| ralucaralu a întrebat:

Am trecut anul acesta in a9a si am gasit pe site-ul liceului clasele.Sunt la mate-info si am doar 9 fete in clasa. Imi e teama ca nu ma imprietenesc cu niciuna, nu stiu cum vor fi(multi spun ca vor fi numai tocilare) si am emotii. Ce parere aveti? Credeti ca au dreptate?

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eu te sfatuiesc, sa stai macar o luna in expectativa, sa observi fiecare fata in parte, acelasi lucru ti-l recomand si pentru baieti, poti fi buna colega cu toata clasa, dar nu lega deocamdata nicio prietenie, de fapt eu, nu sunt de acord, sa ai prietene si prieteni in clasa cu tine, gandeste-te ca vei sta 4 ani cu ei, in acest timp pot avea loc multe animozitati intre voi, care pot degenera in certuri si inevitabil duc la dispret si ura, barfa negativa, care te pot deregla psihic si te pot abate de la activitatea scolara.
Asta este parerea mea, prietenii trebuie sa te merite...este bine ca, inca de la inceput, sa dai foarte multa atentie invatatului, pentru ca cerintele in liceu sunt mult mai mari decat cele de pana in clasa a VIII-a, impune-te in fata colegilor ca o persoana studioasa/asta nu inseamna tocilara/, profilul tau mate-info este foarte greu, o sa ai foarte mult de lucru, de aceea trebuie sa tratezi toate obiectele cu foarte multa seriozitatemai, nu cersi prietenia nimanui si nu te angaja in niciun fel de barfa de genul "ai vazut ce pantofi are Maricica?", poti intra intr-un hatis de vorbe de nu te mai scoate nimeni, niciodata cu fata curata. Ti-am dat aceste sfaturi ca si cum ai fi copilul meu-adolescent, care intra intr-o noua perioada a vietii, cand nici parintii nu mai sunt buni si orice sfat dat cu sinceritate, este primit cu mult septicism...in rest sa ai parte de un an scolar usor si incepe-l, gandindu-te deja la vacanta de Craciun.
Ai grija de tine!

| Helvete a răspuns:

Daca ai prejudecati de genul, bineinteles ca nu o sa te imprietenesti cu nimeni. Da-le o sansa tuturor, si daca tu crezi ca nu ai nimic in comun cu ele sau ca nu iti plac, atunci poti sa spui ceva concret. Si daca cineva invata bine nu inseamna ca e tocilar. Sunt satul de stereotipul asta. Succes!

| Zenithf a răspuns:

Hmm, tocilar inseamna "cel care se gandeste la viitor si nu vrea sa rateze totul pentru niste fite de moment"? Scuza-ma, ai intrat si tu acolo, esti tocilara. :p
Si eu am facut mate-info, am fost cumva tocilar? thinking

| nana a răspuns:

Salut alialina. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Este normal sa iti faci prieteni si colegi. Face parte din circuitul vietii. Ideea este sa nu te infricoseze comportamentul celor din jurul tau. Sant oameni mai sociabili si altii mai putin. Tu trebuie sa fii tare si sa stii sa alegi persoanele care sunt cat de cat comune cu cei compatibili cu tine. Ce ar fi daca toti ne-am intelege sau ne-am certa? Nu ar mai fii zvacul vietii cotidiene. Tu fii naturala, tare si cu incredere. Vei intalnii tot felul de caractere de acum incolo. Si la gradinita ai intalnit asemenea exemple, dar erai mica si nu-ti dadeai seama.Acum te maturizezi si vezi cum este intr-adevar in societate. Ma repet, mergi cu incredere in tine si fa-ti prieteni si amici. Succes. Pup.
nana

| mary a răspuns:

Nu conteaza daca sunt tocilare. ai doar noua fete in clasa. slava Domnului. ce n-as vrea eu sa fi avut atatea. din pacate suntem 18 fete. tu ai un avantaj pentru ca daca sunteti atat de putine va veti uni si nu vor fi conflicte intre voi (stii cum sunt fetele)

| BrokenBarbie a răspuns:

Si eu la liceu aveam in clasa 7 fete. eram destul de unite