| sissy a întrebat:

Am un milion de cosuri pe fatacrying nu mai stiu absolut nimic ce sa fac sa imi dispara. M-am spalat si cu sapun dimineata si seara, m-am dat si cu lotiune nutritiva pentru fata, si cu nivea visaje young clean deeper si nu stiu ce sa mai fac.Imi apar pe obraji (in special pe cel drept ) de o parte si de alta a nasului.
Foarte rar ma dau cu fard roz in obraji caci sunt foarte palida si cand pun un strop de fard mi se inmultesc cosurile si se fac mai mari.
Voi ce folositi si da rezultate?straight face
Vreau sa scap de cosuri si sa folosesc si eu farduri ca toata lumea fara sa ma umplu de cosuri.

29 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, ai grija ce sapun folosesti ca unele sapunuri au sebum, si nu trateaza cosurile... e bine sa te speli cu un gel de curatat fata, sa fie curata, apoi sa folosesti Zineryt...este la farmacie si are rezultate foarte bune, oricum igiena conteaza foarte mult, nu te stresa prea tare ca sa stii ca si stresul poate provoca cosuri, daca tot te gandesti la ele, nu esti singura care are, in plus e perioada aceasta a adolescentei si e de inteles...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Lasa tratamentele din farmaciewinkingScapa de cosuri cu niste remedi naturalewinking
Date de 2 ori pe zi cu ceai de musetelbig grin
Aplica pe fata zeama de lamaie cu putina miere
Nu stoarce cosurilewinking
Nu pune mainile murdare pe fata.
Stergete cu un prosop curat
Deasemenea usturoiul pisat si pus pe cosuri le face sa se usucewinking

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca ar trebui sa fi mai naturala, ca tot venii vorba de cosuri, nu te mai spala cu sapun pentru ca iti usuca tenul, incearca sa te speli doar cu apa (cat mai des). Poti folosii si ceai de musetel odata pe zi (de preferat dimineata). Bafta.

| alecs871 a răspuns:

Hmm, sunt multe opinii de cum ar aparea cosurile, unii spun ca iti apar daca pui mana pe fata si nu esti curat, altii spun ca este o infectie in sange. Si de asemenea, sunt mai multe opinii de cum ai putea scapa de ele, unii spun prin metode traditionale ( spalat pe fata cu tot felul de "prostii" naturale), si unii spun ca poti scapa de ele prin diferite creme, pastile... Eu unu cred ca ar fi bine sa consulti doctorul de familie care te va trimite la un dermatolog, avand trimitere de la el, cred ca poti scapa cu o consultatie gratis la un specialist care va sti exact ce fel de problema ai si ce ar fi bune pentru acestea. happy

| cristina93 a răspuns:

Ai tenul gras de aceea iti apar cosuri, tenul gras este tenul cu exces de sebum, porii s-au astupat si s-au format cosuri. Daca te speli des pe fata cu sapun ca sa scapi de sebum nu faci bine, glandele sebacee vor genera si mai mult sebum pentru a reface stratul natural de pe piele, nu te mai spala cu sapun usuca foarte mult piele, cumpara-ti un gel de curatare si apoi foloseste o crema hidratanta, in special seara, dar si ziua nu este nici un fel de problema. Mergi la medicul dermatolog, el va depista cat de grava e problema ta si va sti ce tratament este indicat. Intre timp daca vrei sa faci ceva pentru cosuri, sunt mai multe solutii. Zynerit şi Skinoren sunt foarte bune, dar doar cat timp le utilizezi, daca te opresti din tratament, iti apar din nou cosuri. Poti folosi pudra de argila, cu suc din fructe, cel mai bine fructe cu suc acid, astringent, lamaie cu miere, portocale, in general fructele acre. O igiena buna si adaptata tipului tau de ten te poate ajuta sa mai scapi de cosuri. E mai bine intai sa scapi de problema cu cosurile apoi sa folosesti fard.
Iti apar cosuri de la fard pentru ca acesta nu lasa pielea sa respire, iar daca nu te demachiezi e si mai rau, porii se astupa si se creeaza noi cosuri, iar cele vechi se pot infecta mai tare.

| Munchkin a răspuns:

Îţi recomand Zineryt, Nivea nu e bun de nimic, am avut şi eu. Deci, cumpără Zineryt. O să îţi dea o cutie în care ai 2 recipiente. Toarna recipientul cu lichid în recipientul care conţine pulbere şi agită ca să se omogenizeze. Aplică de 2 ori pe zi, doar pe locurile unde ai coşuri. Iar seara, înainte să te culci, spală-te pe faţă şi dă-ţi cu o cremă hidratantă, ca să nu ţi se usuce faţa.
Eu aşa fac şi nu mai am absolut niciun coş. happy

| fevrier a răspuns:

Eu am fost la dermatolog şi mi-a dat Zynerit şi Skinoren, şi chiar şi-au făcut efectul. Iţi recomand să-i faci o vizită doctorului, merită.

| naviDIabLO a răspuns:

Am mai multe ca tine

| BiiBiis a răspuns:

Deci eu iau de la plafar Tinctura de mugure de plop. E foarte buna big grin poti sa dai direct pe cosuri sau sa pui intr-un pahar 30 de picaturi si putina apa si dupa bei. de 3 ori pe zi inainte de masa se face chestia asta, dar trebuie sa te tii cam cateva saptamani si nu o sa mai ai deloc cosuri nici pe fata si nici pe corp.

| ruxy_4595 a răspuns:

Zynerit am vzut ca si mai jos ti s-a spus si motivul de la care iti apar se num hormoni daca nu tiai inceput viata sexuala iar daca da du-te la dermatolog siti va spune ce sa faci am o prietena si la fel a patit :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inhalatie cu ceai de musetel.
E cea mai buna, lasa prostiile de creme de la magazin sau de prin alte parti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenei mele i'a trecut cu zinerit
"Si ea avea o groaza
si mie mi-a trecut(cei drept aveam maxim 2-3. si alea in perioada s top.)
Dar cel mai bine du-te la dermatolog. poate u ai un ten anume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai uitat un lucru și cel mai important, să mergi la medicul dermatolog.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spală-te dimineața si seara cu săpun cu sulf.Se gaseste la farmacie. Încearca sa schimbi prosopul de fața zilnic sau foloseste prosoape de hartie de unica folosință, după spălare foloseste o lotiune antiseptică.
Fați baii de aburi cu infuzie concentrată de musetel, 10 minute.
Bea 2-3 căni pe zi cu infuzie de mușețel.Se bea infuzia neîndulcită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit Zynerit si a fost bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sissy, eu sunt catalin da-mi add pe idul catalin_catalin464 sa vb ok...happyhappy?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul tau as merge la dermatolog.eu am aceeasi problema numai ja la mine cosurile trec de la fonul de ten. akumvreau sa incerc //zinerit//

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog timp de 10 min stai cu rosie pe fata aproape in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o uala cu ceai, las-o 10 minute pe foc, dupa aia ia-o, iti iei un prosop til pui pe cap, te duci deasupra ibricului cu ceaisi stai 15. Iar dupa o saptamana o sa vezi rezultatele. Dar nu uita pe fiecare duminica sa faci asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te cu apa foarte rece pe toata fata (nu ca o pisica) si nu-ti sparge cosurile, nu iti atinge fata cu maini murdare, bea multa apa si incearca sa ai o nutritie echilibrata/sanatoasa.Si sa nu-ti lipseasca vizita la medicul dermatolog, caci el este specialist si va sti exact ce sa-ti spuna.SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna crema este zinerit si se gaseste in farmacii asa a scapat o prietena de-a mea de cosuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drautzo. nu incerca sa te dai cu nimic. musetelul poate sa iti apere fata dar poate si sa o distruga. ori ce alifie este testata de medici dave orilaim nivea etc sunt testate mai mult de cat crezi tu ea se adauga pe piata doar cand e vreificata foarte bine... dar nu o poate verifica la ori ce ten fiecare alifie are tenul ei. o cumperi daca se intampla ceva e buna pentru tenul tau daca nu, nu este buna iti recomand sa te uiti la data expirari. si sa stii inca ceva o alifie nu poti sa o uzezi mai mult de o luna dupa o luna nu mai este buna iti recomand doctorul de familie pentru inceput ear daca vr sa iti verifici tenul si sa ai detalii despre ce alifii masti iti trebuie la tenul tau nu ezita sa ma contactezi mumia3@yahoo.com nu uita nu incerca alt ceva pana nu te verifica un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceara zinerit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceasta problema! si tot nu stiu ce sa fac dar prietenii imi spun ca sa astept ele vor disparea singure! trebuie sa te duci la un dermatoolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraca de tine, imi e mila.mai spala-te pe fata.nu mai folosi toate cremele si prostiile din magazin ca mai rau iti fac =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand. sa nu te duci la dermatolog!
iti da o multime de creme, pastile [ si scumpe & nu isi fac efectul! am fost si eu si mi-a dat fel si fel de creme. si nu mi s-au dus, in + mi-au mai aparut.
am avutttttt si eu o multiiiiiiiiiiiime. si mi-a recomandat o ruda sa imi cumpar dela farmacie creion homeostop! { se baga varful in apa si se pune pe cos. si e si ff ieftin, 2. 3 lei }
merita. happy
sper ca ti-am fost de ajutor. si eu acum` cateva zile am aflat si am fost cea mai fericita pentru ca mi s-au dus love struck.
baffffta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut mai jos niste remedi.Persoanele care le-au publicat poate aveau un alt ten deci ca sa nu te umpli cu si mai multe mai bine te duci la doctorul dermatolog.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc clearasil ultra si imi ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu cosuri si m-am dus la dermatolog acolo dermatologul mi-a dat zyneyt m-am dat cu el 2 saptamani si mi-au trecut toate dupa vreo luna mi-au aparut inapoi apoi m-am cumparat sapun cu sulf m-am dat cu el in fiecare zi si miau mai disparut apoi mi-am cuparat argial mai exact praf de argila su acum mai am 2 cosuri si ele sunt pe punctul de a disparea