| brunetzyca a întrebat:

Am si eu o indoiala. NU stiu de ce dar parinti mei sunt foarte severi si foarte stricti, eu as vrea sa ma lase si pe mine afara la fel de mult cum sunt lasate si prietenele mele. Dar nu vor, cu toate ca eu sunt o persona tupeista si cu o gura foarte mare, si nu ma pot abtine sa nu comentez. Vreau si eu sa nu ma mai certe s-au chiar sa ma pocneasca, vreau sa ma schimb in bine!
Va rog frumos ajutati-ma-ti! Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

Arata-le ca indiferent de alegerea lor pe tine nu te afecteaza cu nimic, nu le mai intoarce vorbele sau sa-i provoci, discuta calm cu ei, nu ridica vocea, e deranjant pentru parintisad. Si cat timp v-a trebui te vei conforma deciziilor alese de dansii.Vazand o schimbare in bine din partea ta, va avea grija sa te lase mai mult pe afara.

1 răspuns:
| camelia1812 a răspuns:

Eu cred ca daca tu o sa ai rabdare sa discuti cu parintii tai si sa le explici frumos ca tu esti la varsta la care vrei sa iesi in oras, sa te distrezi, sa ajungi mai tarziu acasa nu se poate sa nu te inteleaga.
Parintii tot timpul incearca sa ii protejeze pe copii, ei ne doresc doar binele, chiar daca acel bine noua ni se pare cea mai mare pedeapsa.
Daca parintii tai iti cunosc prietenii si cred ca esti in siguranta cu acestia si daca exista comunicare intre voi vei vedea ca o-r sa fie de acord cu iesirile tale la anumite ore.
Dar... daca toata ziua tu incerci sa le impui regulile din ''ziua de azi'' stai linistita ca nu o sa reusesti niciodata, incearca sa vorbesti calm cu ei si sa le demonstrezi ca pot avea incredere in tine, prin fapte nu vorbe.

numai bine:*si incearca sa te gandesti de 2 ori inainte de a face un lucru:*(si eu trebuie sa invat asta pentru ca de obicei numai lucruri rele mi se intampla din cauza gurii mele care o ia razna laughing

.