| Adelina_5610 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am o prietena care are 16 ani si o cunosc de cand aveam 4 ani.problema ei e ca are comportamente de copil de 5ani si nu stiu cum as putea sa o schimb ca toti rad pe seama ei.nimeni nu vrea sa iasa cu ea si daca ea spune o vorba toti rad de ea.mereu isi ia bataie si eu fiind in italia nu am posibilitatea sa o apr mereu.am incercat sa o schimb dar mereu cand plec din tara ea o ia pe starda gresita. ce pot face?

Răspuns Câştigător
| roxyema a răspuns:

Spune-i sa-si ia o vacanta departe de toti.si sa incerce sa se schimbe... e cam nebunatica nu-i asa? si fff copilaroaa... ei bine atunci tb sa stea un timp departe de prietenii ei sa se gandeasca bine inainte de a face asta...insa nu tu contezi aici...ci ea...si daca si ceilalti prieteni ai ei spun acelasi lucru despre ea, atunci ar trebui sa o faca insa tb mai intai sa se gandeasca la ea si cum ii va afecta viata...eu recunosc.aceasta vara ma schimbat si ma schimba.asa am reusit...si numai sunt nebunatica...copilaroasa...enervanta...mai glumesc dar nu spun prostii si glume nesarate...eu mam tratat acum...am 13 ani... dar ea ar fi tb sa se gandeasca la asta acum mult timp...insa s-ar putea sa mai aiba timp...caci inca invata... dar nu cred ca va fi o problema ff maRE...sugereaza-i asta si va functiona. dar tb sa aiba incredere... daca o sfatuiesti asa poate va functiona.caci nici eu nu m-am schimbat pana cand toata lumea sa plans de mine si comportamentul meu copilaros... dar acum ma descurc.eu iti spun ca asta mergebig grin.succes.si sper sa ai o prietena schimbata... dar va fi greu in atat de putin timp. sper sa reuseascabig grin.succes

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Dar nu ai cum sa o schimbi.trebuie sa astepti sa se maturizeze singurica.
Ar fi trebuit sa invete de la tine, daca zici ca tu esti mai dezghetata ca eawinking

| cioko19 a răspuns:

Nu o schimba tu. va intelege si se va maturiza cu timpul.

:*

| Andreeagen a răspuns:

Dar dc sa o schimbi? mai o fi ea prietena ta dar daca e pr ta e pntruca e asa cum e. u te'ai imprieteneit k ea pntr caracteru ei nu petru altceva.
Si faptul ca o ia pe "strada" gresita asta e problema ei mai devreme sau mai tarziu o sa isi dea seama...
U nu poti decat sa ii dai sugestii sfaturi...
Succes!

| bonny a răspuns:

Am avut si am o prietena care este exact la fel pana am aflat ca e tiganca...toti rad de ea si daca ar afla k e tiganca ar batjocorio dar cred ca mai bine vorbesti cu ea si sa ia exemplu de la tine ...ca totusi are 16 ani

| tania13 a răspuns:

Daca ati este pritena adevarata o sa ancerce ancet sa se schimbe dar daca ia vrea sa o ia pe drumul care ai place ei si nu tie anseamna ca 12 sni de prietenie nu anseamna nimic pentru ia.

| dinamo a răspuns:

Pai n-ai cum so schimbi ia in felu ei tu in felu tau accepto asa cum ii fi cu ia la bine si la greu fiind ca are nevoie de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stai de vorba serios, daca vrea sa te asculte... ca tu-i vrei binele... daca nu stai de vorba cu parintii ei, poate ei pot sa faca ceva .mai ales ca esti departe! sa inteleg ca e cam naivuta! daca nu vrea,, o lasi in pace! te pup!

| andra95 a răspuns:

Salut'h Adelina
Eu zic ca tu sa fi mai autoritara cu ea... dar daca e asa... poate asa e firea ei... si eu am o prietena cu 4 ani mai mare ca mine si tot minte de copil are... nu o pot schimba... se mai maturizeaza ea cu timpu stai linistita!
Te pup papakiss

| bambinutza a răspuns:

Incearca sa ii spui clar sa nu se mai poarte asa... dar fara sa o ranesti