| Maiabsolutcavodka a întrebat:

Vreau sa ma duc la profilul stiinte sociale. Dupa ce termin liceul pot urma facultatea de litere? Daca da, cu ce profesii ma pot alege din aceasta facultate? Sunt cautate aceste profesii?

1 răspuns:
| Crisu_7532 a răspuns:

Pentru Facultatea de Litere, te-ar ajuta mai mult profilul de filologie. adica, ti-ar fi mai usor pentru ca la filologie vei face multa literatura romana si straina si multa gramatica. Totusi, asta nu inseamna ca nu poti sa dai la Litere daca ai fost la stiinte sociale. totul depinde de admiterea la facultate, nu de profil. Facultatea de Litere iti ofera destul de multe perspective de cariera: poti fi profesor de limba romana sau de limba straina ori la liceu ori la nivel universitar (bineinteles, va mai trebui sa dai niste examene, va trebui sa faci un modul psiho-pedagogic), poti sa devii translator, poti sa lucrezi in diferite companii la sectiile de Comunicare, poti lucra in cercetare, poti face multe lucruri.
sunt profesii cautate.adica, in limita normalului...ca nu prea se mai cauta nimic in ziua de azi. dar ca translator ai fi platita destul de bine, mai ales daca ai ca specialitate 2 limbi straine mai rare, gen chineza si.nu stiu.maghiara.