| nobody_9468 a întrebat:

Cand ma simt mai bine si sunt mandra de mine si de ce am exista cate unu' care sa-ti dea in cap. Zilele astea am trecut printr-o situatie jenanta, insa am incercat s-o ignor, doar viata merge inainte, parintii habar nu au ce s-a intamplatstraight face.
Azi mancam si tata a inceput sa tipe la mine ca sunt o ciudata, o nesimtita, sincer va spun ca de data asta fara nici un motiv.Adica eu nu ies in oras in weekend ca Vreau sa invat sa fiu cea mai buna, nici de fumat nu mai fumez, chiuluri am doar unul...Plus ca de cate ori are ocazia imi scoate ochii ca da bani la pregatire si cand am luat si eu un 8, ma face tot nesimtita, ca de ce nu invat.
Si ma mai intreb de ce am ajuns ce am ajuns...De ce nu pot fi multumiti niciodata? Oricum si eu am pretentii de la mine, dar ei cred ca exagereaza, nu stiu cu cine seman cu ei parmise ca nustraight face.

2 răspunsuri:
| Just4FunHD a răspuns:

Intodeauna a existat premiza asta intre parinti. Ca vor sa fii mai buni ca ei sa nu repeti greselile ce le-au repetat ei si isi doresc in general o situatie financiara mai buna ca a lor si cer uneori imposibilul. Poate cate-odata chiar nu poti si nu e nicidecum vorba ca nu inveti.
Insa acum tu nu ai ce face caci presupun ca inca nu ai varsta potrivita. Continua sa inveti, alta solutie nu vad.

| DeejayAlbinutsa a răspuns:

Eu zic sa discuti cu ei, alege un moment cand se simt ei bine[stiu ca nu te lasa sufletul sa le strici momentul]dar vorbeste cu ei, si spune-le si tu ce nu iti place la ei, de exemplu :"Eu zic ca nu are rost sa ma presati, nu sunt nici geniu, nici calugarita as vrea sa imi dati mai multa libertate spirituala, poate ca asa o sa fie mai bine decat va doriti si voi, dar cred ca e si interesul vostru sa ma ajutati, nu ma cer decat un pic de libertate!"... daca nu merge, incearca altceva de genu, ceva sa ii loveasca si pe ei la suflet, tu le sti mai bine punctele slabe.