| Korb a întrebat:

Am putini prieteni, dar chiar am nevoie de 1000 de prieteni sa ma simt bine?

Răspuns Câştigător
| GreenBubble a răspuns:

Ca sa te simti bine ai nevoie doar de persoanele dragi tie in care sa ai si incredere.Mai bine 1prieten bun decat 1000000 parsivi!

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de fiecare. Unii au nevoie de o gaşcă întreagă, alţii de o singură persoană. Cum te simţi tu bine, aşa fă-i.

| Dariusuu a răspuns:

Ce contează dacă sunt puțini atât cât sunt prieteni adevărați?

| fuzzer a răspuns:

Nu!

N-ai nevoie de 1000 de prieteni, putini, dar buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine să ai prea mulți prieteni. Amici da, nu contează, parteneri de discuție așa neutre.
În momentul în care devii popular, mulți vor râvni să fie ca tine (deci lingușitori), apar invidiile și antipatiile nejustificate, se vor manifesta împotriva ta și tot mai multe.
Oamenii-s destul de diferiți să spun așa, mai rar găsești pe cineva să simtă exact ca tine și să-l intereseze sincer problema ta, interesele tale, darămite să și știe să te ajute (empatia). Să râdeți împreună de aceleași lucruri, să vă amuzați reciproc, dacă vă jigniți să o luați doar ca pe o glumă... mai pe scurt, să simțiți aceleași lucruri.
Eu nu cred că poți să trăiești fără prieteni, e mult mai trist să nu ai pe cineva cu care să-ți împărtășești preferințele, cineva să te ajute, să te distreze și tu să faci același lucru. Pur și simplu, ești singur făcând activități ce-ți fac plăcere. Ești singur în casă, cu laptopul în brațe uitându-te la un film, citind o carte sau jucând ceva... dar n-ai prieteni acolo. Să folosești oamenii doar tehnic, mecanic, ca o relație între vânzător și client, tot nu mi se pare-n regulă. Poți trăi așa, dar o să ți se acrească, o să simți nevoia de sprijin la un moment dat și de apreciere la fel ca oricare alt om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am simtit niciodata nevoia de avea vreun sprijin sau apreciere la fel ca oricare alt om. Asta e doar parerea ta. Parerea unei persoane "emotionally weak".

| Korb explică (pentru anonim_4396):

Da ai si tu dreptate!

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

über gute! Ea nu a vrut sa raspunda intrebarii, ci a vrut sa-mi transmita mie in mod indirect frustrarile ei. Deja e cam rusinos ca acolo unde comentez/raspund eu apare si ea repede. Banuiesc ca stii cine e aceasta utilizatoare...

| Korb explică (pentru Morphines):

Nu chiar.

| Morphines a răspuns (pentru Korb):

Ba da, știu mai bine, crede-ma laughing
Revenind, ma gandeam ca esti baiat, desi, de obicei fetele sunt cele care vor prieteni din abundenta si nu le mai ajung si daca pierd unul parca e sfarsitul lumii. Poti avea multi prieteni, dar daca nu-ti sunt devotati degeaba îi ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

In cazul asta ar fi rusinos ca si eu am aparut dupa voi rolling on the floor laughing)) Bad, bad dog! puppy dog eyes

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Nu e valabil pentru tinewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pur și simplu ai fost concentrat la altceva sau le-ai primit de unde a trebuit. Serios, nu cred că n-ai prieteni sau că nu ai avut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii? Ma cunosti cumva? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris ipotetic, te refereai la tine, în general cam așa se întâmplă. Din experiență o zic și... seems legit pentru mine.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Dahee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Sunt Everlina, cine dracu' să fiu laughing?
Tot ce vezi că nu apare pe profilul meu e secret.
Ia arată-mi și mie niște exemple de cum apar eu peste tot, că nu cred că-s chiar așa. Ți-am comentat doar la un răspuns. Nu prea urmăresc useri.

| Morphines a răspuns:

N-ai nevoie de vreun prieten ca să te simți bine!

| Korb explică (pentru Morphines):

Sincer..cred ca ai dreptate intr-adevar!

| Morphines a răspuns (pentru Korb):

Merci! Nu băgasem de seamă inițial, dar ești băiat?

| Korb explică (pentru Morphines):

Da,baiat

| τττ a răspuns:

Bună.
Nu ai nevoie de 1000 de prieteni ca să fi fericit. Dacă îi ai și sunt falși, este egal cu 0. Poți să ai doar un singur prieten, dar să-ți fie fidel și devotat!
Pa, pa.

| TashaUhm a răspuns:

Nu`!

| FeliciaCorinaA a răspuns:

In niciun caz! In opinia mea, daca incerci sa iti faci prea multi amici risti sa alterezi conceptul de amicitie. Da, vei avea o legatura buna cu toti dar nu vei putea sa te simti in confidenta cu atat de multi asa ca ai putea sa te simti chiar singur uneori (nu ca singuratatea e o problema). Sfatul meu este sa ramai mereu aproape de prietenii pe care ii ai acum, daca reusesti sa te simti bine in compania lor. Prietenia e ceva important, de valoare. E datoria noastra sa o folosim in favoarea noastra si a celor carora le-o oferim.

| betty2210 a răspuns:

Nu, conteaza sa ai prieteni adevarati ca sa te simti bine poate sa fie chiar si o singura persoana, nu cantitatea conteaza ci calitatea happy

| Korb explică (pentru betty2210):

Intr-adevar! mersi pentru raspuns