| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare TPU:Ce aveti cu cei care se taie la maini cu lama? Eu ma tai,nu ca sa fiu cool,ci pentru a scapa de stres,ma simt foarte bine,o fericire pe care nu o pot exprima in cuvinte si pentru ca fiecare are problemele lui,"Nu judecati o carte dupa coperta". Poate ca voi aveti o viata fericita si poate ca unii zambesc,dar nu sunt fericiti,au invatat sa falsifice un zambet, dar daca le pui o oglinda in fata ai sa vezi un diavol acolo.Si mai am o intrebare(pentru baieti dar pot raspunde si fetele)big grine ce majoritatea preferati blondele? Adica,daca vedeti o satena si o bruneta foarte frumoase si bune in partea dreapta,iar in partea stanga o blonda fara sani si fund,care se crede fitoasa si este proasta,voi alegeti blonda,pentru ca are parul blond,nu-i asa? Pe fete nu prea le intereseaza culoarea parului(pe mine una nu),imi plac baietii sateni,blonzi,bruneti,nu fac diferente, sau neaparat nu imi place de cineva ca are culoarea ochilor caprui si nu albastrii cum vreau eu.Astea sunt prostii.(Acesta este un exemplu,sper sa nu jignesc pe nimeni) si inca ceva,blondele nu sunt proaste(nu sunt blonda)ele pot fi desptepte,dar treaba este ca nu stiu sa gateasca,nu stiu sa faca nimic bun(spun asta deoarece am o prietena blonda desteapta, dar daca o pui sa faca ceva...laughing) habar n-are nici sa stearga praful).

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu ma tai, nu ca sa fiu cool, ci pentru a scapa de stres"

tu te tai pentru ca ai o problema psihica pe care ai putea o rezolva pe alta cale.
Automutilarea nu este o actiune normala, pentru o persoana normala si nu are nicio scuza.

| MskDesign a răspuns:

Pentru a scapa de stres sunt foarte multe alte metode.De ce sa te tai cand ai putea practica un sport de contact?!

| pufulescu a răspuns:

Salve! Stiu ca e greu, dar n-ar trebui sa te intereseze asa de mult parerea celorlalti despre tine. Daca vrei sa te tai taie-te, oricum nu sunt langa tine permanent cei care rad, ca sa te opreasca! Totdeauna vor exista oameni care ' vor avea ceva ' cu cei diferiti de ei. Ce sa mai zicem atunci de cei care rad de timizi, sau se uita urat la persoanele cu tatuaje.
Apoi, in exemplul dat de tine, nu in general, cei care aleg blonda toanta probabil ca se gandesc ca o vor controla mai usor, ea nefiind dotata la mansarda. Desi nu prea vad eu sa fie cineva asa de prost incat sa dea bruneta frumoasa pe blonda urata, cred ca ai exagerat acolo.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ba daca e taiata coperta, poti sa o judeci laughing
Acum serios, tie ti se pare normal ce faci? Ai nevoie de ajutor de specialitate, si nu, nu spun asta in gluma. Automutilarea nu este ceva normal, oricate probleme ai avea. Vad ca esti si un pic complexata si ai anumite frustrari, ceea ce ma face sa iti repet: ai nevoie de ajutor de specialitate. Nu e nicio rusine sa apelezi la psiholog, si nu are rost sa eziti, pentru ca s-ar putea sa ai nevoie de psihiatru mai incolo. Muzica aduce si ea fericire, de ce nu asculti ceva in loc sa te joci cu lama? De ce sa nu-ti canalizezi toata energia (si se pare ca ai destula) spre un lucru bun si folositor, poate un hobby ca desenul, sau orice iti face tie placere. Sa canti la lama nu e un talent ci rodul unei minti distruse. Taie hartie cand esti suparata, taie pungi, taie haine, joaca Darts, coloreaza pagini cu negru. ORICE altceva!
Si ca sa-ti raspund la a doua intrebare, nu cred ca baietii prefera blondele ci mai degraba cred ca prefera fetele relaxate, placute si prietenoase in locul frustratelor. Crede-ma, cum te simti in interior se vede si la exterior.

| muffinXXL a răspuns:

Nu cred ca cineva își taie venele ca sa fie cool. Nu e nimic cool in asta. Și nu înțeleg de ce te tai pentru o chestiune atât de minora ca stresul. Si mai tarziu, cand o sa ai in viata probleme adevarate, ce o sa faci? O sa te tai si mai mult? S-ar putea si sa te sinucizi, sa iti tai vreo artera din greseala! Trebuie sa ai probleme foarte grave ca sa faci așa ceva, nu poate sa devina o chestiune de rutina, ca la tine. Si uite ce are lumea cu cei care se taie: sunt înspăimântați de ușurința cu care ceilalți se auto anihilează, îi simt, își dau seama ca este ceva în neregulă cu gândirea lor si vor sa fie prietenii lor ca sa nu fie influențați. Apropo, cați ani ai? Ai vorbit cu cineva despre problema asta a ta? Ai fost la psiholog? Ești sigura ca nu ai de fapt ceva mai mult decât stres, poate depresie in faza avansata? Vorbesc cat se poate de serios.

| Vladd97 a răspuns:

Pai hai sa-ti raspund la prima intrebare. De obicei nu ar trebui judecata o persoana, dar cand te tai cu lama e ceva iesit din comun si nu in sensul bun.Nu dai un exemplu bun pentru cei din jur. Asta e automutilare. Incearca sa te regasesti in altceva. Eu ma regasesc foarte bine in muzica hip hop. Cand sunt trist, muzica imi transforma starea de tristete intr-o tristete placuta(nu prea stiu cum sa explic sentimentul). Ai nevoie de un psiholog.Nu o lua ca pe o jignire, nu inseamna neaparat ca esti nebuna.
Cu privire la a doua intrebare, nu sunt de acord cu tine. Am o slabiciune fata de brunete si roscate(mai ales cu parul indreptat). Poate e o coincidenta ca ai cunoscut prea multi baieti carora le plac blondele. Si faza cu blondele. Se spune ca sunt proaste pentru ca majoriatea failurilor cu fete sunt realizate de blonde. Nu toate sunt proaste, sunt constient, dar deja asta a devenit ca un mit romanesc.