| heos a întrebat:

Am picat si m-am lovit la ambi genunchi, si acum sunt zgariati rau.
In cat timp trece lovitura, si ce as putea pune sa se vindece mai repede.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Apă oxigenată sau betadină (nu spirt!)
Poți sta și într-o cadă cu apă caldă. Dacă rana e spălată cu săpun, se vindecă mai repede.
La urmă, lași rana neacoperită, dacă o protejezi cu vată/rivanol/pansament, riști să se lipească de rană, apoi iar o iei de la capăt, căci dezlipind-o, îți vei da sângele...

2 răspunsuri:
| zwargolak a răspuns:

Da-i cu iod sau spirt. vezi ca-ti dau lacrimile. daca e sa iesi afara, pune un leucoplast cu rivanol, daca stai in casa, lasa rana libera sa se vindece. nu-i nimic grav, cu totii am trecut prin asta. succes.
p.s. iti trece in cateva zile

| ina1 a răspuns:

Lovitura trece in aproximativ 5 zile. Dezinfecteaza zgarieturile si pune baneocin pulbere pe ele(citeste prospectul inainte de folosire ca sa eviti sa faci vreo alergie).