| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o Curiozitate, dar vreau raspunsuri doar de la fete in prezent luati anticonceptionale, as vrea sa stiu daca le luati dupa Sfatul medicului Ginecolog!? S au dupa sfatul prietenelor.
si Doi.Cind ati Fost ultima oara la un Dr.Ginecolog.
Dar vreau sa mi raspunde ti sincer si nu altfel.
asta daca nu va deranjeaza intrebarea mea.si imi cer mii de scuze daca Deranjez pe cineva.

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ideal ar fi sa se mearga la doctorul ginecolog cel putin o data pe an(am fost), la fel cum este indicata o mamografie sau un test papanicolau(mai ales dupa o anumita varsta), iar anticonceptionalele se iau numai dupa prescriptia medicului!

2 răspunsuri:
| Alynutzaaa a răspuns:

Nu vad de ce ai deranja pe cineva cu aceste intrebari!

Eu de cand mi-am inceput viata sexuala n`am luat niciodata anticonceptionale: nu prentru ca am auzit tot felul de zvonuri ci pentru simplu fapt ca am preferat sa ne protejam decat sa stau cu gandu : 'La ce ora tra sa iau pastila, sa nu ma vada mama, oare si-a facut efectul?' Intradevar s`au mai intamplat de doua ori mici accidente asa ca si incepatori insa am apelat la pastila de a doua zi! Cand le iei eu sunt de parare ca e de ajuns sa citesti foarte bine prospectul nu neaparat sa ceri sfatul unui medic ( desi asta ar fi normal )!

La ginecolog se zice ca e bine sa mergi cand iti incepi viata sexuala pentru a fi sigura ca nu esti purtatoare a unor boli sau daca nu ai contactat vreo boala... insa daca vei face totul protejat nu ai dc sa iti faci griji si poti contacta medicul ginecolog la varsta de 20, 21 de ani cand vei fi pe propriile picioare si vei dori sa fi sigura ca totul este ok! happy

| amaliax a răspuns:

Nu iau, nu am fost niciodata la dr de specialitate :p