceai acum te gandeai ca ai da timpul inapoi ca sa ai din nou copilaria si sa renunti la acele responsabilitati de a fi mama

| Binidităăt a răspuns:

E altă generație... înainte nu era așa. Asta e singura explicație! Hormonii își cer drepturile.

| Ariel28 a răspuns:

Buna,cu totii trecem prin diferite incercari si pentru unii poate tentatiile sunt mari, dar important este sa nu-ti incalci principiile si sa nu te descurajezi daca esti criticata gresit.Din punctul meu de vedere ai fost o eroina pentru ca nu ai acceptat sa iei aceea decizie impreuna cu prietenul tau, iar faptul ca s-a si despartit de tine dovedeste clar ca nu vroia altceva decat sa-si urmareasca interesul.Este adevarat ca foarte multe fete nu mai sunt cuminti si chiar isi incep viata sexuala foarte devreme.Nu trebuie sa ne lasam influentati de anturaj, ci trebuie sa demonstram tuturor ca suntem unicati si luam deciziile cele mai bune. O sa vina si clipa cand ve-i intalni persoana potrivita si vei fii foarte fericita.Nu uita:mai bine o fata cuminte decat,, paharul de unica folosinta,, al baietilor. Te pup si ai grija de tine! Esti speciala, sa ramai tot asa!

| july00 explică (pentru Ariel28):

Multumesc de sfaturi. Si eu te puup!

| Pikenia a răspuns:

Esti foare tare daca spui ca nu te tenteaza lucrurile astea...chiar mi se pare ca esti foarte maturahappy in legatura cu fostul tau prieten, te-as sfatui sa nu il cauti, sa nu il intrebi nimic..pentru ca daca el doar asta a vrut de la tine, e urat din partea lui. Si nu merita sa-i arati altceva decat indiferenta. Nu ii arata ca iti pasa de el. Lasa-l sa creada ca si tu te-ai folosit de elhappy Parerea mea, eu asa as face...
In rest, continua tot asa! :*

| july00 explică (pentru Pikenia):

Multumesc mult! :*

| madutzaa98 a răspuns:

Asa sunt baietii, in general, desigur nu toti, si cum spunea Criss ei nu ar avea de suferit!

| valentingb a răspuns (pentru madutzaa98):

Multumesc frumos, asa e, nu toti happy