| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema ft grava sad. Deci nu conteaza daca ma culc la 8 sau la 12 seara ca eu la 6 30 sunt treaza. Cum as putea sa ma dezobisnuiesc sa ma trezesc la ora asta.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Problema este foarte gravă că nu ești activă în timpul zilei ceea ce înseamnă că dormi mecanic nu odihnitor.
Fă-ți un program pe timpul zilei cu activitate fizică susținută și ai să dormi neîntoarsă până la ora 8. 00-900 h dimineața.
Pa, pa.

| madalicious a răspuns:

Asa patesc si eu de la o vreme incoace. Ma trezesc la aceiasi ora din cauza orelor de dimineata.straight face Ce poti face ca sa te dezobisnuiesti este sa te culci inapoi dupa ce te trezesti, cel putin obliga-te sa adormi pentru 1-2 ore. Asa fac eu si la mine merge. happy

| kiwii a răspuns:

Cand te trezesti, mai ramai un pic in pat cu ochii inchisi. Daca esti relaxata, te va lua iar somnul.In ritmul asta, iti va trece obiceiul de a te trezi la 6:30
Daca consideri ca nu ai stare sa mai stai in pat dupa ce te trezesti, nu ai decat sa te culci mereu pe la 10.Pentru ca daca dormi de la 10 pana la 6:30. eu cred ca corpul ar trebui sa fie odihnit asa...

| Mihaiii a răspuns:

Dar asta nu e deloc o problema.Si la cat ai vrea sa te trezesti? 1, 2? Cum fac altii! E foarte bine ca te trezesti la aceasta ora a diminetii, pentru ca astfel vei rezista mult mai mul si vei avea mult mai multa energie. Daca te vrei trezi mereu la 6, 30, corpul tau se va simti obosit si vei simti nevoia de somn mai devreme. Daca nu, inseamna ca nu prea ai activitate ziua.

Deci in concluzie, este foarte bine ca te trezesti la 6, 30.

Dar hai sa iti respect dorinta si sa iti zic cum sa te dezobisnuiesti. Fa cat mai mult efort ziua si culcate la 12-1... si primele dati tot asa te vei trezi, dar mai stai in pat, incearca sa adormi. Si intr-o luna... nu cred ca te vei mai trezi asa.

Cel putin eu asa am facut, dar am decis ca e mai bine sa ma trezesc de dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce varsta ai, dar cred ca 6, 30 ore sunt suficiente, organismul tau de atat are nevoie, probabil nu faci destula miscare, nefiind obosit organismul nu recupereaza prin somn. Probabil duci o viata sedentara in mare parte a zilei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 14 ani, si seara sunt ft obosita dar indiferent daca sunt sau nu obosita eu ma trezesc la 6 30.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Psiholog20 iti zic eu ca nu e bine. La scoala nu ma pot concentra la nimic si mai mereu imi este somn. Nu vreau sa ma trezesc la 12 - 13 dar la 8 ar fi mai mult decat perfect. Ca eu ma trezeam la 8 dupa am inceput la 7 40 si din ce in ce am scazut si am ajuns la 6 30, uneori si 6 fix.

| Nico_9876 a răspuns:

Pai, si eu sunt la fel. M-am culcat la 00:30 si m-am trezit la 6.deci...nu stiu.Eu invat si dimineata si sunt obisnuita, dar in week-end e cam aiurea sa ma trezesc la 6, dar asta e, m-am obisnuit.Pe mine ma mai deranjeaza lumina, avand in vedere ca se lumineaza mai repede.Incearca sa pui ceva in geam, la intuneric iti zic eu ca ai sa mai dormi cel putin 2 orewinking.

| kitty223 a răspuns:

Ai putea sa-ti pui telefonul sa sune la 6, si daca atunci ti-e somn, vei adormi dupa ce opresti telefonul si vei dormi mai multwinking.