| Ioana_2005 a întrebat:

Am un aparat foto de la fujifilm FinePix A900... Are 9 megapixel... Acuma am descoperit k at cand fac poze am un buton cu o floare pe ea
(macro ) si daca apas pe acel buton pozele ies mai clare... Ce este butonul macro de fapt si cand e bine sa fac poze cu macro activat?happy

2 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Functia macro trebuie sa o activezi in momentul in care faci o poza de la distanta foarte mica. Iti va iesi foarte clar obiectul pe care il fotografiezi si putin mai in ceata ce e la distanta mare. In cazul in care nu apesi butonul acela iti va iesi clara imaginea din spate, iar ceea ce ai vrut sa fotografiezi nu iti iese clar. Distanta mica inseamna... 5-10-15 cm... depinde si de aparat.

| pisika a răspuns:

Macro inseamna sa pozezi obiecte mici de foarte aproape incat sa acopere toata poza clar si super de ajuns. foto macro permite fotografierea de obiecte mici cu foarte mult detaliu, la dim 1:1. ( raportul de 1:1 se face intre dimensiunea obiectului si dimensiunea fizica a senzorului si nu a imaginii vizionate apoi).
happy