| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si fumez cam de o luna...m-am apucat din pricina anturajului. Am inceput sa respir cam greoi, oare asta e de la fumat? ma gandesc ca unii oameni fumeaza de zeci de ani si nu li se intampla nimic. Oricum, m-am hotarat sa ma las, si asa nu e bine ce am facut la varsta mea. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, si fara sa va bateti joc, stiu singur in ce m-am bagatwinking

11 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Nu exista m-am apucat din cauza anturajului, exista m-am apucat ca voiam sa fiu smecher ca ei nestiind ca imi voi *** sanatatea permanent, si ovi cheltui circa 13 lei pe zi pentru nimic.

| BeetweenUs a răspuns (pentru Seby90):

Stii tu de ce m-am apucat? nu imi poti citi faptele, move on.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, respiratia grea este de la fumat. Nu ai un anturaj bun, te strica. Unii au si altii nu au probleme, depinde de organism. In plus, plaminii tai sint prea tineri si prea mici. "Fragezi" cum spun batrinii. Dar s-ar putea nici mai tirziu sa nu poti fuma. Si e bine ca nu te lasa. Ma bucur ca te-ai hotarit sa te lasi de fumat. As fi vrut sa vad "m-am lasat de fumat". Lasa-te si nu mai ceda ispitelor proaste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scapă-ți viața. Mai ușor acum, decât altă dată. Cere ajutor dacă nu poți.

| 8mariastar a răspuns:

Esti cam mica pentru asa ceva organismul tau acu este slab si nu rezista la tigrai eu cred ca ai facut bine ca te-ai lasat dar ai facut o greseala mare nici acum nici mai tarzi nu e bine sa fumezi.Te vrei sa iti distrgi viata? Sti ca prostiile asta iti poate lua viata eu zic ca ar trebui sa le spui parintilor tai sa te duca la un doctor inainte sa se agraveze situatia si incearca sa nu te mai bafi in grupuri din alea de persone care fumeza ca te atrage si pe tine.

| Northern a răspuns:

Tot ce pot sa zic e ca probabilitatea ca aceste probleme cu respiratia sa fie din cauza fumatului este mai mare ca probabilitatea sa fie din alte motive( probabil ca stii asta).Si da, unele persoane nu au probleme chiar daca fumeaza de ceva timp pentru fiecare om e diferit.

| catablondu a răspuns:

Buna, daca fumezi doar de o luna e putin probabil sa lase urmari. Nu te critic, nu sunt ironic si nici nu te incurajez sa mai fumezi, dar nu e fumatul cel mai mare dusman al omului. Ai o varsta frageda intr-adevar, nu pleca urechile nici la anturaj nici la critici. Daca ai hotarat sa te lasi, felicitari, dar sa fie hotararea ta. Daca ai problem cu respiratia, incearca o perioada fara tigari, vezi daca te ajuta. Numai bine.

| mariaalessandra a răspuns:

Nu e bine sa fumezi si da, respiratia grea poate fi provocata de fumat. Plamanii se umplu de scrum, iti dai seama.

| Ilarionus a răspuns:

Da este de la fumat ca tu cand tragi fum in tine atunci fumul ajunge la plaman chiar daca scoti fumul nu-l scoti pe tot si fumu care ramane se depune pe plamn deci ai grija ce faci pe viitor

| KRichard a răspuns:

Daca stii in ce te-ai bagat, stii si rezultatul fumatului, rezulta : nu exista intrebare in ce ai scris mai sus.
Sa-ti raspund mai exact fara sa fiu ironic : e clar in corpul tau exista schimbari negative, fumul iti afecteaza organismul fiind la o varsta destul de frageda, plus ca probabil nici nu depui efort fizic destul de des! Iti recomand sa faci miscare, un sport. Statul si fumatul nu sunt ok tongue

| Faranume79 a răspuns:

E clar ca e din cauza fumatului.
Nu crezi ca esti la o varsta cam frageda pentru fumat? In plus, tigarile inseamna cheltuiala.In fine, tot ce conteaza acum este sa te lasi de fumat cat de repede posibil. Daca parintii stiu, cere-le ajutorul. Daca nu, e momentul sa le spui!