| XkkOOjs a întrebat:

in regulamentul scolar exista vreo regula prin care profu de religie (dirigu) sa ma oblige sa imi fac rugaciunea inainte si dupa orele de religie si dirigentie? pentru ca nu cred in ceea ce se spune in rugaciuni si mi-e lene sa o fac.

6 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Dacă eşti major poţi face o cerere în scris că nu mai vrei să faci ora de religie.
Religia e opţională.

| chupachups1234 a răspuns:

Pai oricum stai cu spatele la el cand faceti rugaciunea, stai si tu in picioare si gata ca doar nu sta sa se uite ce faci tu. Eu asa fac.laughing

| SimoDR a răspuns:

laughing Daaa, rugaciunea ta ar trebui sa sune cam asa: " Doamne fereste de asa profi tampiti"! si neaparat sa faci cateva matanii. Daca dirigul te "obliga" ai la dispozitie o singura varianta: sa ii faci o reclamatie frumusica la inspectorat, biserica, cabinetul medical sau la nevasta-sa. Numai ca trebuie sa ai dovezi si martori. Oricum, religia este o materie de umplutura si nu stiu daca e obligatorie. Nu vad rostul ei in scoala, pentru ca fiecare are propriile convingeri, care sunt personale si indiscutabile. Ce vrea ala sa predea se numeste "umplutura" si nu conteaza. In momentul cand ii vine in cap nefericita idee ca elevii trebuie obligati sa se roage, e clar, nu are ce sa caute la catedra.

| XkkOOjs explică:

Sotie? de abia cred ca i-a permis preotul sa se uite la filme porno. Dapai sa aiba sotie.Nu exista proasta sa se uite a un jegos exigent cu par in nas de zici ca-i tufis.Deci incepand de maine nu mai fac rugaciunea "obligatorie" si daca ma **** la cap merg la directa.Ca nu deranjez cu nimic ora.Dorm dar nu sforai.

| BeatriceLoveSkrillex a răspuns:

Nu stiu daca regulamentul contine o astfel de regula dar ai putea sa ii spui profului ca esti catolic, musulman sau ateulaughing oricum bafta cu astabig grin

| TRANSVERSAL a răspuns:

Nu.si.la.orele.de.dirigentie! dar.ce.poti.sa.faci.daca.ti-e.diriginte