| Popescu_Cristina_1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru doamna Brigaela. Am avut un contact neprotejat la sfarsitul lunii iulie, menstruatia mi-a venit atat in luna august, cat si in luna septembrie, intr-o cantitate nici prea abundenta dar nici prea redusa. M-am speriat de starile de greata care au durat doar doua saptamani, si mi-am facut teste de sarcina atat la 3 saptamani cat si la 5 saptamani de la contact, teste care au iesit negative. De asemenea mi-am facut si un beta hcg la 4 saptamani si 3 zile de la contact care a iesit 1, 20 mUI/ml. Din cate am inteles testul este negativ, dar ma sperie durerile din partea dreapta, si m-am gandit ca poate fi o sarcina extrauterina, stiu poate ma gandesc la ce este mai rau, dar imi fac griji pentru orice detaliu. Dumneavoastra ce ziceti este relevanta valoarea de 1, 20 mUI/ml la 4 saptamani si 3 zile de la contact, atat pentru o sarcina normala cat si extrauterina? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa cum ti-am zis in privat, pentru saptamana 4 de sarcina, valoarea beta-HCG trebuie sa fie epste 20 in caz de sarcina normala si in jur de 20 pentru o sarcina ectopica. Nu inteleg cand ai avut greturi, dar daca ele au debutat mai repede de 4 saptamani dupa contactul sexual, nu au legatura cu sarcina

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Testele de sarcina facute si prezenta ciclului menstrual arata ca nu sunt semne de sarcina.
Este nevoie de o consultatie ginecologica pentru a gasi cauza durerilor si a greturilor.

| Popescu_Cristina_1993 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!