| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare rugaminte la voi.Va rog din suflet spuneti-mi si mie cum sa fac sa scap de emotii.Sun o fire mai sensibila si mai emotiva de felul meu, iar acum in vara voi sustine proiectul si probele orale la bac si imi este mare teama sa nu ma incurc din cauza emotiilor...va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi cu ce remedii pot depasii starea asta de emotii sunt prea exagerate emotiile mele...

Va multumesc din suflet celor care imi raspund:*:*:*.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Or sa te ajute, ai sa vezi, punctajele nu se dau pe emotiile pe care le ai, ci pe ceea ce stii. Iar minutele alea de dinainte de proba, cat stai cu subiectul si te concentrezi pe el, te vor ajuta. Poti sa iti notezi cateva idei cheie pe foaie si, in fata lor, cu foaia, sa te ajute sa iti amintesti despre ce era vorba. Ajuta sa nu privesti persoana din fata in ochi, ci chiar in punctul dintre. O sa aiba senzatia ca o privesti in ochi, iar tu nu te vei simti agresata de privirea lor directa. Au mai facut unii un experiment si cica, daca ti-i imaginezi dezbracati pe membrii comisiei, ajuta sa te relaxezi. tongue Poti incerca, numai sa nu izbucnesti in ras.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sfaturile date de psiholoaga sunt SUPER, tine cont de ele.

| psiholoaga a răspuns:

A cata esti pe lista de intrare? Eu zic sa te duci si sa astepti acolo. Asa am facut si eu si, dupa 5 ore de stat, in care am vazut ca cei mai slabi dintre colegii mei au luat 8-9, mi-am dat seama ca nu am cum sa pic. Mai ales ca, dupa atata stat pe scarile sau bancile liceului, o sa vrei doar sa intri si sa pleci acasa. O sa se duca si emotii si tot. In plus, nu te ia asa, numaidecat. Te duci, tragi bilet si ai 10 minute sa te gandesti la el, s iti scrii cateva idei pe foaie. Pe vremea mea asa era, nu stiu daca s-a schimbat. Si timpul asta te ajuta sa te obisnuiesti cu ideea. Gandeste-te ca nici ei nu sunt absurzi, inteleg ca aveti emotii si nu depuncteaza pentru balbaielile emotive.

mariana
| mariana a răspuns:

Nu esti singura care are emotii la examene. Fiecare om normal are emotii, pentru ca se gandeste ce pierde daca nu va reusi sa treaca examenul de capacitate, bacul sau examenul respectiv, va avea probleme cu inscrierea la liceu sau la facultate. Important este ca emotiile sa fie constructive nu inhibitorii, pentru ca intr-adevar, atunci luat repede nu stii sa-ti spui nici numele daca te inhibi (te fastacesti). Sunt convinsa ca tu stii materia pentru examene si daca nu o stii pe toata inca, ai tot timpul sa inveti pana la examen.
Sfaturile pe care le-ai primit pana acum sunt bune si cred ca vei putea sa faci fata examenului. O sa vezi ca, dupa ce ai tras subiectul, o sa ti se limpezeasca mintea si vei putea sa raspunzi la temele pe care le-ai tras sau care iti vor fi date la subiectele scrise. Noteaza-ti acele ganduri pe o coala de hartie si atunci cand vei raspunde, te poti ghida dupa acele notite.
Trebuie sa te gandesti ca si profesorii sunt oameni, chiar daca nu sunt profesorii cu care tu ai fost obisnuita la orele de clasa si daca tu vei putea sa arati ca stapanesti materia, nu vor face altceva decat sa-ti aprecieze staraduinta ta, de a invata materia respectiva.
Nu as merge insa pe ideea, ca sa-mi imaginez despre acei profesori ca, atunci la examen ar fi dezbracati, pentru ca ar putea sa-ti produca ilaritate, ca o reactie adversa la tensiunea adunata pentru examenul respectiv. Oricum, fiecare dintre noi este adus pe lume cam "golas" si cred ca, datorita frigului si ulterior pudoarei ne-am imbracat. Ce s-ar face casele de moda daca toti am opinia sa umblam fara haine? Am divagat putin de la subiect dar a-si mai vrea sa-ti mai spun un lucru pe care l-am constatat si eu cand ma aflam in fata examenelor. Inainte de examen aveam sentimentul ca nu stiu absolut nimic, aveam un mare "vid", in loc de memorie, dar situatia se modifica imediat dupa ce trageam subiectul, asa cum ti-am si precizat mai sus. Inca un sfat, dupa amiaza inainte de examen sa te opresti din invatat, sa mergi la o plimbare in parc sau intr-un loc unde este aer curat, sa te culci devreme, pentru a avea timp sa te odihnesti, iar dimineata cand mergi la scoala vei fi intr-o forma foarte buna. Sa stii ca nu este constructiv sa inveti pana in ultimul moment pentru ca, atunci vei strica mai mult decat vei ajuta, creierul nostru are nevoie ca ceea ce a acumulat sa poata ordona si doar asa vei avea o gandire limpede si-ti va fi folositoare la concentrarea de care ai nevoie pentru a da randamentul scontat. Mult succes si iti doresc sa reusesti.

| Brigitta a răspuns:

Exerseaza acasa. imagineaza-ti ca esti acolo in sala, cu examinatorii, alti elevi, colegi. respira incet, adanc. roaga-ti parintii sa va prefaceti ca ei sunt examinatorii si u raspunzi la un subiect. sau propune la profesori la ore sa exersati asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai inca nu avem listele ...la mine problema este k inainte nu am emotii...si cand sunt in fata lor ma emotionez tare si numai stiu sa spun nimicsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oo da asta e prea tarelaughinglaughing) asa voi facetongue mersik mult de tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Super buna asta. Imagineaza-ti ca sint toti goi pusca rolling on the floor