| GabiCapsunaa a întrebat:

Am un aparat Fujifilm finepix s1600 si nu imi citeste pozele de pe aparat se blocheaza si apare "Read error" si chestii de genustraight face stie careva cauza si cum pot sa il repar?

1 răspuns:
| Abadonna a răspuns:

Cine nu iti citeste pozele de pe "aparat"? Te referi la faptul ca aparatul nu iti citeste pozele de pe Cardul de memorie?
Daca asta ai dorit sa zici, eu iti recomand sa incerci sa salvezi ce ai pe card pe un PC ( folosind un card reader ) si apoi sa il formatezi/scanezi de virusi. Eventual sa ii dai si un reset la setarile din fabrica aparatului. Mai departe de asta, nu intru in detalii de genul schimatul firmware-ului sau alte povesti incearca asa.
Daca vrei sa zici ca PC-ul nu iti citeste pozele de pe Card sau de pe aparat ( cand il conectezi prin cablu USB ), problema ar fi tot mediul de stocare al camerei ( cardul sau memoria interna a camerei ) situatie in care tot ar necesita un Format si o scanare.
Conditia ca ceea ce am zis eu sa functioneze ar fi aceea ca PC-ul sa detecteze cardul ca un Storage Device. Daca nu se intampla asta cel mai simplu e sa utilizezi un alt card deoarece ar fi necesare mai multe cunostinte sa il repari pe cel vechi.
Sper ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu.