| ancutza_4814 a întrebat:

Am pe fata niste puncte albe.Am auzit ca sunt cosuri sub piele.Stie careva cum le pot indeparta fara sa fie prea costisitor?

4 răspunsuri:
| муℓιƒєx a răspuns:

Punctele albe sunt o forma de acnee – grasimi, sebum si piele moarta care astupa porii. Ca si punctele negre, acestea pot aparea atat la adolescenti cat si la adulti.

Punctele albe pot fi descrise pe scurt astfel: puncte micute, cu aspect perlat, formate in piele acolo unde celulele pielii astupa un folicul de par (motivul pentru care se mai numesc si comedoane inchise). Multi le confunda cu cosurile, deoarece arata la fel, insa exista o diferenta deoarece punctele albe trebuie indepartate cu mare grija.

Cauza exacta a formarii lor nu este cunoscuta inca, dar majoritatea dermatologilor sugereaza ca sunt cauzate de acumularea de sebum in pori. Daca porii se acopera, bacteriile vor ramane sub piele, vor incepe sa se dezvolte si dupa cateva zile se va forma un punct alb.

Apar de obicei in diferite zone ale fetei, cel mai adesea in jurul ochilor si pe obraji. De asemenea, multe persoane pot avea puncte albe pe piept, gat si frunte. Sunt adesea insotite de puncte negre, cosuri si acnee.

Cum sa scapam de punctele albe si cum sa le prevenim?

Nu ar trebui sa incercati indepartarea punctelor albe singure, acasa, niciodata! Ar trebui sa stiti ca acestea difera de cosuri sau puncte negre. Daca incercati sa stoarceti punctul alb, puteti foarte usor sa rupeti pielea si sa va cauzati o cicatrice rosiatica permanenta.

Cel mai bun mod de a preveni formarea punctelor albe este sa urmati un regim strict de ingrijire a pielii, dupa cum urmeaza:

* Curatati-va fata cel putin de doua ori pe zi cu produse de ingrijire a pielii potrivite tipului vostru de ten. Folositi o lotiune de curatare faciala care contine acid salicilic sau acizi alfa hidroxi, deoarece acesti ingredienti ajuta la destuparea porilor.

* Exfoliati-va pielea regulat - de doua sau trei ori pe saptamana. Aplicati produsele exfoliante pe toata suprafata fetei, cu miscari largi, circulare, insistand in zonele cu probleme - frunte, nas, obraji. Incercati sa gasiti un exfoliant usor cu particule mici - va incuraja celulele sa creasca mai fine si mai sanatoase, ajutand la destuparea porilor.

* Chiar daca aveti tenul gras sau mixt, nu ar trebui sa uitati sa aplicati o crema hidratanta.

* O data pe saptamana stati cu fata la abur cateva minute pentru a va curata tenul in profunzime. Aburul este foarte important pentru curatarea murdariei care poate fi patrunsa in piele. Acesta face ca porii sa se deschida si pielea sa se inmoaie pentru a curata mai usor impuritatile, urmele de machiaj, praful, secretiile sebacee si celulele moarte.

* Puteti de asemenea folosi un instrument pentru indepartarea comedoanelor, pentru a pastra porii curati. Aceasta va indeparta sebumul, bacteriile si excesul de grasime, eliberand porii si lasand pielea fina. Trebuie folosit imediat dupa abur.

Daca aveti numai cateva puncte albe, nu faceti nimic – lasati-le asa cum sunt deoarece uneori dispar in cateva zile.

Nu trebuie sa incercati sa le stoarceti; mergeti la cel mai apropiat salon de cosmetica si consultati un cosmetician sau un dermatolog.

Sau:
Iti dau niste link-uri!
http://www.flu.ro/......ina-2.html
* Folositi intotdeauna crema cu factor de protectie cel putin 15, chiar si in timpul iernii, pentru a va proteja pielea de razele nocive.

* Evitati atingerea fetei cu mainile murdare - puteti transfera bacteriile si cauza inflamatii.

* Amintiti-va: cea mai buna metoda de a preveni aparitia punctelor albe este sa va pastrati pielea curata si bine hidratata in permanenta.

* Lotiunile tonice vor preveni aparitia punctelor albe deoarece va vor pastra porii curati.

* Aplicati o masca de curatare o data sau de doua ori pe saptamana.

| irocku a răspuns:

Eu iti dau un sfat dar nu e recomandat deci nu e recomandat! iei un ac ascutit il desinfectezi si intepi! creme nu exista pentru ca cremele nu pot sa scoata punctele albe!
P.S. punctele negre nu sunt cosuri! nu pot sa iti explic care e diferenta dar nu sunt chiar cosuri

| Pufi1999 a răspuns:

O colega de-a mea are o gramada si maica-sa i le scoate cu acul!