| Kindly a întrebat:

cum reusiti sa treceti peste cateva momenete dificile din viata voastra. adica eu cand vb cu cineva necunoscut.adica cand fac cunostinta cu el /ea is f0arte emotionata :o. dar din cate am observat unele persoae nu sunt asa. as vrea sa fiu si eu mai sociabila mai deschisa la conversatii. voi cum reusiti? si lasati glumele si prostiile pentru alta intrebare raised eyebrows. dau funda :X

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Strategia cea mai buna:daca e baiat ar trebui el sa intinda mana, daca e fata nu prea conteaza cine face primul pas. O strangere scurta de mani si apoi o discutie despre nimicuri.Nimeni nu se roseste cand e vorba despre asa ceva

4 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Mda, si mie mi se intampla asta, dar doar cu baietii pe care il plac.Devin foarte timida, si mai ales cand nu ne cunoastem, totul este fooarte greu, e greu sa gasesti un subiectstraight face. Sau cand ma asculta la lectii, si sunt profesori severi, ma intimidez repede si uit totulstraight face. Sau mi se intampla foaste des sa fac cunostinta cu diferite persoane si sa le uit numele. dupa cand am nevoie de ceva, trebuie sa le zic" fata/baiatul" straight face. e nasol oh go on

| smile a răspuns:

BUNA! si eu patesc la fel sunt foarte timida si asta ma cam deranjeaza in anumite situatii. Ce te pot sfatui este sa :
1. Priveste in ochi si asculta cu atentie la persoana cu care vorbesti. Dandu-i importanta celui cu care ai inceput o conversatie, ii vei oferi ocazia de a simti ca se afla in prezenta cuiva care este interesat de ceea ce spune. Nu te gandi la ce vei spune tu, dar, cand iti vine randul sa zici ceva, continua ideea pe care cel cu care vorbesti a inceput-o. Astfel, prezenta ta va fi placuta si vei avea satisfactia ca ai implinit o nevoie a cuiva; in acelasi timp, ai scapat de propria ta timiditate.
2. Bucura-te de rasplata. Persoanele carora le-ai oferit atentie printr-un salut calduros, iti vor oferi afectiunea lor, insotita de o atitudine prietenoasa. Recompensa pe care o primesti pentru stradania de a-ti transforma timiditatea in avantaj, este satisfactia ca ai contribuit la bucuria celor din jur, ca ai invins singuratatea proprie, reusind sa iti faci prieteni.
3. Propuneti cateva lucruri pe care trebuie sa le indeplinesti. De exemplu: voi face cunostinta in fiecare zi cu cineva, prezentandu-ma singura; imi voi aminti numele celor pe care i-am cunoscut la intalnirea la care am participat; voi privi in fata fiecare persoana pe care o voi intalni astazi.
4. Daca trebuie sa dai un telefon sau sa vorbesti cu cineva important pentru tine, fa-ti notite dinainte cu tot ce ai vrea sa spui si memoreaza. Avand totul pregatit nu o sa mai treci prin acea senzatie ca ti-ai pierdut ideile. Te vei simti mai sigura pe tine.
5. Fii cu simtul umorului daca ai senzatia de anxietate. Daca esti la o petrecere, unde nu prea cunosti personajele si nu prea stii ce sa discuti cu ele, fa o gluma ca sa destinzi atmosfera si razi, arata ca te simti bine.
6. Invata sa primesti complimente. Multumeste-i persoanei imediat si folosindu-te de asta, incearca sa legi o conversatie.
7. Nu te hartui singura. Ganduri despre cat de aiurea vorbesti sau ca nimeni nu te agreeaza, poate ti-au trecut de multe ori prin minte pana acum. Totusi, sa stii ca nimeni nu te judeca atat de aspru cum o faci tu. Si nici nu are dreptul! In plus, nu generaliza esecurilrile sociale. Te-ai balbait azi la sedinta? Nu te pedepsi crezand ca orice discutie va fi la fel.
8. Spune-le celor din jur ca esti timida. Ca sa nu creada ca esti distanta si aroganta, cand tu doar vrei sa stai in coltul tau, pentru a nu iesi in evidenta. 9. Invata sa acceptati si respingerea. Este unul din riscurile pe care oricine si le asuma in contactele sociale. Incearca sa nu o mai iei ca pe ceva strict personal.succes.sper ca te-am ajutat. fundita?happy

| Twist a răspuns:

Sincera a fiu.si eu sunt asa.
in prima faza sunt destul de tacuta.pentru ca intreun fel imi e teama. abia cunsoc persoana/le.nu stiu ce gulme ''accepta'' ce glume nu accepta si tot felul de chestii. dar nu cred ca e nimic rau.asa poti sa vezi in prima faza ce fel de persoanlitate are persoana.de expemplu : daca intra in discutie cu tine asa, din senin, inseamna ca e o persoana deschisa.
dar.ar trebui sa nu te gandesti ca ai putea spune ceva gresit.in fond.asta esti tu.si daca se intampla ceva''gresit'' iti poti cere scuze... fara sa te simti stanjenita...

| Sebyzuq a răspuns:

Si eu am o problema de genu. dar eu cand fac cunostinta cu o persoana ii retin numele atuncea pe moment, iar dupa aia nu mai stiu cum o cheama. mi se intampla asta numa la fete. dar dupa mai multe conversati in zile diferite incep sa ii retin numele...parerea mea e ca uh cred ca in momentul cand faci cunostinta cred ca te gandesti sa nu dai prost in fata persoanei respective si problema de aceea ai emoti...parerea mea e ca ar trebui sa nu te mai gandesti la asta si sa incerci sa fi mai heppy si asa o crd ca o sa poti sa treci peste momentul ala de emotie