| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Sunt in clasa a 12-a si acum o saptamana proful de mate s-a trezit sa-mi spuna ca nu ma baga in Bac dupa ce timp de un an de zile nici nu mi-a pomenit de vreo astfel de intentie. Sunt in situatie de corigenta si am 5 pe primul semestru. Problema e urmatoarea: fiind in ultimul an noi terminam cursurile saptamana viitoare si colegii au spus ca nu mai vin decat pana miercuri, ca atunci s-ar incheia situatia, ceea ce inseamna ca nu mai prind decat 2 ore cu respectivul. N-a pus note si mai avem nevoie de inca doua. E foarte complicat ca om si nu stiu ce metode de notare are. Dar in fine, am nevoie de doi de 5 sau un 4 si un 6. Spuneti-mi o parere, o sugestie pentru ca nu mai stiu ce sa fac...m-am gandit sa ma duc sa vorbesc cu el intre patru ochi si sa-i explic cum e situatia, sa-l rog sau sa-l determin cumva sa ma treaca(nu cu mita). Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Merilynne a răspuns:

Complicata faza ta. Du-te si vorbeste cu el si explica-i, iar daca tot esti cu bac-ul la mate si vad ca nu prea intelegi in situatia in care ai avut 5 pe primul semestru, mai bine vorbeste sa te bage si la cateva ore de meditatie pana la bac, cam asa fac unii profesori, sunt mai indulgenti daca esti la ei la meditatie.
Mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru Merilynne):

Daca as sta sa-ti explic pe-ndelete toata situatia probabil ai intelege, dar din pacate s-ar ajunge la comentarii kilometrice. Nu-ti doresc sa ai de-a face cu un astfel de profesor. Eu consider si sunt extrem de sigur ca iau un 5 in Bac la mate. Nu asta e problema, problema e ca el te noteaza dupa niste aberatii. Nu-i profesor bun, te scoate la tabla si-ti dicteaza rezolvarea si multe altele...prefer sa nu mai discut despre asta. Pe mine mereu m-a tinut in 4-5-6 incepand cu al doilea semestru din clasa a 10-a. De ce? Nu stiu sa-ti raspund straight face Un coleg care stergea tabla, dar abia efectueaza o inmultire a avut media 8 acum 2 ani- asta doar ca un exemplu sa-ti dai seama despre ce ce discutam aici. Pentru Dumnezeu ca stiu sa rezolv pana si majoritatea subiectelor de la partea a 3-a(doar primul exercitiu) si le-am invatat singur pentru ca nu ai ce deprinde de la un astfel de profesor. Nu te intelegi cu el... daca m-as duce si i-as zice sa-i fac o derivata, sa-i demonstrez intervalele de convesxitate sau eu mai stiu mi-ar zice sa-l las in pace cu tampeniile mele. Cam asa de dificil ste ca om si asta-mi inrautateste situatia straight face

| Merilynne a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e foarte naspa. Si eu am un prof la fizica care mai bine ti-ai pune funia de gat decat sa ai ora cu el.
Sunt extrem de enervanti profii astia. Poate face asta pentru ca crede ca stii si vrea sa te faca din ce inc e mai buna danduti note mici pentru a invata tot mai mult. Totusi cred ca ar trebui sa vb cu el sa fi ascultata. Eu de obicei asa fac cu profii, mai ales ca am luat un 6 si imi mai trebuie un 10 sa am macar media 9 la romana.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| alwaysStyles a răspuns:

Pai si cu profesorul meu de matematica e la fel ce complicat, si noua ne spune ca nu ne trece in examen ca sa nu il facem de rusine, dar asa a spus la fiecare generatie de elev, mai sunt copii in clasa mea care sunt sub 5, dar intotdeauna le dadea un test la sfarsitul semestrului iar el pleca `sa se spele pe maini`, si copiau toti.
Revenind la problema ta parerea mea este ca o sa te treaca pentru ca nici lui nu ai comvine sa stea la vara sa predea, dar daca totusi nu da semne ca te va trece, ar trebui sa vorbesti cu el cat mai repede si sa il intrebi daca se mai pot lua note pe lucrari din ultimele lectii, sau pe teme suplimentare, pe care ar trebui sa te ajute un coleg sa ti le faci.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu!
Baftahappy

| simomih a răspuns:

Imi pare rau! Da, ai putea sa mergi sa vb cu el si sa ii spui ca vrei sa mai fii ascultat pentru. ca vrei sa intri in bac.Dc nu vrea sa te treaca, zi-i ca il rogi foarte frumos sa te treaca si ca nu te prezinti la bac la mate, dar ca macar vrei sa dai celelalte probe.Bineinteles ca dc te trece te prezinti, ca nu are ce sa iti mai faca. Sper sa mearga.Mult succes! Sa ne anunti!happy

| anonim_4396 explică (pentru simomih):

Iti multumesc de incurajari. A trebuit sa plec intr-o zi de la scoala(saptamana trecuta, marti, cand aveam 2 ore) pentru ca ma simteam rau si a doua zi m-am trezit cu capul calendar. Cred ca e a doua oara pe clasa a 12-a cand plec de la el de la ora si imi aud in fata ca e a mia oara cand chiulesc straight face Am sa discut cu el si am sa vad ce fac... daca nu, o sa degenereze in cearta si punct. Trebuie sa-i zica cineva verde-n fata totul-cum suntem nevoiti sa apelam la meditatii pentru ca nu a stiut sa ne invete NIMIC in 4 ani de zile, doar ca sper sa nu fiu tocmai eu acela pentru ca asta ar implica si corigenta.