| SunshineSunrise a întrebat:

Am piercing in buza si vreau sa il acopar, sa il ascund cu ceva ca sa nu vadă parintii, va rog spuneti-mi cu ce pentru ca nu ma lasa sa am, ei sunt mai comuniști. Nu ma luați ca o sa afle, pe mine nu ma intereseaza asta, daca afla dupa doua zile e bine ca pot sa mi-l dau jos fără sa se acopere gaura si sa bag pierce-ul cand nu e ea.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai bine comunist decat idiot! Cum sa vorbesti asa de parintii tai? Asta cu cercel in buza se practica la porci ca sa nu rame prin curte sau sa nu sparga cotetul. O mai practicau si triburile salbatice din Asia, Africa si America si Australia. Intre timp lumea a inceput sa involueze. Partea proasta este ca cei ce le-au dat viata sunt prosti. Da! Sunt prosti ca nu i-au strans de gat cand trebuia. Altfel erau educati si cu bun simt. Cel mai urat lucru sa-ti denigrezi stramosii! Nu mai aveti nimic sfant!

| ascovit a răspuns:

Cand ai luat decizia de a-ti face respectivul pierce, nu te-ai gandit deloc la asta? sau tu cum iei decizii? Ai facut asta, aia e, te duci acasa, ai tai o sa vada si tu va trebui sa iti asumi ceea ce ai facut. Vrem sa fim tratati ca niste adulti, parintii sunt comunisti, dar nu stim sa ne asumam alegerile facute, cum vine asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

A nu iti lasa copilul sa umble cu gauri in bot nu inseamna comunism ci doar un minim de bun simt

daca nu vrei sa te vada mergi cu o punga in cap

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu poți să-l ascunzi.
Numa dacă nu vrei să-ți pui mască, cum zicea VenomMMa. laughing

O variantă ar fi să ți-l dai jos. Dar e exclusă, fiindcă piercing-urile din zona buzei și a obrazului ajung la un interval între 2 și 6 luni de vindecare completă.
Dacă-ți scoți piercing-ul mai mult de 2-3 ore în timpul perioadei de vindecare, riști să ți se astupe gaura.

Iar pe de altă parte, dacă n-ai grijă cu asta, poți face și-o infecție.

Așa că îți rămâne o singură variantă, care e cea mai bună. Spune-le.
O să ai o morală de o jumate de oră și vei trece peste.
Dacă te vor pune să scoți piercing-ul, le spui că există riscul să ți se infecteze, si în timp, se vor obișnui.

Eu am un Industrial piercing și i-am zis doar mamei mele înainte. N-a vorbit cu tata fiindcă el nu-i de acord cu chestiile de genu'. Gen, deloc. laughing

În prima zi de când l-am pus, aveam tendința să-mi pun păru peste.
După nici nu m-am mai obosit, îmi purtam părul prins iar la un moment dat l-am auzit "ce-ai în ureche?"
O fost un moment în care o fost conștient că n-are ce zice, m-a întrebat dacă m-a durut și după ceva timp, când s-a obișnuit cu ideea mi-a zis că-mi stă bine. laughing

Deci, repet, spune-le.

Răspuns utilizator avertizat
| DeathOfDreams a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Atunci ai o singură oportunitate: Ți-l dai jos, iar gaura ți se va astupa.

Totuși, știai cum sunt ai tăi și totuși, ți-ai pus piercing în buză?

Părinții tăi sunt prea încuiați, dar asta-i altă poveste.
Nu mă bag în asta.
Dar nu mi se pare deloc normal.
De fapt, mi se pare destul de grav, și-ar trebui să faci ceva în legătura cu asta. La modu' serios.

| VenomMMA a răspuns:

Pune-ti o masca pe fata. Nu vor observa pierce-ul asa.

| dianaqwz a răspuns:

încearcă latexul
totuși, de ce să-ți fac piercing în buză dacă știi că ai tăi nu o să fie de acord și nu o să ai ocazia să-l porți când vrei.
dacă nu-s de acord cu asta nu înseamnă că-s "comuniști", ei vor doar să-ți fie bine și să fii în limita bunului simț. just saying