| Anonimul3315 a întrebat:

Am 12 ani si pana acum nu m-am prea gandit la religie. Adica sa arat ca sunt crestin. M-am dus cu colegii la biserica si mi-a zis preotul sa tin post, sa ma rog ( rugaciunea de dimineata, rugaciunea de seara) si atunci m-am gandit sa incerc. Am zis sa incerc sa tin post in Vinerea Mare si sa incep sa zic acele rugaciuni de seara si de dimineata. Imi puteti de exemple de rugaciuni? Stiu ca o ziceti chestii gen... Da ti-e lene sa cauti pe google? Nu nu mi-e lene dar vreau sa stiu parerea voastra.

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ok, sa nu te sperii pentru ca atunci cand spui rugaciunea nu mai e asa de lunga.
Dimineata
http://www.crestinortodox.ro/......72552.html

Iar seara: http://www.biserica.org/Publicatii/Rugaciuni/Ceaslov/Rug_Seara/

Nu stiu daca ti-a spus preotul sau daca stiai deja asta dar iti spun oricum. Postul nu inseamna doar sa te abtii de la anumite mancaruri ci si sa nu pacatuiesti iar cand te rogi incearca sa nu te gandesti la altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 a răspuns:

Rugaciunea o faci din inima, cu propriile cuvinte. Isus ne-a lasat o rugaciune model (Matei 6:9-13), insa nu inseamna ca trebuie sa o repetam mecanic. Isus se ruga din inima, umil, si vorbea cu Dumnezeu.
Roaga-te din inima si vei fi ascultat daca ceri lucruri intelepte si aduci multumiri happy (Filipeni 4:6, 7)

| Noah4823 a răspuns (pentru strawberry03):

Isus(Magar) nu a lasat nimic!

| ania a răspuns:

În Biblie scrie-Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu l-a înviat din morți vei fi mântuit.(Romani 10-9).Relația cu Dumnezeu e un fel de căsătorie, cea mai importantă e rugăciunea prin care îți dedici viața, îți dai sufletul ui Dumnezeu, adică îl alegi ca stăpân, ca domn al vieții tale, în genul- iți dăruiesc viața meaȚie, vreau să fii Stăpânul vieții mele.E important și să-ți ceri iertare pentru păcate, să crezi că Mântuitorul a murit pentru ele și să vorbești cu El ca și cu cel mai bun prieten despre tot ce te frământă. Dacă citești evangheliilie, biografiile Mântuitorului e important să te rogi înainte-Doamne te rog vorbește-mi prin ele, că să înțeleg tot ceea ce tu dorești să înțeleg. Feilicitări pentru interesul tău pentru credință.

| RAY a răspuns:

Esti prea mic pentru tinut post si facut rugaciuni, e destul sa mergi la biserica

| relian a răspuns:

Auzi dar daca tu in loc sa faci ce spune popa faci ce simti nu crezi ca e mai bine? In loc sa te trezesti dimineata si sa spui povesti sa vorbesti de unul singur si sa ai sansa sa fii luat de nebun, nu crezi ca e mai bine sa faci ceva sport? Te trezesti dimineata alergi sau faci ceva gimnastica in casa si iti face multmaibine atit la corp cit si la minte, decit sa te indoctrinezi cu timpenii religioase.Si apoi cauta sa ioti faci prieteni sa te distrezi, sa iti traiesti viata liber ca esti tinar si nu te vei mai intilni cu aceste clipe.Nu te indoctrina singur canu ebine deloc.Asta te va face sa nu mai gindesti, te va prosti mai rau, scuze ca spun asta dar este adevarat.Biserica si bautura prostesc omul.il face sa vada viata altfel si sa devina scav.Esti copil mergi si fa lucruri ce le fac cei mai multi copii de virsta ta.Gindeste liber asta o sa iti asigure un viitor, o sa te faca sa gindesti altfel sa vezi lucrurile altfel si spre binele tau.Vei ajunge poate sa mergi la o facultate daca esti capabil ceea ce biserica nu-ti va oferi niciodata.Si acolo sa vezi viata la felcu care nu te vai mai intilni niciodata, aa de frumoasa este viatasi nu trebuie inabusita de catre biserica. Ceio aia rugaciune? Te ajuta sa ce? Ititine de foame? Fa ceva util pentru tine si pentru altii si o sa vezi te vei sinti multmaibine decit daca faci un milion de rugaciuni si matanii.Asta este parerea mea.Parintii mei sint persoane religioase dar pe noi pe copii lor ia l; asat liberi sa aleaga ei ce vor, niciodacta nu nea sfatuit macar sa mergem la biserica.Au zis daca simti nevoia fa ce trebuie sa faci.Pe aici sint multi din astia flaminzi sate prosteasca sa te atraga de partea lor din astia fanatici religiosi si nu e deloc bine pentru tine. Cind vei avea 25 deani atunci sa vezi daca vrei sa devii religios nu acum la anii tai.

| Lizzu a răspuns:

Te poti conecta la nivel spiritual cu oricine si orice vrei tu, daca asa te simti crestin.
Si nu trebuie sa balmajesti rugaciuni de la cap la coada fara sa stii ce spui.
Orice ai simti nevoia sa spui, o faci cu cuvintele tale si atat. Nu e nevoie de un sir fara sfarsit, cum e Crezul.

| AliGab a răspuns:

Dragul meu, nu este greu si este foarte bine ca te-ai dus la biserica. Este bine ca vrei sa incerci si sper sa te tii pe acest drum. Rugaciunea poti sa o faci si cu cuvintele tale si din cartea de rugaciuni. Se gasesc carti de rugaciuni pentru copii unde gasesti exact cum si pentru ce sa te rogi. Pana sa intrii in posesia acestei carticele poti invata si spune Tatal nostru, Cuvine-se cu adevarat, Crezul, Psalmul 50 al lui David, Imparate ceresc, Preasfanta Treime etc. Pe care poti invata-le, pe care nu le poti invata citeste-le. Spor in toate cele bune

| andrei1237 a răspuns:

Pai citesti Rugaciunea de seara, Rugaciunea de dimineata si Acatiste dintr-o carte de rugaciuni.Eu asa fac cand imi da parintele.

| reihiuke a răspuns:

De ce vrei sa faci asta? Si cel mai important e ce vrei sa obtii? Gandeste-te la ce vrei sa obtii prin asta sau la ce rezultate te astepti.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru reihiuke):

"De ce vrei sa faci asta? Si cel mai important e ce vrei sa obtii? Gandeste-te la ce vrei sa obtii prin asta sau la ce rezultate te astepti."

Cand ti post, trebuie obligatoriu sa ai parte si de vreo recompensa?
Este irelevat daca vei obtine sau nu vreun rezultat in urma acestui fapt! happy
Nu stiu cum este la tine, dar un adevarat crestin tine post strict pentru el si pentru liniste interioara, in semn de pocainta si nu pentru un anumit scop.

| reihiuke a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Stii ce frumos se pot insela oamenii pe calea religiei? Nici nu-ti imaginezi. Se intampla ceva si ei pun asta pe seama Domnului. De aceea e important sa stii ce cauti si unde vrei sa ajungi. Daca nu, o sa te inseli singura, crezand ca mergi cu domnul inainte si fiind plina de autosugestie si rezultate subiective. De fapt asta se intampla cu majoritatea asa zisilor crestini.

Răspuns utilizator avertizat
| noob a răspuns:

Sa iti fie rusine ca nu prea te-ai gandit la religie! E geu sa recuperezi acum.Incepi cu Crezul, il tii dimineata. Tatal nostru inainte de masa. Pentru fecioara Maria te rogi dupa masa.Inainte de culcare Tatal nostru si dupa Crezul. Trebuie neaparat sa tii post negru ca sa aiba efect.

| Exilee a răspuns (pentru noob):

Tu chiar crezi ce-ai spus?

Pentru cel care a pus intrebarea:Nu tine post daca nu esti pregatit si nu vrei sa din toata inima deocamdata. Poate ai tu acel entuziasm, dar nu este asa. Un post negru este foarte greu de tinut. Sa luam in considerare ca daca nu esti suficient de pregatit, pot aparea boli trupesti.

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

In strucuta ''nu tine post'', voiam sa-ti spun ''nu tine post negru'', decat daca te simti CORECT din punctul de vedere al sanatatii tale.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns (pentru noob):

Are doar 12 ani omule...Bine ca nu il trimiti sa se calugareasca...

| Guildo a răspuns:

Pana acum viata a fost fericit si ai fost liber sa faci ce iti doresti. Insa, totul s-a terminat pentru tine, acum trebuie sa inveti cum sa fii un sclav in fata preotiilor, religiei si a lui Dumnezeu. Trebuie sa te feresti de orice placere si sa traiesti doar pentru a slujii.

| Messerschmitt a răspuns:

Nu trebuie sa arati ca esti crestin (sau musulman, sau hinduist). Trebuie doar sa simti cu adevarat ca ai o legatura adevarata cu divinitatea. Este ceva personal, nu un produs din market pe care vrei sa-l promovezi happy

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Foarte bine! eu personal am inceput cu tatel nostru, crezul si psalmul 51, cand le-am memorat pe acestea (citind in fiecare zi) am adaugat alte rugaciuni, de ex. rugaciune pentru parinti, frati si surori, de multumire, apoi am cumparat carte de rugaciune si deja citeam toate rugaciunele de dimineata/seara, cel mai important sa te concentrezi si sa citesti cu folos.Mult succes!