| PeLeU a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Coloana vertebrala are curburi?
Am unul la mine in clasa are toaracele atat de plat, nu are nici un pic de curbura si chiar ii sta bine...
Omoplatii ii are iesiti foarte mult, coastele le are oblice, iar diametrul toaracelui nu cred ca e mai mare de 15 cm din fata in spste...
Cum pot sa ajung si eu la astfel de rezultate sa am toracele plat si fara curburi ale coloanei?

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Ai 4 curburi fiziologice (normale): cifoza toracală, sacri-coccigiana și lordoza cervicala respectiv normala. Sa nu se vadă curburii relief puțin nu e chiar normal.

| mihaela000ela a răspuns:

Coloana vertebrala are directie verticala, însa nu este dreapta., dar prezintă 4 curburi fiziologice.